Uchylenie uchwały rady nadzorczej spółdzielni

Pytanie klienta:

""Jesteśmy członkami Spółdzielni Mieszkaniowej, posiadaczami spółdzielczych własnościowych praw do WSZYSTKICH lokali położonych w jednym z budynków. Chcemy spowodować uchylenie uchwały Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej, która jest niezgodna z umowami między Zarządem SM a Członkami Spółdzielni, Regulaminem oraz skutkuje zachowaniami Zarządu SM niezgodnymi z obowiązującymi ustawami. W tym celu chcemy wysłać wniosek do RN SM o anulowanie ww. uchwały. Czy na uzasadniony wniosek taka uchwała może być przez RN SM anulowana? W jaki inny sposób, w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym, możemy wyrazić naszą dezaprobatę i doprowadzić do uchylenia/anulowania/unieważnienia ww. uchwały Rady Nadzorczej SM? W jakim okresie od uchwalenia uchwały (czy od ukazania się protokołu z posiedzenia RN, na którym uchwała została uchwalona) możemy wykonać którąś z powyższych czynności? ""

Odpowiedź prawnika:

Członkowie spółdzielni mogą od uchwały rady nadzorczej odwołać się w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym. Odwołanie od uchwał rady rozpatruje walne zgromadzenie spółdzielni (art. 38 par. 1 pkt. 8 prawa spółdzielczego). Oczywiście rada nadzorcza może na uzasadniony wniosek zmienić podjętą przez siebie uchwałę. Jeżeli jednak tego nie uczyni, konieczne będzie wówczas wszczęcie postępowania wewnątrzspółdzielczego. W takiej sytuacji członkowie spółdzielni zmuszeni będą złożyć uzasadnione odwołanie. Termin i tryb rozpoznawania odwołania powinien określać statut spółdzielni. Dlatego też należałoby sprawdzić w statucie spółdzielni, w jakim terminie można wnosić odwołania od uchwał organów tej spółdzielni i następnie podjąć niezbędna kroki.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.