Odpowiedź prawnika: Spłata długu przez spadkobierców
Z chwilą śmierci spadkodawcy, jego prawa i obowiązki majątkowe przechodzą na spadkobierców. Dla tej okoliczności nie ma znaczenia to, iż postępowanie spadkowe zostało przeprowadzone w terminie późniejszym - stwierdzenie nabycia spadku potwierdza tylko na kogo i w jakiej części przechodzą prawa i obowiązki majątkowe zmarłego, a w postępowaniu o dział spadku dokonuje się ostatecznego podziału majątku i zniesienia współwłasności spadkobierców.W związku z powyższym, w chwili śmierci spadkodawcy nabyliście Państwo jako spadkobiercy ustawowi prawa i obowiązki majątkowe po zmarłym tacie.
W skład spadku wchodzi także prawo uchylenia się od zaspokojenia przedawnionego roszczenia.
Jeśli więc roszczenie wobec Pani taty uległo przedawnieniu, możecie Państwo uchylić się od obowiązku płacenia powołując się na tę okoliczność.
Terminy przedawnienia są następujące:
- 3 lata w przypadku zobowiązań wynikających z działalności gospodarczej oraz zobowiązań o charakterze powtarzalnym;
- 10 lat w przypadku zobowiązań nie wynikających z działalności gospodarczej i nie mających charakteru powtarzalnego. Termin ten dotyczy także zobowiązań zasądzonych prawomocnym orzeczeniem sądowym i w tym przypadku w sytuacji egzekucji komorniczej, każda wszczęta przez komornika egzekucja sądowa przedłuża ten termin o 10 lat, od dnia wydania postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego, ze względu np. na bezskuteczność egzekucji;
- 2 lata w przypadku zobowiązań wynikających z umowy sprzedaży - jednakże tylko w zakresie działania przedsiębiorcy.
W Państwa przypadku najprawdopodobniej zostanie zastosowany termin trzyletni przedawnienia roszczeń - zobowiązanie kredytowe jest bowiem zobowiązaniem o charakterze powtarzalnym - roszczenie przedawnia się wobec każdej raty z upływem trzech lat od dnia jej wymagalności (od daty w której upływał termin jej płatności). To czy zobowiązanie kredytowe uległo przedawnieniu będzie więc zależne od tego na ile rat został rozłożony kredyt. Przyjmując termin 10 letni, zobowiązanie najpóźniej przedawniło się w 2007 roku (przyjmując, że termin płatności ostatniej raty upływał w 2004 roku - 10 lat od terminu zaciągnięcia kredytu - termin trzyletni od tej daty upływa w 2007 roku). Przy takim założeniu roszczenie banku jest spóźnione, a Państwo mogą powoływać się na przedawnienie. Jeśli natomiast w tym czasie (od 1994 roku) było wszczęte postępowanie podjęte w celu dochodzenia roszczeń (np. sądowe czy została zawarta jakaś ugoda z Pani tatą) wówczas termin przedawnienia mógł ulec przedłużeniu. Bieg przedawnienia przerywa bowiem:
- każda czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;
- uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje,
- wszczęcie mediacji.
Jeśli nie doszło do żadnego z powyższych zdarzeń, a termin płatności ostatniej raty upływał co najmniej trzy lata temu - roszczenie się przedawniło i możecie się Państwo na tę okoliczność powoływać, jeśli natomiast termin płatności rat był dłuższy, odpowiadacie Państwo wyłącznie za te raty, których termin płatności upływał w okresie trzech lat poprzedzających dzisiejszą datę (innymi słowy za te raty, których termin płatności przypadał na trzy lata wstecz od dnia dzisiejszego).
Prosimy także o zapoznanie się z artykułami:
Kiedy przedawniają się roszczenia? Jakie są skutki przedawnienia?,
Zawieszenie i przerwanie biegu przedawnienia
