Sprzedaż próbek za przysłowiowy grosz

Pytanie:

"Firma oferuje gratisowe próbki perfum dołączane do konkretnych produktów pefumeryjnych. Uznaliśmy, iż nie będą one traktowane jako jeden towar, wraz z produktem głównym, ale sprzedawane będą jako osobny artykuł. Czy taka próbka może zostać sprzedana za przysłowiowy 1 grosz i od tej kwoty można naliczyć 22% podatek? Czy ta kwota (znacznie poniżej kwoty zakupu) nie narusza w żaden sposób prawa?"

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż próbek za przysłowiowy grosz

Zasadą jest, że władze skarbowe nie mogą ingerować w warunki sprzedaży. Władze skarbowe mogą natomiast oceniać, czy sprzedający prawidłowo zakwalifikował ów przedmiot. W tym celu analizują okoliczności faktyczne oraz wolę stron. To ona jest ważniejsza niż sposób pakowania towaru lub moment jego wydania. 

Skoro w Państwa ocenie próbki stanowią odrębny towar (który wydawany na potrzeby reklamy), gdyż sposób zachęcania klientów do wyboru produktów danej firmy zależy tylko od niej, to powinien być opodatkowany. Przy czym przyjmowanie ceny 1 grosz może być zakwestionowane przez US, jako obejście prawa, gdyż zgodnie z regulacją ustawy o VAT w przypadku towarów dla których nie została określona cena właściwa, podstawą opodatkowania jest wartość towarów obliczona według cen stosowanych w obrotach z głównym odbiorcą (odbiorcami), a w przypadku braku odbiorcy - według przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku z dnia wykonania tych czynności, pomniejszona o kwotę należnego podatku.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika