Samochód w leasingu i ewidencja przebiegu

Pytanie:

Czy w przypadku posiadania samochodu w leasingu, na podstawie umowy zawartej w dniu 1 marca 2003 roku, która to umowa została zakwalifikowana zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych jako umowa leasingu operacyjnego, mam możliwość wliczania w koszty prowadzonej działalności: kwoty raty leasingowej oraz kosztów paliwa do tego samochodu, bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu?

Masz inne pytanie do prawnika?

23.3.2005

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Samochód w leasingu i ewidencja przebiegu

W opisanym przypadku nie ma potrzeby prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Zgodnie z art. 16 ust. 3b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, nie istnieje obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu w przypadku użytkowania na podstawie umowy leasingu, o której mowa w art. 17a pkt. 1 tej ustawy, samochodu osobowego nie zaliczonego do środków trwałych podatnika. Taką samą zasadę wprowadził w podatku dochodowym od osób fizycznych art. 23 ust. 3b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Allegro sprzedaż wirtualnych przedmiotów

9.1.2019 przez: bartekkuliga

Allegro sprzedaż wirtualnych przedmiotów

25.5.2018 przez: bartekkuliga

Podatek od sprzedaży nieruchomości

27.3.2018 przez: 3Magda