Termin gwarancji dla wymienionego towaru

Pytanie:

Zakupiłem mp3, przed upływem czasu gwarancji, zaczął być niesprawny. Dlatego niezwłocznie udałem się do serwisu. Towar jeszcze był na gwarancji - po kilku dniach przysłano mi nowa mp3 tak przynajmniej wygląda. Czy okres gwarancji jest liczony nadal od tamtego zakupu towaru - mp3 czy biegnie na nowo dla tego towaru. Jaka jest podstawa prawna tego?

Masz inne pytanie do prawnika?

24.8.2007

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Termin gwarancji dla wymienionego towaru

Zgodnie z art. 581 kodeksu cywilnego, jeżeli na podstawie gwarancji sprzedawcą czy producent (gwarant) wymienił wadliwą rzecz na nową albo, jeśli dokonał istotnej naprawy rzeczy, termin gwarancji biegnie od nowa od chwili dostarczenia rzeczy wolnej od wad lub zwrócenia rzeczy naprawionej. W przypadku wymiany części rzeczy (nb. baterię w telefonie komórkowym), powyższą zasadę stosuje się odpowiednio, tj. gwarancja biegnie od nowa dla tej części. W pozostałych sytuacjach, szczególnie w razie zwykłej naprawy rzeczy, termin gwarancji ulega przedłużeniu o czas, w ciągu którego wskutek wady rzeczy objętej gwarancją kupujący nie mógł z niej korzystać.


Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: