Rachunki bankowe dla nierezydentów

Pytanie:

W regulaminach banków z którymi miałem do czynienia znajdują się zapisy o tym, że jedynie osoby mieszkające w Polsce mogą otwierać rachunki.Czy taki zapis jest zgodny z polskim prawem a jeśli tak, to czy takie prawo jest zgodne z regulacjami unijnymi? Czy bank w państwie członkowskim może odmówić prowadzenia rachunku osobie mającej miejsce zamieszkania w innym kraju UE?

Masz inne pytanie do prawnika?

30.3.2012

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Rachunki bankowe dla nierezydentów

Od dnia akcesji Rzeczypospolitej Polskiej do UE na naszym terytorium obowiązują cztery podstawowe swobody unijne: swoboda przepływu osób, towaru, i kapitału oraz swoboda świadczenia usług. Poprzez swobodę przepływu kapitału należy rozumieć możliwość dokonywania transferu zysków z jednego kraju członkowskiego UE do drugiego oraz prawo inwestowania i nabywania wszelkich walorów rzeczowych i finansowych za granica bez żadnych przeszkód. W praktyce oznacza to możliwość swobodnego prowadzenia działalności na terenie Wspólnoty oraz dokonywania w dowolnej formie rozliczeń finansowych między obywatelami oraz osobami prawnymi w ramach Unii Europejskiej. Zatem należy uznać, iż każdy mieszkaniec Państwa Członkowskiego ma prawo do otwarcia i prowadzenia rachunku bankowego w dowolnie wybranym przez siebie banku, mającym siedzibę na terytorium dowolnego Państwa Członkowskiego UE.

Polskie prawo bankowe nie wprowadza ograniczeń tej swobody w tym sensie, iż nie wymaga przedstawienia dowodu stałego zamieszkania na terytorium RP w celu zawarcia umowy rachunku bankowego. Należy zatem stwierdzić, iż omawiany wymóg stawiany przez banki w swoich regulaminach nie znajduje oparcia w przepisach polskiego prawa bankowego.

Jednakże, naszym zdaniem, żądanie przedstawienia zaświadczenia o stałym pobycie na obcokrajowca na terytorium RP może być uzasadniane następującymi okolicznościami.

  • Po pierwsze wymóg ten może odnosić siÄ™ do obywateli paÅ„stw, nie bÄ™dÄ…cych czÅ‚onkami UE.
  • Po drugie do umowy rachunku bankowego zastosowanie ma przepis art. 3531 kodeksu cywilnego (k.c.) ustanawiajÄ…cy zasadÄ™ swobody umów. Jak wskazuje siÄ™ w doktrynie treÅ›ciÄ… tej zasady jest swoboda w podjÄ™ciu decyzji o zawarciu lub niezawarciu umowy a także w wyborze kontrahenta. Z art. 3531 (w powiÄ…zaniu jednak z pozostaÅ‚ymi przepisami Kodeksu cywilnego) można wyprowadzić wniosek, że zasada swobody umów wiąże siÄ™ z czterema zasadniczymi cechami: 1) istnieje swoboda zawarcia lub niezawarcia umowy, 2) istnieje możliwość swobodnego wyboru kontrahenta, 3) treść umowy może być przez strony ksztaÅ‚towana w zasadzie w sposób dowolny, 4) forma umowy również w zasadzie zależy od woli stron. MówiÄ…c o zasadzie swobody umów w Å›cisÅ‚ym tego sÅ‚owa znaczeniu, należy mieć na uwadze tylko wpÅ‚yw stron na treść umowy, a wiÄ™c unormowanie zawarte w art. 3531 (tak: Tadeusz WiÅ›niewski w: Dmowski StanisÅ‚aw, Sychowicz Marek, CiepÅ‚a Helena, KoÅ‚akowski Krzysztof, WiÅ›niewski Tadeusz, Å»uÅ‚awska CzesÅ‚awa, Gudowski Jacek, Bieniek Gerard: Najnowsze wydanie:  Komentarz do kodeksu cywilnego. KsiÄ™ga trzecia. ZobowiÄ…zania. Tom I; Warszawa 2009 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie IX) ss. 851). Nie można bowiem powiedzieć, iż ktokolwiek ma roszczenie do banku o zawarcie umowy rachunku bankowego. Wydaje siÄ™ jednakże, iż odgórne ustanowienie wymogu posiadania staÅ‚ego miejsca zamieszkania na terytorium RP wobec obywateli PaÅ„stw CzÅ‚onkowskich UE w celu zawarcia rachunku bankowego stanowi ograniczenie swobody przepÅ‚ywu kapitaÅ‚u, które nie może zostać uzasadnione swobodÄ… umów.  
  • Po trzecie należy pochylić siÄ™ nad kwestiÄ… licencji banku na wykonywanie czynnoÅ›ci bankowych poza granicami kraju. Aby bank mógÅ‚ dokonywać jakichkolwiek czynnoÅ›ci bankowych potrzebne do tego stosowne zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego. Stosowne zezwolenie jest udzielane w zezwoleniu na utworzenie banku. Jednakże aby bank z jednego PaÅ„stwa CzÅ‚onkowskiego mógÅ‚ wykonywać dziaÅ‚alność bankowÄ… na terytorium innego PaÅ„stwa CzÅ‚onkowskiego potrzebna jest do tego wymiana stosownych zawiadomieÅ„ pomiÄ™dzy organami paÅ„stwowymi sprawujÄ…cymi nadzór nad systemem bankowym w obu PaÅ„stwach. Przepis ten [art. 48b ustawy prawo bankowe – przyp. red], majÄ…cy zwiÄ…zek z art. 48a, zawiera zasadÄ™ uznawania na obszarze Unii Europejskiej przez paÅ„stwo goszczÄ…ce licencji (w Polsce noszÄ…cej nazwÄ™ zezwolenia na utworzenie banku, o treÅ›ci wskazanej w art. 34 ust. 1) uzyskanej w paÅ„stwie macierzystym. Dopuszcza wykonywanie przez bank krajowy tych czynnoÅ›ci (wszystkich lub niektórych), jakie zostaÅ‚y objÄ™te zezwoleniem, aczkolwiek do faktycznego rozpoczÄ™cia dziaÅ‚alnoÅ›ci w innym paÅ„stwie czÅ‚onkowskim Unii Europejskiej potrzebna jest jeszcze wymiana informacji (zawiadomieÅ„) miÄ™dzy wÅ‚aÅ›ciwymi wÅ‚adzami nadzorczymi. TÄ™ swoistÄ… procedurÄ™ regulujÄ… dalsze przepisy rozdziaÅ‚u 2a (art. 48c–48g), przy czym jest ona bardziej skomplikowana w przypadku zamiaru utworzenia przez bank krajowy oddziaÅ‚u, a prostsza w przypadku zamiaru podjÄ™cia dziaÅ‚alnoÅ›ci transgranicznej – tak: Fojcik-Mastalska Eugenia [w:] BÄ…czyk MirosÅ‚aw, Góral LesÅ‚aw, Fojcik-Mastalska Eugenia (redakcja), PisuliÅ„ski Jerzy, PyzioÅ‚ Wojciech Najnowsze wydanie:  Prawo bankowe. Komentarz; Warszawa 2007 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis  str. (wydanie V) ss. 840). Zatem jeżeli bank nie posiada stosownych zezwoleÅ„ do prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci bankowej na terytorium innego PaÅ„stwa CzÅ‚onkowskiego to wymóg posiadania staÅ‚ego zamieszkania na terytorium RP przy otwieraniu rachunków bankowych wydaje siÄ™ uzasadniony i nie narusza zasady swobody przepÅ‚ywu kapitaÅ‚u. Stanowisko to jest o tyle dyskusyjne, iż posiadanie staÅ‚ego pobytu w Polsce przez obcokrajowca jeszcze nie przesÄ…dza o tym, iż umowa nie zostaÅ‚a zawarta na terytorium innego kraju (chociaż jest to maÅ‚o prawdopodobne). Dodatkowym argumentem stanowiÄ…cym o sÅ‚aboÅ›ci prezentowanego argumentu jest fakt niejako utożsamiania posiadania miejsca staÅ‚ego pobytu w RP z terytorium PaÅ„stwa, na którym wykonywana jest dziaÅ‚alność bankowa. PytajÄ…cemu bowiem chodzi zapewne o przypadek, w którym obywatel kraju czÅ‚onkowskiego UE przyjeżdża do Polski i chce zaÅ‚ożyć konto w banku korzystajÄ…c ze swobody przepÅ‚ywu kapitaÅ‚u. Wydaje siÄ™ zatem, iż w takim przypadku czynnoÅ›ci bankowe dokonywane sÄ… na terytorium RP. 

Podsumowując wydaje się, iż zawarcie w regulaminie banku odgórnego warunku, iż dla zawarcia umowy rachunku bankowego pomiędzy bankiem a obywatelem Państwa Członkowskiego UE wymaga się udowodnienia posiadania stałego pobytu w Polsce jest ograniczeniem swobody przepływu kapitału. Nie podejmujemy się jednakże rozstrzygnąć tej kwestii w sposób jednoznaczny. Wskazujemy, iż właściwym organem, władnym do rozstrzygnięcia wskazanego problemu jest niezawisły sąd.

 

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Wykaz podatników VAT

Wykaz podatników VAT

20 grudnia 2019 r.Minister Finansów wydaÅ‚ objaÅ›nienia podatkowe, które dotyczÄ… zasad korzystania z danych zawartych w utworzonym z dniem 1 wrzeÅ›nia 2019 r. Wykazie podatników VAT, zwanym dalej także ,,Wykazem”. Dowiedz siÄ™, co z nich wynika. ##baner## Ogólne wyjaÅ›nienia (...)

Nowe rozporządzenie w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych

Nowe rozporządzenie w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych

Minister Finansów wydaÅ‚ nowe rozporzÄ…dzenie w sprawie ogólnych zezwoleÅ„ dewizowych. Wejdzie ono w Å¼ycie 3 października 2007 r.  Konieczność wydania nowego rozporzÄ…dzenia wiąże siÄ™ z ostatniÄ… nowelizacjÄ… Prawa dewizowego, którÄ… omówiono w opracowaniu: Liberalizacja obrotu (...)

Śmierć posiadacza rachunku bankowego

Śmierć posiadacza rachunku bankowego

Czy Å›mierć posiadacza rachunku bankowego powoduje rozwiÄ…zanie umowy o prowadzenie rachunku?  Zgodnie z treÅ›ciÄ… art. 59a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (dalej: „ustawa – prawo bankowe) umowa prowadzenia rachunku bankowego co do zasady ulega (...)

Stosowanie ustawy o STIR

Stosowanie ustawy o STIR

STIR (system teleinformatyczny izby rozliczeniowej) umożliwia wymianÄ™ informacji miÄ™dzy systemem bankowym a KrajowÄ… AdministracjÄ… SkarbowÄ… (KAS) i zapobiega wyÅ‚udzeniom skarbowym, których najczęściej dokonujÄ… zorganizowane grupy przestÄ™pcze. STIR już dziaÅ‚a PrzykÅ‚adem jego sprawnego (...)

Podmioty, dla których prowadzone są rachunki bankowe

Podmioty, dla których prowadzone są rachunki bankowe

Rachunki rozliczeniowe oraz rachunki lokat terminowych mogÄ… być prowadzone wyłącznie dla: 1) osób prawnych,  2) jednostek organizacyjnych nieposiadajÄ…cych osobowoÅ›ci prawnej, o ile posiadajÄ… zdolność prawnÄ…,  3) osób fizycznych prowadzÄ…cych dziaÅ‚alność (...)

Nowe prawo dewizowe od października

Nowe prawo dewizowe od października

Uchwalając ponownie dnia 26 lipca 2002 r. prawo dewizowe, Sejm zaakceptował wszystkie z 13 poprawek Senatu.W związku tym obrót dewizowy na własne potrzeby po wejściu w życie nowej ustawy będzie w pełni swobodny. Ustawa nie przewiduje w zasadzie żadnych ograniczeń w przepływie kapitału i (...)

Skorzystaj z nowego Wykazu podatników VAT

Skorzystaj z nowego Wykazu podatników VAT

Od 1 wrzeÅ›nia 2019 r. dostÄ™pny jest jeden, bezpÅ‚atny i elektroniczny Wykaz podatników VAT – to połączony wykaz podmiotów zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreÅ›lonych i przywróconych do rejestru VAT. Do 31 grudnia 2019 r. korzystanie z wykazu jest fakultatywne (...)

Rodzaje rachunków bankowych

Rodzaje rachunków bankowych

Banki mogÄ… prowadzić tytuÅ‚em przykÅ‚adu nastÄ™pujÄ…ce rodzaje rachunków bankowych: rachunki bieżące,   rachunki pomocnicze, rachunki lokat terminowych, rachunki oszczÄ™dnoÅ›ciowe - wkÅ‚ady oszczÄ™dnoÅ›ciowe.   Rachunek bieżący Inaczej czÄ™sto jest nazywany rachunkiem podstawowym, (...)

Darmowy rachunek – czy to możliwe?

Darmowy rachunek – czy to możliwe?

Podstawowy rachunek bankowy (konto) jednym ze sposobów ograniczenia staÅ‚ych wydatków Choć przepisy regulujÄ…ce kwestiÄ™ podstawowego rachunku pÅ‚atniczego zostaÅ‚y wprowadzone 5 lat temu, a od 8 sierpnia 2018 r. każdy bank i SKOK ma obowiÄ…zek prowadzenia takiego rachunku, niewiele (...)

Warunki przeprowadzania rozliczeń pieniężnych

Warunki przeprowadzania rozliczeń pieniężnych

  Jakie prawo bankowe przewiduje rodzaje rozliczeÅ„ gotówkowych? Ustawodawca przesÄ…dziÅ‚ o dwóch wyłącznych typach rozliczeÅ„ gotówkowych, mianowicie przeprowadzanych czekiem gotówkowym lub przez wpÅ‚atÄ™ gotówki na rachunek wierzyciela.   Jakie prawo bankowe (...)

Wykaz podatników VAT

Wykaz podatników VAT

Co zawiera wykaz podatników VAT, jak sprawdzać kontrahenta i kiedy trzeba to zrobić, dlaczego niektórych rachunków nie ma na biaÅ‚ej liÅ›cie i co w takich sytuacjach można zrobić. Informacje ws. Wykazu podatników VAT W zwiÄ…zku z uruchomieniem od 1 wrzeÅ›nia 2019 r. nowego (...)

Należyta staranność w VAT

Należyta staranność w VAT

Na czym polega należyta staranność? Należyta staranność w VAT to wskazanie najważniejszych okolicznoÅ›ci, które bÄ™dÄ… brać pod uwagÄ™ urzÄ™dnicy skarbowi w ocenie dziaÅ‚alnoÅ›ci przedsiÄ™biorców przy rozliczeniach VAT. ZostaÅ‚a przedstawiona w formie dokumentu pn. „Metodyka (...)

Rachunki w wykazie podatników VAT

Rachunki w wykazie podatników VAT

W zwiÄ…zku z uruchomieniem od 1 wrzeÅ›nia 2019 r. nowego wykazu podatników VAT przypominamy, że obowiÄ…zek zapÅ‚aty na rachunek wskazany na wykazie podatników VAT wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 r. Dopiero od tego dnia podatnik, podczas zapÅ‚aty na rachunek spoza wykazu, musi (...)

Rachunki oszczędnościowe

Rachunki oszczędnościowe

Czy konieczny jest dowód na zawarcie umowy rachunku oszczędnościowego? Zgodnie z treścią ustawy prawo bankowe, dowodem zawarcia umowy rachunku oszczędnościowego może być książeczka lub inny dokument potwierdzający zawarcie umowy. Jednak nie jest to element, bez którego do zawarcia umowy (...)

Gwarantowanie depozytów

Gwarantowanie depozytów

Zasady gwarantowania Zasady gwarantowania depozytów okreÅ›lone zostaÅ‚y w ustawie z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji. Do dnia 8 października 2016 r. (...)

E-składka w 2018 r.

E-składka w 2018 r.

E-skÅ‚adka już od stycznia 2018 r. Od 1 stycznia 2018 r. bÄ™dzie można opÅ‚acić skÅ‚adki jednym przelewem na swój numer rachunku skÅ‚adkowego. Od 1 października ZakÅ‚ad UbezpieczeÅ„ SpoÅ‚ecznych bÄ™dzie wysyÅ‚aÅ‚ listem poleconym informacje o nowym numerze rachunków. Zamiast trzech (...)

Co trzeba wiedzieć o kredycie mieszkaniowym?

Co trzeba wiedzieć o kredycie mieszkaniowym?

Wady i zalety kredytu OczywiÅ›cie najlepszy byÅ‚by odwrotny porzÄ…dek rzeczy – najpierw sobie uskÅ‚adać, a potem kupić za wÅ‚asne pieniÄ…dze mieszkanie i nie zapożyczać siÄ™ na caÅ‚e życie. Jest jednak inaczej, tylko nielicznym udaje siÄ™ odwrócić proces zakupu wÅ‚asnego kÄ…ta. Pewne (...)

Zmiany sposobu wypłaty świadczeń z ZUS

Zmiany sposobu wypłaty świadczeń z ZUS

Nowa nazwa wniosku Od 27 marca na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, zmieniła się nazwa wniosku o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce. Nowy symbol wniosku to EZP (wcześniej ER-WZD-01). Służy on do zgłoszenia zmiany danych osobowych i adresowych oraz sposobu wypłaty świadczeń. Nowy (...)

Kolejne działania przeciwdziałające praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu

Kolejne działania przeciwdziałające praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu

Ministerstwo Finansów (MF) pracuje nad systemem, który umożliwi przechowywanie informacji o produktach sÅ‚użących gromadzeniu, przechowywaniu lub inwestowaniu Å›rodków finansowych i zapewni dostÄ™p do niego m.in. organom Å›cigania. Prace majÄ… zwiÄ…zek z koniecznoÅ›ciÄ… (...)

Finanse w małżeństwie

Finanse w małżeństwie

Z miÅ‚oÅ›ci do rozsÄ…dku, czyli „MałżeÅ„stwo a finanse”  Decyzja o małżeÅ„stwie jest jednÄ… z najtrudniejszych i jednoczeÅ›nie najważniejszych w życiu każdego czÅ‚owieka. MyÅ›lÄ…c o romantycznym wymiarze formalizacji zwiÄ…zku, musimy też pamiÄ™tać, że pod wzglÄ™dem prawnym (...)

Rodzaje rozliczeń bezgotówkowych

Rodzaje rozliczeń bezgotówkowych

  Czym charakteryzuje siÄ™ rozliczanie bezgotówkowe za pomocÄ… czeku? W pierwszej kolejnoÅ›ci należy podkreÅ›lić, iż czek jest papierem wartoÅ›ciowym. Otrzymuje siÄ™ go z tego banku, w którym mamy zaÅ‚ożone konto osobiste czy firmowe. Za jego pomocÄ… osoba wystawiajÄ…ca zleca swemu (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Pożyczka dla spółki z o.o. z firmy zagranicznej

Pożyczka dla spółki z o.o. z firmy zagranicznej

Jakie są procedury w Polsce, które spółka z o.o. powinna wykonać po podpisaniu umowy pożyczki z firmą szwajcarską i po otrzymaniu przelewu pieniędzy na konto bankowe w Polsce? Czynności cywilnoprawne takie jak pożyczka podlegają podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są: rzeczy znajdujące (...)

Dokumentacja wpłat w euro

Dokumentacja wpłat w euro

Jako osoba fizyczna prowadzę działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług edukacyjnych, które są zwolnione z VAT oraz z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Prowadzę księgowość w formie książki przychodów i rozchodów. Moimi klientami będą czasem obcokrajowcy (osoby fizyczne). (...)

Zajęcie rachunku bankowego

Zajęcie rachunku bankowego

Art. 54. ustawy Prawo bankowe ustanawia kwotę wolną od zajęcia. Przyjmując, że przepis dotyczy jednej kwoty na wszystkich rachunkach dłużnika we wszystkich bankach do kogo w zasadzie jest adresowany przepis? Bank nie może odmówić zajęcia, bo nie wie czy w innym banku dłużnik nie posiada (...)

Rachunek bankowy wspólny

Rachunek bankowy wspólny

Z tego co się orientuję to założenie wspólnej lokaty bankowej pozwala niejako na podniesienie gwarancji udzielanej przez BFG (poprzez fakt, że limit liczony jest dla jednej osoby i wszystkich jej środków zgromadzonych w jednym banku). Czy założenie wspólnej lokaty oznacza z mocy ustawy wspólną (...)

Najem a kasa fiskalna

Najem a kasa fiskalna

Wynajmuję kilka mieszkań, najemcy wpłacają czynsz na moje konto bankowe, a ja im wystawiam rachunki. Nie jestem płatnikiem VAT-u, gdyż mam za małe dochody. A więc są to zwykłe rachunki, a nie faktury VAT. Czy w tym przypadku muszę mieć kasę fiskalną ? Ze względu na fakt, iż prowadzenie (...)

Dostęp komornika do historii rachunku bankowego

Dostęp komornika do historii rachunku bankowego

Postępowania egzekucyjne do rachunku dłużnika bywają nader często bezskuteczne. Możliwe że w wielu wypadkach jest tak ponieważ dłużnik przelał pieniądze na inne swoje rachunki. Na przykład do jakichś niewielkich regionalnych banków, w odległych regionach kraju. Czy na żądanie komornika (...)

Zbieg egzekucji do rachunku bankowego

Zbieg egzekucji do rachunku bankowego

Poinformowano mnie jako wierzyciela, że nastąpił zbieg egzekucji (komornik skarbowy i sądowy) do rachunku dłużnika i w związku z tym sąd musi rozstrzygnąć o tym (jeśli dobrze pamiętam), który organ będzie prowadził egzekucję z tego rachunku (w tym chyba i na moją rzecz). Dłużnik prowadzi, (...)

Używanie rachunku osobistego w działalności

Używanie rachunku osobistego w działalności

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i chciałbym wiedzieć, czy opłacając przelewem różne produkty i usługi kupowane z fakturą na potrzeby firmy, muszę tych przelewów dokonywać z rachunku firmowego, czy mogę z prywatnego? Po prostu przelewy z rachunku prywatnego mam za darmo, (...)

Egzekucja środków z rachunków bankowych

Egzekucja środków z rachunków bankowych

Art. 54. ustawy Prawo bankowe wprowadza limit Å›rodków wolnych od zajÄ™cia. Czy orzecznictwo rozstrzygnęło, czy przepis dotyczy rachunków w jednym banku czy wszystkich bankach, w których dÅ‚użnik ma rachunki? Przywilej egzekucyjny przewidziany w art. 54 ust. 1 dotyczy Å›rodków pieniężnych (...)

Zwolnienie spod egzekucji udziału w rzeczy

Zwolnienie spod egzekucji udziału w rzeczy

Jestem współwłaścicielem ułamkowym ruchomości (mam 90%). Udział nabyłem w umowie przewłaszczenia na zabezpieczenie. Komornik zajął ruchomość pozostającą w posiadaniu mojego dłużnika. Czy ewentualne powództwo ekscydencyjne powinno dotyczyć wyłączenia spod egzekucji całego przedmiotu (...)

Sądowy dział spadku

Sądowy dział spadku

Spadkodawcą, która była osobą samotną, jest zmarła siostra mojej żony. Spadkobiercami uznanymi przez Sąd są: moja żona i jej siostra oraz bratanice i bratankowie czterech nieżyjących już od kilku lat braci. Mimo starań mojej żony nie udało się jej doprowadzić do umownego działu spadku (...)

Opodatkowanie wynagrodzenia z pracy w Norwegii

Opodatkowanie wynagrodzenia z pracy w Norwegii

W marcu tego roku podpisaliśmy z norweską firmą kontrakt na usługi konsultingowe. W kwietniu wysłaliśmy do norweskiej firmy swoich pracowników. Będą tam przebywać do końca 2006 roku. Pracownikom wypłacamy diety za podróż służbową. Wynagrodzenie jest również wypłacane w zł na rachunki (...)

Egzekwowanie roszczenia od dłużników dłużnika

Egzekwowanie roszczenia od dłużników dłużnika

Mam tytuł egzekucyjny przeciwko dłużnikowi, który sam posiada wymagalne należności u swoich kontrahentów, jednak stwierdzają je jedynie faktury podpisane przez nich. Nie były jeszcze dochodzone sądownie. Jeśli teraz ja wystąpię z wnioskiem egzekucyjnym do komornika przeciwko temu mojemu (...)

Zajęcie wspólnego rachunku bankowego

Zajęcie wspólnego rachunku bankowego

Bieżący rachunek bankowy założony został dla spółki cywilnej przez jej trzech wspólników (osoby fizyczne). Jeden ze wspólników, mający 10% udziałów w spółce, otrzymał zajęcie rachunku bankowego (egzekucja komornika sądowego) i bank zablokował wszystkie środki na rachunku. Pisma, (...)

Darowizna pieniężna dla córki

Darowizna pieniężna dla córki

W dniu 15.01.2007 r. rodzice przekazali mi darowiznę w formie środków pieniężnych na rachunek bankowy wspólny z moim małżonkiem. Została sporządzona umowa darowizny tylko dla mnie. Złożyłam do Urzędu Skarbowego druk SD-Z1, umowę darowizny i wyciąg z konta bankowego. Urzędniczka w US (...)

Zajęcie wspólnego rachunku bankowego

Zajęcie wspólnego rachunku bankowego

Bieżący rachunek bankowy założony został dla spółki cywilnej przez jej trzech wspólników (osoby fizyczne). Jeden ze wspólników, mający 10% udziałów w spółce, otrzymał zajęcie rachunku bankowego (egzekucja komornika sądowego) i bank zablokował wszystkie środki na rachunku. Pisma, (...)

Darowizna pieniężna dla córki

Darowizna pieniężna dla córki

W dniu 15.01.2007 r. rodzice przekazali mi darowiznę w formie środków pieniężnych na rachunek bankowy wspólny z moim małżonkiem. Została sporządzona umowa darowizny tylko dla mnie. Złożyłam do Urzędu Skarbowego druk SD-Z1, umowę darowizny i wyciąg z konta bankowego. Urzędniczka w US (...)

Egzekucja z unijnych dopłat dla rolników

Egzekucja z unijnych dopłat dla rolników

Rolnik otrzymuje dopłaty obszarowe z tytułu posiadanej ziemi. W tym celu posiada rachunek bankowy, na który kwota dopłaty jest przekazywana z Agencji. Przeciwko rolnikowi jest prowadzona egzekucja i został zajęty rachunek bankowy, na który wpłyną dopłaty obszarowe. Jedynym sposobem wypłaty (...)

Właściwość sądu w postępowaniu nakazowym

Właściwość sądu w postępowaniu nakazowym

Nasza firma chce złożyć pozew w postępowaniu nakazowym przeciwko dłużnikowi z Bukowna (woj. śląskie). Mamy wątpliwość, czy sądem właściwym do rozpoznania powództwa powinien być Sąd w Wałbrzychu (gdzie ma siedzibę spółka) czy w Jeleniej Górze (gdzie posiadamy rachunek bankowy)? Przy (...)

Rachunek bankowy wspólny

Rachunek bankowy wspólny

Z tego co się orientuję to założenie wspólnej lokaty bankowej pozwala niejako na podniesienie gwarancji udzielanej przez BFG (poprzez fakt, że limit liczony jest dla jednej osoby i wszystkich jej środków zgromadzonych w jednym banku). Czy założenie wspólnej lokaty oznacza z mocy ustawy wspólną (...)

Rachunek bankowy wspólnoty mieszkaniowej

Rachunek bankowy wspólnoty mieszkaniowej

Zarządca mający umowę o zarządzanie z tzw. dużą wspólnotą mieszkaniową, domaga się wpłat za media na własny rachunek bankowy, mimo istnienia uchwały obligującej go do założenia rachunku dla wspólnoty. Czy jest to właściwe? Czy art. 30 ustawy o własności lokali mówi o rachunku bankowym (...)

Zgłoszenie darowizny do Urzędu Skarbowego

Zgłoszenie darowizny do Urzędu Skarbowego

Ojciec z córką założyli konto w banku. Są współwłaścicielami rachunku. W umowie o prowadzenie rachunku nie ma żadnych specjalnych klauzul, zgodnie z którymi operacje wykonywane na rachunku muszą być potwierdzane przez współwłaścicieli. Istnieje zupełna dowolność. Od momentu otwarcia (...)

Przedawnienie - rachunek bankowy

Przedawnienie - rachunek bankowy

Po jakim czasie bank może odmówić wypłaty środków zgromadzonych na rachunku bankowym, tj. kiedy przedawnia się roszczenie o wypłatę tych środków? Od kiedy rozpoczyna się bieg przedawnienia żądania wypłaty tych środków, od czasu rozwiązania umowy, czy też od innych zdarzeń, np. niewykonywania (...)

Czy zgłaszać do US otwarcie r-ku depozytowego?

Czy zgłaszać do US otwarcie r-ku depozytowego?

Spółka otrworzyła rachunek bankowy depozytowy w celu lokowania nadwyżek pieniężnych. Jest to rachunek o charakerze lokacyjnym, służący do gromadzenia i przechowywania środków pieniężnych. W umowie o otwarcie napiane jest, że \"konto służy do przechowywania środków pieniężnych oraz (...)

Darowizna na rzecz syna

Darowizna na rzecz syna

Mieszkam w raz z mężem w Niemczech. Za niedÅ‚ugo mój syn spodziewa siÄ™ dziecka. ChcieliÅ›my mu przelać euro na konto . W jaki sposób zrobić to w zgodzie z prawem? Niniejsza opinia prawna zostaÅ‚a sporzÄ…dzona na podstawie przepisów: - ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. (...)

Darowizna pieniężna od brata

Darowizna pieniężna od brata

Otrzymałam przelewem środki pieniężne (przekraczające kwotę nieopodatkowaną) od brata na zakup mieszkania, które mój bank zaksięgował 3 lipca 2009. Brat posiada wspólny rachunek bankowy z żoną. Nie mają rozdzielności majątkowej. Żona brata wyraziła na to zgodę w formie ustnej. W treści (...)

Wskazanie sposobu egzekucji przez wierzyciela

Wskazanie sposobu egzekucji przez wierzyciela

Złożyłem wniosek o zajęcie nieruchomości dłużnika. Dłużnik ma jakieś inne postępowania u tego samego komornika. Niedługo mają być licytacje ruchomości, o których istnieniu nie wiedziałem. Inni wierzyciele złożyli wnioski o poszukiwanie majątku, kont, itp. - i na pewno powpłacali (...)

Zmiana sposobu wypłaty wynagrodzenia za pracę

Zmiana sposobu wypłaty wynagrodzenia za pracę

Zatrudniam 19 pracowników i w zakładzie pracy nie obowiązuje regulamin pracy. 17 pracowników ma wpłacane wynagrodzenie na rachunek bankowy, a 2 pracowników ma wypłacane do rąk własnych. Zatrudniłam w marcu 2007 roku pracownicę, która złożyła oświadczenie o wypłatę wynagrodzenia na rachunek (...)

Wypłata sumy wyegzekwowanej

Wypłata sumy wyegzekwowanej

Komornik dokonał zajęcia rachunku bankowego mojego dłużnika, o czym powiadomił mnie stosownym pismem. Kiedy dotrą do mnie jakieś pieniądze, jeżeli oczywiście są na tym rachunku zdeponowane lub są na nim jakieś wpływy? Jeżeli moje roszczenie wynosi np. 16.000PLN, a komornik sukcesywnie (...)

VAT od wyposażenia biurowego

VAT od wyposażenia biurowego

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą 2 miesiące, VAT-owiec. Czy można prosić o zwrot VAT lub jego przeniesienie od zakupionych materiałów biurowych niebędących środkiem trwałym (laptop, fotele biurowe), jeżeli firma nie uzyskała jeszcze przychodów (brak VAT należnego)? (...)

Różnice kursowe z przewalutowania

Różnice kursowe z przewalutowania

Firma posiada rachunek bankowy w walucie EUR. Na rachunku tym występują 2 podstawowe rodzaje operacji: wpłata w walucie od kontrahenta zagranicznego oraz przelew środków na rachunek bankowy firmy w zł (tzw. przewalutowanie następuje po kursie bankowym negocjowanym z bankiem). Przy drugiej z tych (...)