Rejestracja samochodu sprzedanego bez zgody męża

Pytanie:

"Czy mogę zarejestrować samochód, który kupiłem od żony właściciela? Chodzi o to, że umowę spisałem z żoną właściciela, ponieważ wyjechał on za granicę i od dłuższego czasu żona nie ma z nim kontaktu. W Wydziale Komunikacji dowiedziałem się jednak, że na umowie musi być podpis głównego właściciela, w przeciwnym wypadku nie zarejestrują mi go. Chciałbym się więc dowiedzieć, czy aby zarejestrować zakupiony w ten sposób samochód będę potrzebował jakiś dodatkowy dokument z sądu, który przyznaje samochód na własność żonie? Czy też może powinni mi jednak go zarejestrować bez dodatkowych starań? Dodam jeszcze, że małżonkowie nie mają rozdzielności majątkowej."

Odpowiedź prawnika: Rejestracja samochodu sprzedanego bez zgody męża

Zgodnie z ustawa prawo o ruchu drogowym, rejestracji dokonuje się na podstawie dowodu własności pojazdu.

W pierwszej kolejności należy ustalić do jakiego majątku małżonków wchodził przedmiotowy samochód (o fakcie tym nie przesądza wpis do dowodu rejestracyjnego). Możliwe są dwie sytuacje: samochód był własnością męża (w takiej sytuacji nabycie samochodu następuje od osoby nieuprawnionej) lub samochód wchodził w skład majątku wspólnego małżonków. Z treści pytania wydaje się wynikać, iż chodzi o sytuację wymienioną w drugim przypadku. W takiej sytuacji należy zastanowić się, czy doszło do nabycia samochodu. Zgodnie ze znowelizowanymi postanowieniami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (zakładamy, że transakcja nastąpiła po 20 stycznia 2005 r.), czynności, które wymagają zgody drugiego małżonka zostały enumeratywnie wymienione w ustawie, w pozostałym zaś zakresie, każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym. Drugi małżonek może jedynie sprzeciwić się zamierzonej czynności zarządu majątkiem wspólnym, (z wyjątkiem czynności w bieżących sprawach życia codziennego lub zmierzającej do zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny albo podejmowanej w ramach działalności zarobkowej). Sprzeciw taki jest skuteczny wobec osoby trzeciej, jeżeli mogła się z nim zapoznać przed dokonaniem czynności prawnej.

W omawianym przypadku, zakładając iż samochód wchodził w skład majątku wspólnego małżonków, doszło do nabycia samochodu przez Pana i jest Pan jego właścicielem.

Rejestracji dokonuje się, między innymi,  na podstawie dowodu własności pojazdu. Zgodnie z orzecznictwem NSA, to na osobie domagającej się rejestracji spoczywa ciężar udokumentowania prawa własności do pojazdu stanowiącego przedmiot rejestracji. Innymi słowy, zarejestrowany może być jedynie pojazd, co do którego uregulowana jest kwestia prawa własności.

Umowa sprzedaży samochodu może nie stanowić, naszym zdaniem, wystarczającego dowodu własności. Koniecznym może być wykazanie, iż samochód był przedmiotem wchodzącym w skład majątku wspólnego małżnków.  Organ rejestracyjny może bowiem stwierdzić, iż nie ma pewności, czy samochód ten nie wchodził jedynie w skład majątku osobistego drugiego z małżonków. Przed takimi zarzutami ze strony organu może chronić wykazanie, iż samochód wchodził w skład majątku wspólnego małżonków. Wykazanie takich faktów może nastąpić przez przedstawienie odpisu aktu zawarcia małżeństwa małżonków oraz przedstawienie umowy, której data zawarcia wskazuje na to, iż nabycie samochodu przez małżonków nastąpiło w czasie trwania małżeństwa (umowa taka może wykazywać, iż samochód wchodził w skład majątku wspólnego małżonków).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Andrzej 2014-10-09 21:08:10

    Witam,muj ojciec jest wspulwlascicielem jednego samochudu a moja matka wpisana w dowodzie na pierwszej stronie ona jest w niemczech i niemaja kontoktow. Teraz jest dowod rejestracyjny pelny i potszebny nowy,nie tak latwo!! Ojciec jako wspolwlasciciel nie otszyma nowego dowodu bo urzad zyczy matke chociasz on jest tam wpisany. Ma ktos jakas propozycje co z tym zrobi i rozwiazac? Pozdrawiam Andrzej


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika