Udział w odrębnej własności lokalu

Pytanie:

"Jestem wdową. Po stwierdzeniu nabycia spadku po moim zmarłym mężu stałam się współwłaścicielką spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wraz moją córką. Mój udział wynosi 3/4, udział mojej córki wynosi 1/4. Czy z chwilą ustanowienia odrębnej własności lokalu, stajemy się właścicielkami mieszkania z tymi samymi udziałami, czy też może odrębna własność lokalu powinna być ustanowiona wspólnie na rzecz nas obu bez podawania udziałów?"

Odpowiedź prawnika: Udział w odrębnej własności lokalu

Z chwilą przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność, dotychczasowi uprawnieni z tego prawa stają się współwłaścicielami tego lokalu w udziałach, które przysługiwały im w prawie do spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Zasadą jest współwłasność udziałowa. Współwłasność bezudziałowa powstaje w ściśle określonych przypadkach (np. współwłasność małżeńska). W tym przypadku nie ma podstaw do powstania współwłasności bezudziałowej, więc uprawnieni wcześniej z spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu stają się współwłaścicielami lokalu w częściach ułamkowych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika