Spółka cywilna małżonków

Pytanie:

Prowadzę z mężem działalność na podstawie wpisów do ewidencji (każde z osobna) jako spółka cywilna, choć nie mamy spisanej umowy spółki (przed 2001 r. spisywanie umowy nie obowiązywało małżonków). Czy wobec tego nasza forma działalności traktowana jest w dalszym ciągu jako s.c.? Firma nasza ma nadane numery REGON i NIP jeszcze przed dokonaniem odrębnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej. W sierpniu mamy zamiar przyjąć do spółki trzeciego wspólnika. Jak najlepiej i najprościej tego dokonać? Czy rozwiązać dotychczasową działalność i zawiązać nową z trzema wspólnikami czy też trzeci wspólnik może przystąpić do naszej spółki na podstawie umowy i zgłoszenia swojej działalności w naszej spółce? Jak należy tego dokonać?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Spółka cywilna małżonków

Na wstępie kilka słów należy poświęcić istocie spółki cywilnej. Jest ona de facto jednym z typów umów przewidzianych w kodeksie cywilnym (art. 860 i nast. kc), zdefiniowanym jako umowa, w której wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. W przeciwieństwie jednak do spółek handlowych osobowych wkłady wniesione przez wspólników nie wchodzą w skład majątku spółki cywilnej (bo nie ma spółki jako podmiotu prawa), lecz stanowią majątek wspólników. Co do formy umowy spółki kodeks przewiduje jedynie, iż umowa spółki powinna być stwierdzona pismem. Niezachowanie jednak tej formy ma tylko taki skutek, iż w razie ewentualnego sporu niedopuszczalnym jest dowód ze świadków lub z przesłuchania strona na fakt zawarcia umowy spółki cywilnej. Art. 74 § 2 kc przewiduje jednak, iż dowód w powołanych postaciach jest dopuszczalny w wypadkach, gdy obie strony wyrażą na to zgodę, jeżeli żąda tego konsument w sporze z przedsiębiorcą albo jeżeli fakt zawarcia umowy spółki cywilnej będzie uprawdopodobniony za pomocą pisma. Zawarcie umowy spółki cywilnej w formie pisemnej – co ma istotne znaczenie w kontekście np. przystąpienia nowego wspólnika do spółki małżonków lub spisania w ogóle umowy przez małżonków – ma ważny skutek w sferze prawa podatkowego. W terminie 14 dni od zawarcia umowy należy zgłosić się do urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę spółki i złożyć deklarację oraz zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych należny od umowy spółki. Podatek ten należy także zapłacić w przypadku zmiany umowy spółki, udzielenia spółce pożyczki przez wspólnika i oddania przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania. Podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych stanowi: przy zawarciu umowy spółki - wartość wkładów wniesionych do majątku spółki, przy zmianie umowy - wartość wkładów powiększających majątek spółki, przy pożyczce wspólnika na rzecz spółki - kwota lub wartość pożyczki, przy oddaniu spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania - roczna wartość nieodpłatnego używania, którą przyjmuje się w wysokości 4 procent wartości rzeczy lub prawa majątkowego oddanego do nieodpłatnego używania.

Istotnie, jak zostało wskazane w pytaniu, małżonkowie wspólnie prowadzący działalność gospodarczą dotychczas na podstawie jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej zostali zobowiązani na mocy Przepisów wprowadzających Ustawę o swobodzie działalności gospodarczej do „rozdzielenia” wpisów do ewidencji. W praktyce wyglądać to powinno w ten sposób, iż jeden z małżonków zachowa „stary” numer ewidencyjny, zmieni się jedynie treść wpisu, a na podstawie zaświadczenia z ewidencji o zaktualizowanym brzmieniu małżonek ten obowiązany jest uzyskać nowy wpis w urzędzie statystycznym dla potrzeb numeru REGON (z zachowaniem jednak „starego” numeru REGON). Drugi z małżonków winien zaś uzyskać nowy wpis do ewidencji działalności gospodarczej z nowym numerem (wpis ten podlega opłacie w wysokości 100 zł, zmiana wpisu już istniejącego podlega zaś opłacie w wysokości 50 zł) i na podstawie nowego zaświadczenia uzyskać nowy numer REGON we właściwym urzędzie statystycznym. Rozdzielenie wpisów nie przekreśla jednak prowadzenia działalności gospodarczej przez małżonków w formie spółki cywilnej, jednak istnieje zasadnicza wątpliwość co do prawnego charakteru działalności gospodarczej prowadzonej przez małżonków. Nic się nie zmienia w zakresie składania oświadczeń woli przez małżonków – wspólników spółki cywilnej, wszelkie bowiem reguły w zakresie składania oświadczeń woli oraz ważności czynności prawnych podejmowanych przez małżonków zawarte są w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (samodzielność w dokonywaniu czynności prawnych dotyczących prowadzonej działalności gospodarczej przewidziana dla małżonka-przedsiębiorcy). W kwestii zaś przystąpienia do spółki cywilnej nowego wspólnika, nowy wspólnik winien spełnić wymogi w zakresie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej (pod nazwą istniejącej spółki cywilnej) oraz uzyskania numeru statystycznego REGON. Dotyczą go rzecz jasna wszelkie wymogi dla prowadzenia działalności gospodarczej (np. w zakresie posiadania rachunku bankowego, w sferze prawa podatkowego itp.). W sferze stosunków cywilnoprawnych, jeżeli małżonkowie spisali uprzednio umowę spółki, winien być do niej sporządzony aneks o przystąpieniu do spółki nowego wspólnika oraz określeniu reguł prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej przez trzech wspólników. Dotyczy to w szczególności  określenia wkładu nowego wspólnika, jego udziału w zyskach i stratach, reguł prowadzenia spraw spółki itp. Warto również pamiętać, iż zmiana umowy spółki cywilnej podlega również obowiązkowi uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

Więcej na temat statusu "małżeńskich spółek cywilnych" w odpowiedzi na naszych stronach.

Potrzebujesz porady prawnej?

Obowiązek wpisu do ewidencji przedsiębiorców - opinia prawna

Obowiązek wpisu do ewidencji przedsiębiorców - opinia prawna

Stan faktyczny W trakcie istnienia firmy małżeńskiej, posiadającej zezwolenie na prowadzenie apteki przez Ministerstwo Zdrowia, poprzez dopisanie współmałżonka (w 2001 roku był obowiązek zarejestrowania działalności gospodarczej w ewidencji działalności), nie wpisano małżonków na jeden (...)

Spółka małżeńska – opinia prawna (opinia nie uwzględnia zmian wynikających z ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej)

Spółka małżeńska – opinia prawna (opinia nie uwzględnia zmian wynikających z ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej)

Stan faktycznyMałżeństwo prowadzi działalność gospodarczą wspólnie (tzw. działalność gospodarcza na imię obojga małżonków prowadzona w oparciu o jeden wpis do ewidencji działalności gospodarczej), działalność rozliczana jest na podstawie podatkowej książki przychodów i rozchodów, (...)

Działalność gospodarcza spółki małżeńskiej – opinia prawna (opinia nie uwzględnia zmian wynikających z ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej)

Działalność gospodarcza spółki małżeńskiej – opinia prawna (opinia nie uwzględnia zmian wynikających z ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej)

Stan faktycznyDziałalność gospodarcza jest zarejestrowana na jednego z małżonków, a drugi jest do wpisu dopisany. Małżonkowie chcą, zgodnie z przepisami, przekształcić się w spółkę cywilną. Małżonkowie zatrudniają pracowników i realizują umówione zlecenia. Z tego powodu konieczne (...)

Rozwiązanie spółki cywilnej dwuosobowej w razie wystąpienia wspólnika a kwestie podatkowe

Rozwiązanie spółki cywilnej dwuosobowej w razie wystąpienia wspólnika a kwestie podatkowe

NSA stwierdził, że na gruncie przepisów o podatku od towarów i usług nie jest możliwe kontynuowanie tożsamości podmiotowej w przypadku podmiany wspólnika w Spółce cywilnej dwuosobowej. Wystąpienie jednego z dwóch wspólników Spółki cywilnej uzasadnia przyjęcie poglądu, że spółka (...)

Spółka cywilna - Zasady funkcjonowania, wady i zalety spółki cywilnej

Spółka cywilna - Zasady funkcjonowania, wady i zalety spółki cywilnej

Spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Status ten przysługuje natomiast jej wspólnikom. Spółka cywilna nie posiada podmiotowości prawnej - wszelkie prawa i obowiązki zaciągane są nie w imieniu (...)

Spółka cywilna. Można zastąpć nieżyjącego wspólnika

Spółka cywilna. Można zastąpć nieżyjącego wspólnika

W przypadku dwuosobowej spółki cywilnej, gdy umiera jeden ze wspólników spółka ulega rozwiązaniu, a żyjący wspólnik sporządza spis z natury i składa zgłoszenia o zakończeniu jej istnienia. Można jednak tego uniknąć. Istotą funkcjonowania każdej spółki cywilnej jest osobista współpraca (...)

Zakładanie spółki cywilnej - Kto i w jaki sposób może założyć spółkę cywilną?

Zakładanie spółki cywilnej - Kto i w jaki sposób może założyć spółkę cywilną?

Spółki cywilne są uregulowane w kodeksie cywilnym. Za przedsiębiorcę uważa się jednak nie samą spółkę, lecz wszystkich jej wspólników z osobna. Kto i w jaki sposób może założyć spółkę cywilną? Spółka cywilna jest umową, w której (...)

Zezwolenie wydane na wspólników przekształcanej spółki cywilnej przechodzi na przekształconą spółkę

Zezwolenie wydane na wspólników przekształcanej spółki cywilnej przechodzi na przekształconą spółkę

Wspólnicy pewnej spółki cywilnej posiadali zezwolenie na prowadzenie aptek i punktu aptecznego. Spółka cywilna została przekształcona w spółkę komandytową (na podstawie art. 551 § 2 k.s.h.). Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny, Główny Inspektor Farmaceutyczny oraz Wojewódzki Sąd (...)

Spółka cywilna a podatek od nieruchomości

Spółka cywilna a podatek od nieruchomości

W świetle art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 ze zm.) podatnikiem podatku od nieruchomości są wspólnicy spółki cywilnej, a nie spółka cywilna. - Taką uchwałę w składzie 7 sędziów (...)

Obowiązkowe przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną - stan prawny obowiązujący do dnia 7 stycznia 2009 roku

Obowiązkowe przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną - stan prawny obowiązujący do dnia 7 stycznia 2009 roku

Ten artykuł jest nieaktualny. Proponujemy zapoznanie się z następującymi treściami:       Specyfika spółki cywilnej.     Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej. Nie jest ona także przedsiębiorcą w rozumieniu Prawa działalności (...)

Co zrobić, gdy wycofuje się jeden ze wspólników dwuosobowej spółki cywilnej? – opinia prawna

Co zrobić, gdy wycofuje się jeden ze wspólników dwuosobowej spółki cywilnej? – opinia prawna

Stan faktyczny W dwuosobowej spółce cywilnej, jeden ze wspólników zamierza opuścić spółkę na pewien okres. Spółka jest związana umową o świadczenie usług z firmą „X” przewidującej możliwość wypowiedzenia. Wspólnik nie zamierza rozwiązać umowy spółki ani doprowadzić (...)

Spółka cywilna a upadłość

Spółka cywilna a upadłość

Spółka cywilna, jako umowa prawa cywilnego między wspólnikami będącymi co do zasady przedsiębiorcami, nie ma zdolności upadłościowej. Polski system prawa odmawia jej statusu przedsiębiorcy. Przedsiębiorcami są jednak jej wspólnicy i oni mają zdolność upadłościową. Jak (...)

Ogólne zasady przekształcania spółek w k.s.h

Ogólne zasady przekształcania spółek w k.s.h

Kodeks spólek handlowych przewiduje możliwość przekształcenia spółek handlowych, to jest spólki jawnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo - akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej w inną spółkę handlową. Przekształceniu może również ulec (...)

Wstąpienie nowego wspólnika spółki cywilnej w miejsce występującego – czy możliwe – opinia prawna

Wstąpienie nowego wspólnika spółki cywilnej w miejsce występującego – czy możliwe – opinia prawna

Stan faktycznyW dwuosobowej spółce cywilnej, jeden ze wspólników zamierza opuścić spółkę na pewien okres. Spółka jest związana umową o świadczenie usług z firmą „X” przewidującej możliwość wypowiedzenia. Wspólnik nie zamierza rozwiązać umowy spółki ani doprowadzić (...)

Jaki wpływ ma rozwód na wkłady wniesione do spółki, z których część pochodzi z majątku odrębnego a część ze wspólnego?

Jaki wpływ ma rozwód na wkłady wniesione do spółki, z których część pochodzi z majątku odrębnego a część ze wspólnego?

Art. 45 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, że każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek odrębny. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swego majątku odrębnego na majątek wspólny. Zwrotu dokonywa (...)

Jak zrezygnować z rozpoczętego przekształcenia spółki cywilnej w sp. z o.o. na rzecz przekształcenia w spółkę jawną - opinia prawna

Jak zrezygnować z rozpoczętego przekształcenia spółki cywilnej w sp. z o.o. na rzecz przekształcenia w spółkę jawną - opinia prawna

Stan faktyczny  Spółka cywilna zamierzała przekształcić się w spółkę z o.o. W tym celu złożyła w sądzie stosowne dokumenty. Sąd wyznaczył biegłego w celu weryfikacji dokumentów. Jednak wspólnicy spółki cywilnej rozmyślili się i nie chcą tworzyć sp. z o.o., tylko (...)

Zasady odpowiedzialności wspólników spółki cywilnej - opinia prawna

Zasady odpowiedzialności wspólników spółki cywilnej - opinia prawna

Stan faktyczny Przed 2000 rokiem prowadziłem działalność gospodarczą w spółce cywilnej. Między innymi z powodu nieudolności wspólnika zaprzestałem działalności, która spowodowała zadłużenie u dostawców. Były sprawy sądowe i chyba nakazy zapłaty zostały wydane. Nie dostałem żadnego (...)

Czy osoba zajmująca się sprawami gospodarczymi spółki cywilnej może odpowiadać jak sprawca przestępstwa skarbowego?

Czy osoba zajmująca się sprawami gospodarczymi spółki cywilnej może odpowiadać jak sprawca przestępstwa skarbowego?

Sąd Najwyższy zajmował się pytaniem prawnym dotyczącym kwestii czy od dnia 17 grudnia 2005 roku odpowiedzialność określoną w art. 9 § 3 k.k.s. (zgodnie z którym, za przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe odpowiada, jak sprawca, także ten, kto na podstawie przepisu prawa, decyzji (...)

Sukcesja firm jednoosobowych

Sukcesja firm jednoosobowych

Co przewiduje ustawa o zarządzie sukcesyjnym w firmach jednoosobowych? Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, jego firma będzie mogła (...)

Czy w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego spółdzielnia ma prawo domagać się uzupełnienia wkładów? - opinia prawna

Czy w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego spółdzielnia ma prawo domagać się uzupełnienia wkładów? - opinia prawna

Stan faktyczny W roku 2000 nasza firma, jako spółka cywilna, nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do dwóch lokali użytkowych. W chwili obecnej Spółdzielnia domaga się uzupełnienia wpłaty przynajmniej od jednego ze wspólników – dziewięciu udziałów członkowskich (900 zł.), (...)

Przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich a VAT

Przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich a VAT

Jaka stawka VAT obowiązuje na usługi twórców i artystów wykonawców? Usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Spółka cywilna małżonków

Spółka cywilna małżonków

Czy jest możliwe założenie spółki cywilnej, do prowadzenia stałej działalności gospodarczej, złożonej tylko z małżonków - członków tej samej rodziny. Jeżeli tak, jakie powoduje to konsekwencje (...)

Rozdzielność majątkowa małżonków-wspólników s.c.

Rozdzielność majątkowa małżonków-wspólników s.c.

Małżeństwo prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. W skład kapitału spółki wchodzą między innymi nieruchomości związane z jej prowadzeniem (budynki produkcyjne) i środki (...)

Likwidacja spółki cywilnej małżonków

Likwidacja spółki cywilnej małżonków

Jesteśmy małżeństwem i prowadzimy działalność jako dwuosobowa spółka cywilna. Obecnie żona chce zrezygnować z działalności i przekazać mi udziały (10%) w ramach wspólnoty małżeńskiej, (...)

Umowa najmu w spółce cywilnej

Umowa najmu w spółce cywilnej

Rozpoczynamy działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Udziały w spółce po 50%. Jeden ze współników posiada lokal, który na podstawie umowy najmu wnosi do spółki. Jakie są konsekwencje (...)

Zawarcie małżeństwa przez wspólników s.c.

Zawarcie małżeństwa przez wspólników s.c.

Czy jeśli dwoje wspólników spółki cywilnej zawrze związek małżeński, to zmieni się status tej spółki, czy nadal pozostanie ona spółką cywilną? Jakich zmian urzędowych w sprawie spółki (...)

Spółka cywilna a podział majątku

Spółka cywilna a podział majątku

Jestem w trakcie podziału majątku wspólnego małżonków (po rozwodzie). Założona przed ślubem spółka cywilna, w której byłem jednym z dwóch wspólników (była żona nie była nigdy wspólniczką) (...)

Niewłaściwy numer NIP

Niewłaściwy numer NIP

Małżeństwo prowadzi od 1998 roku działalność gospodarczą w formie s.c. posługując się NIP męża (dawniej spółka małżeńska). W 2005 roku w związku ze zmiana przepisów o działalności (...)

Odpowiedzialność współmałżonka za długi

Odpowiedzialność współmałżonka za długi

W 2001 roku powstało w ramach przedsiębiorstwa (działalność gospodarcza osoby fizycznej - spółka cywilna) zobowiązanie finansowe dłużnika pozostającego wówczas we wspólności majątkowej z (...)

Majątek wspólny a spółka cywilna

Majątek wspólny a spółka cywilna

Jestem w separacji od 05.02.2010. Obecnie żona wniosła o podział majątku wspólnego, a ja jestem wspólnikiem spółki cywilnej od 2004 roku. W różnych publikacjach powołujących się na Kodeks (...)

Wspólność majątkowa a działalność gospodarcza

Wspólność majątkowa a działalność gospodarcza

Małżonkowie zawarli związek małżeński w 2002 r. (wspólność ustawowa). W 2003r. małżonek rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w formie indywidualnej oraz jednocześnie w formie (...)

Ucieczka męża z majątkiem do spółki cywilnej

Ucieczka męża z majątkiem do spółki cywilnej

W trakcie trwania małżeńskiej wspólności majątkowej z majątku wspólnego mąż wniósł wkład do spółki cywilnej (wspólnikami są: mąż i osoba trzecia). Czy zgodnie z art. 33 pkt 3 kodeksu (...)

Podział majątku dorobkowego małżonków

Podział majątku dorobkowego małżonków

Wobec małżonków prawomocnym wyrokiem został orzeczony rozwód. Żona złożyła do sądu wniosek o podział majątku wyszczególniając jego składniki. Oprócz podziału ruchomości zaproponowała (...)

Sprzedaż rzeczy przez wspólnika na rzecz spółki

Sprzedaż rzeczy przez wspólnika na rzecz spółki

Wspólnik spółki cywilnej (podatnika VAT) chce sprzedać za gotówkę komputer swojej spółce. Na podstawie jakich dokumentów można przeprowadzić tę transakcję? Czy będzie ona prawidłowa i czy (...)

Spółka cywilna a ewidencja działalności

Spółka cywilna a ewidencja działalności

Zawarto pisemną umowę spółki cywilnej. Czy spółka cywilna musi być wpisana do rejestru ewidencji działalności gospodarczej? Sama spółka cywilna nie podlega wpisowi do ewidencji działalności (...)

Wniesienie nieruchomości do spółki cywilnej

Wniesienie nieruchomości do spółki cywilnej

Obydwaj wspólnicy dwuosobowej spólki cywilnej kupili wraz z małżonkami "prywatnie" nieruchomość (małżonki nie są wspólniczkami spółki, ale istnieje między małżonkami wspólność małżeńska). (...)

FORUM PRAWNE

Spółka Cywilna

Spółka Cywilna Mam pytanie dotyczące rozszerzenia Spółki Cywilnej. Mianowicie ze wspólnikiem mamy udział :ja z małżonką 20+30%,wspólnik 50%.Wspólnik chce rozszerzyć ,tzn. zmienić swój udział (...)

Spółka cywilna

Spółka cywilna Czy i dlaczego odpowiedzialność solidarna wspólników w spółce cywilnej jest obligatoryjna i czy w drodze umowy między wspólnikami można wyłączyć solidarność. Czekam na solidne (...)

Spółka cywilna o osoba prawna

Spółka cywilna o osoba prawna Czy spółka cywilna jest osobą prawną ?. (Toni) Dla potrzeb VAt - tak , dla potrzeb pdof nie. Generalnie s.c nie jest osoba prawną , tylko nip vat otrzymuje spółka (...)

zamknięta spółka cywilna a odzyskanie należności

zamknięta spółka cywilna a odzyskanie należności Spółka cywilna została zamknięta wiele lat temu, a aktualnie dostaliśmy zawiadomienie od Sądu Rej. Wydział Karny, że wydany został wyrok zobowiązujący (...)

proszę o pomoc

proszę o pomoc Dzień dobry! Jestem początkującą dziennikarką, piszącą obecnie na temat wykorzystywania seksulnego dzieci.Poszukuję osoby, która nosi w sobie to brzemie i zechcialaby udzielić (...)

Spółka cywilna? Dobry pomysł?

Spółka cywilna? Dobry pomysł? Prosze o pomoc Jaka forma prawna wspólnego przedsiębiorstwa będzie najbardziej korzystną w następującej sytuacji: Dwoje ludzi chce wspólnie poprowadzić małe przedsiębiorstwo (...)

Spółka jawna czy cywilna?

Spółka jawna czy cywilna? Czy w przypadku działalności, która miałaby polegać na wewnątrzwspólnotowym nabyciu i dostawie w UE, firma powinna mieć statut spółki jawnej czy cywilnej, czy może (...)

Spółka cywilna - składka zdrowotna

Spółka cywilna - składka zdrowotna Witam, jeśli założyłam działalność gospodarczą wyłącznie po to, żeby móc wejść do spółki cywilnej ze znajomym i przychody uzyskuje wyłącznie w obrębie (...)

Spółka cywilna a u.skarbowy

Spółka cywilna a u.skarbowy W jakim stopniu zobowiązania dwóch wspólników s.c. w stosunku do urzędu skarbowego,którzy nie posiadają środków do ich uregulowania, mogą skrzywdzić ich najbliższych, (...)

Spółka Cywilna nip

Spółka Cywilna nip Co zrobić w sytuacji gdy wspólnicy spółki cywilnej nie zarejestrowali się do końca marca, a teraz chcą zlikwidować spółkę. Jak wypełnić w związku z tym NIP? (KrystynaW) (...)

spółka cywilna a sklep internetowy

spółka cywilna a sklep internetowy Witam serdecznie, chciałbym uzyskać informacje na temat likwidacji majątku po rozwiązaniu spółki cywilnej (2 wspólników). Wspólnie prowadzimy sklep internetowy, (...)

Porady prawne