Przedłużenie umowy do dnia porodu

Pytanie:

Zatrudniłem pracownicę na umowę o pracę na czas określony od 01.02.2007 r. do 30.09.2007 r. Nie zamierzam dalej pracownicy zatrudniać. Pracownica dzisiaj oświadczyła, że jest w 5 tygodniu ciąży i mam obowiązek przedłużyć z nią umowę o pracę do dnia porodu. Uważam, że pracownica nie ma racji.

Masz inne pytanie do prawnika?

14.9.2007

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Przedłużenie umowy do dnia porodu

W przypadku zatrudnienia pracownicy na czas określony przekraczający 1 miesiąc, obowiązuje zasada ochrony trwałości stosunku pracy wynikająca z art. 177 § 3 kp, zgodnie z którym umowa o pracę zawarta na czas określony przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Podkreślamy jednak, że umowa ta zostałaby przedłużona jedynie wtedy, jeżeli uległyby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży.

W przedstawionej sprawie umowa o pracę rozwiąże się (z upływem czasu na jaki została zawarta) przed upływem 3 miesiąca ciąży, a więc pracodawca w tej sytuacji nie ma obowiązku przedłużać z pracownicą w ciąży umowy o pracę do dnia porodu (pracownica nie ma racji).

Porady prawne
Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne