Udział w zysku i stratach spółek kapitałowych

Pytanie:

Czy w akcie założycielskim spółki z ograniczoną odpowiedzialnością można zawrzeć klauzulę o wyłączeniu jednego wspólnika z udziału w zysku i stratach? Można tak chyba zrobić w spółce osobowej, ale czy jest to dopuszczalne w spółce kapitałowej?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Udział w zysku i stratach spółek kapitałowych

Możliwość wyłączenia wspólnika spółki osobowej od udziału zarówno w stratach, jak i w zyskach jest przedmiotem sporów. Art. 51 par. 3 kodeksu spółek handlowych postanawia, iż umowa spółki może zwolnić wspólnika od udziału w stratach. Pojawia się więc pytania, czy oznacza to zakaz wyłączenia od udziału w zyskach. Z pewnością niedopuszczalne jest wyłączenie wspólnika od udziału w zyskach przy utrzymaniu obowiązku udziału w stratach. Jest to bowiem tzw. lwia spółka. Co się tyczy wyłączenia obustronnego, to część doktryny, wydaje się, iż przeważająca, dopuszcza taką klauzulę umowną wg zasady, że „chcącemu nie dzieje się krzywda”.  

Jeśli chodzi zaś o spółki kapitałowe, ich istotą jest prawo do udziału w zyskach wypracowanych przez spółkę osób, którym przysługują określone prawa majątkowe w spółce (wspólników, akcjonariuszy). Zasadą jest też, że wspólnicy spółek kapitałowych mają równe prawa i obowiązki w spółce. Jednakże udziały w zysku mogą zostać zróżnicowane przez uprzywilejowanie niektórych z nich, a ponadto prawa tego można pozbawić w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wszystkich wspólników, gdy nie przeznacza się zysku do podziału. Za niedopuszczalne uważa się natomiast pozbawienie prawa do udziału w zyskach tylko niektórych wspólników. Wśród argumentów za takim poglądem można wskazać, że powoduje to zróżnicowanie celu spółki w zależności od grupy wspólników, co jest niedopuszczalne. 

W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Nie można zatem wyłączyć wspólnikowi spółki kapitałowej prawa do udziału w zyskach spółki.

Gdy chodzi zaś o stratę spółek kapitałowych, trudno mówić w ich przypadku o bezpośrednim "udziale wspólników" w ich stratach. W spółce z o.o. - na pokrycie straty spółki mogą być przeznaczone dopłaty dokonywane przez wspólników. O pokryciu straty zdecydują jednak wspólnicy zebrani na zgromadzeniu. Zastrzec należy, że nie jest możliwe, aby stratę spółki kapitałowej pokryli jedynie niektórzy wspólnicy, z uprzywilejowaniem w tym zakresie pozostałych.

Potrzebujesz porady prawnej?

Prawa komandytariusza w spółce komandytowej

Prawa komandytariusza w spółce komandytowej

Jak klasyfikuje się prawa komandytariusza? Prawa i obowiązki przyznane lub obciążające komandytariusza służą realizacji jego statusu w spółce. Podział ich w oparciu o model klasyczny, oparty na wyodrębnieniu praw korporacyjnych i majątkowych, został poddany krytyce z tego względu, (...)

Zakres odpowiedzialności komandytariusza

Zakres odpowiedzialności komandytariusza

  Charakter prawny odpowiedzialności komandytariusza Komandytariusz odpowiada ze zobowiązania spółki w sposób bezpośredni, solidarny, subsydiarny, osobisty i ograniczony do wysokości sumy komandytowej. Osobisty charakter odpowiedzialności oznacza ponoszenie jej całym swoim majątkiem (...)

Łączenie się spółek kapitałowych

Łączenie się spółek kapitałowych

Opracowanie planu połączenia jest obowiązkową czynnością narzuconą przez Kodeks spółek handlowych. Chodzi tutaj o plan, który zostanie pisemnie uzgodniony między łączącymi się spółkami. Pod rządami kodeksu handlowego wiele istotnych rozstrzygnięć, w tym właśnie łączenie się spółek (...)

Obowiązki podatkowe wspólnika występującego ze spółki jawnej - opinia prawna

Obowiązki podatkowe wspólnika występującego ze spółki jawnej - opinia prawna

Stan faktyczny  Wystąpiłem ze spółki jawnej. W wyniku wyceny przedsiębiorstwa została ustalona kwota należna mi z tego tytułu. Spółka wypracowała w ciągu 10 lat fundusz własny w kwocie 1.000.000 zł. Jest to fundusz, który wspólnicy pozostawili w spółce po opodatkowaniu zysku spółki. (...)

Spółka cywilna - Zasady funkcjonowania, wady i zalety spółki cywilnej

Spółka cywilna - Zasady funkcjonowania, wady i zalety spółki cywilnej

Spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Status ten przysługuje natomiast jej wspólnikom. Spółka cywilna nie posiada podmiotowości prawnej - wszelkie prawa i obowiązki zaciągane są nie w imieniu (...)

NIK ocenił działalność spółek komunalnych

NIK ocenił działalność spółek komunalnych

Zamiast realizować zadania publiczne takie jak dystrybucja wody, odprowadzanie ścieków, gospodarka mieszkaniowa czy zapewnienie komunikacji miejskiej, powoływane przez gminy spółki komunalne zbyt mocno koncentrują się na działalności komercyjnej. Takie wnioski płyną z raportu Najwyższej (...)

Transgraniczne łączenie spółek kapitałowych

Transgraniczne łączenie spółek kapitałowych

    W związku z wydaniem Dyrektywy 2005/56/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 października 2005 r. w sprawie transgranicznego łączenia się spółek kapitałowych dokonano zmian w Kodeksie spółek handlowych (dalej: k.s.h.), polegających na ułatwieniu transgranicznego (...)

Sukcesja firm jednoosobowych

Sukcesja firm jednoosobowych

Co przewiduje ustawa o zarządzie sukcesyjnym w firmach jednoosobowych? Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, jego firma będzie mogła (...)

Stałe wypłaty dla wspólników spółki komandytowej i jawnej - opinia prawna

Stałe wypłaty dla wspólników spółki komandytowej i jawnej - opinia prawna

Stan faktyczny Jesteśmy na etapie sporządzania umowy spółki. Nie została jeszcze podjęta ostateczna decyzja co do rodzaju spółki. Będzie to najprawdopodobniej spółka jawna albo – jeśli na wejście do spółki zdecyduje się inwestor – spółka komandytowa. (...)

Obowiązki komandytariusza

Obowiązki komandytariusza

  Obowiązek wniesienia wkładu Wkładem jest określone w umowie spółki świadczenie wspólnika, do którego zobowiązuje się on w związku z uczestnictwem w spółce. Art. 3 Kodeksu spółek handlowych (dalej: KSH) wymienia wkład jako obligatoryjną postać współdziałania (...)

Dla kogo estoński CIT?

Dla kogo estoński CIT?

W 2021 r. w Polsce zacznie obowiązywać estoński CIT. Przedsiębiorcy, którzy będą przeznaczać środki na rozwój swojej działalności, nie zapłacą tego podatku. Z rozwiązania może skorzystać ok. 200 tys. spółek kapitałowych w Polsce. Ten nowoczesny sposób (...)

Estoński CIT w 2022 roku

Estoński CIT w 2022 roku

Estoński CIT – czyli ryczałt od przychodów spółek – to nowoczesny, prosty i oszczędny sposób opodatkowania, który pozwala zminimalizować rozliczenia z urzędem skarbowym i księgowość prowadzoną w przedsiębiorstwie. Przeczytaj, jakie zasady obowiązują (...)

Prawo do dywidendy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Prawo do dywidendy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Kiedy wspólnik spółki z o.o. ma prawo do dywidendy? Osiągnięcie zysku przez spółkę z o.o. nie decyduje jeszcze o wypłacie jej udziałowcom dywidendy. Zysk spółki, jako element jej majątku, jest przedmiotem rozporządzeń zgromadzenia wspólników, które jako naczelny organ spółki z o.o. (...)

Opodatkowanie niepodzielonych zysków spółki kapitałowej w przypadku jej przekształcenia w spółkę osobową

Opodatkowanie niepodzielonych zysków spółki kapitałowej w przypadku jej przekształcenia w spółkę osobową

Jednym z istotnych problemów jakie napotykają przedsiębiorcy przeprowadzający restrukturyzację prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej m.in. w związku z zamiarem przekształcenia spółki posiadającej osobowość prawną w spółkę osobową jest kwestia opodatkowania (...)

Zmiany w ksh - spółki kapitałowe

Zmiany w ksh - spółki kapitałowe

Częściowa zmiana regulacji spółek kapitałowych ma służyć głównie usprawnieniu ich funkcjonowania i obejmuje przede wszystkim liberalizację niektórych wymogów dotyczących spółek (np. obniżenie minimalnej wartości udziałów w spółce z o.o. (...)

Ryzykowna optymalizacja podatkowa

Ryzykowna optymalizacja podatkowa

Daniny publiczne, stanowiące niezmiennie zmorę obywatela, są przyczyną ciągłej zabawy w kotka i myszkę Fiskusa z przedsiębiorcami, których najchętniej obarcza się nie tylko samymi podatkami, ale także obowiązkami formalnymi związanymi z ich uiszczaniem. Każda akcja musi jednakże (...)

Spółki o strategicznym znaczeniu. Oto lista

Spółki o strategicznym znaczeniu. Oto lista

Wzmocnienie nadzoru, zwiększanie wartości nadzorowanych spółek, wspieranie innowacyjności i przekształcenia własnościowe - to priorytety Ministerstwa Skarbu Państwa na najbliższe półtora roku. Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, Rada Ministrów zapoznała się z dokumentem (...)

Sukcesja firmy

Sukcesja firmy

Jeżeli chcesz, ażeby twoi spadkobiercy mogli płynnie kontynuować działalność firmy, dowiedz się, jak wyznaczyć i zgłosić w CEIDG zarządcę sukcesyjnego - tj. osobę, która będzie prowadzić sprawy firmy do czasu załatwienia formalności spadkowych. ##baner## Na czym polega sukcesja (...)

Uczestnictwo pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego połączenia się spółek

Uczestnictwo pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego połączenia się spółek

 W związku z wprowadzeniem regulacji dotyczącej transgranicznego łączenia spółek kapitałowych, należało również uregulować sytuację pracowników łączących się spółek. Problematyka ta została ugruntowana w ustawie z dnia 28 kwietnia 2008 r. o uczestnictwie (...)

Jakie informacje spółki handlowe muszą zamieszczać w pismach i zamówieniach handlowych?

Jakie informacje spółki handlowe muszą zamieszczać w pismach i zamówieniach handlowych?

Z dniem 1 stycznia 2007 r. weszła w życie ustawa z dnia 18 października 2006 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw.   Czym zajmuje się Centralna Informacja Krajowego Rejestru Sądowego? Do zadań Centralnej Informacji ma dodatkowo (...)

Dywidenda rzeczowa - praktyczne aspekty podatkowe

Dywidenda rzeczowa - praktyczne aspekty podatkowe

Jednym z podstawowych uprawnień akcjonariusza spółki akcyjnej lub komandytowo-akcyjnej czy wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest prawo do zysku. Prawo to realizowane jest poprzez wypłatę dywidendy. Dywidendą jest ta część zysku wykazanego za dany rok (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Sposób podziału zysku w spółkach osobowych

Sposób podziału zysku w spółkach osobowych

Wspólnicy zamierzają utworzyć spółkę komandytową. Jedna osoba fizyczna komplementariusz, jedna osoba fizyczna komandytariusz. Generalnie podczas analizy ksh pojawia się problem, kiedy dany przepis (...)

Podział zysków w spółce cywilnej

Podział zysków w spółce cywilnej

Spółka cywilna trzech wspólników utworzona na czas nieokreślony,umowa sporządzona na zasadach ogólnych kodeksu cywilnego- jednakowy udział w zyskach i stratach. Jeden ze wspólników zaczyna chorować (...)

Wyłączenie wspólnika od udziału w zyskach

Wyłączenie wspólnika od udziału w zyskach

Czy można być wspólnikiem spółki jawnej i określić sobie 0 udział w zyskach oraz 0 udział w stratach? Spółka ma wtedy wielu wspólników którzy podejmują decyzję i posiadają własność (...)

Podział zysku w spółce partnerskiej

Podział zysku w spółce partnerskiej

Spółka partnerska lekarzy dzieli dochód na koniec roku. Padł wniosek, by podzielić przychód procentowo wg posiadanych udziałów na każdego partnera, a następnie od tego każdy odejmuje podzielone (...)

Wkłady w spółce partnerskiej

Wkłady w spółce partnerskiej

W styczniu br. przez dwóch partnerów została zawiązana spółka partnerska. Każdy z partnerów wniósł wkład o tej samej wartości, ponadto w umowie spółki sporządzonej w formie aktu notarialnego (...)

Różny udział w zysku i w stracie

Różny udział w zysku i w stracie

Czy możliwy jest w spółce cywilnej podział udziału w kosztach inny niż podział udziału w zyskach? Np. spółka ma trzech udziałowców. Przychód spółki wynosi -10000, koszta -2000, zysk 8000. (...)

Remanent likwidacyjny wspólnika spółki jawnej

Remanent likwidacyjny wspólnika spółki jawnej

Mam zamiar wystąpić ze spółki jawnej i zakończyć działalność gospodarczą. Jestem zobowiązany zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy od remanentu likwidacyjnego. Według jakiego wskaźnika (...)

wystąpienie wspólnika ze spólki cywilnej

wystąpienie wspólnika ze spólki cywilnej

W ubiegłym roku przystąpiłam do spółki z dwoma wspólnikami. nasze wkłady w umowie spółki wynosiły po 1.000 zł, przy czym każdy ze wspólników wniósł inne wkłady pieniężne jako pożyczkę (...)

Określenie udziału w zyskach i stratach spółki

Określenie udziału w zyskach i stratach spółki

Jak korzystnie ustalić podział zysków i strat w dwuosobowej spółce cywilnej, jeśli wspólnik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, a ja jestem bezrobotna? Pytanie nie ma charakteru prawnego. (...)

Czy mam prawo ubiegać się o zapłatę za moje udziały w spółce?

Czy mam prawo ubiegać się o zapłatę za moje udziały w spółce?

Czy mogę się domagać zapłaty za moje udziały w spółce z której odszedłem z dnia na dzień? Wspomnę również że na moje miejsce wszedł inny udziałowiec. Zawarta umowa spółki mówi że mogą (...)

Podział majątku spółki jawnej

Podział majątku spółki jawnej

Moja siostra wraz z mężem założyła spółkę jawną. W uchwale wspólników spółki jawnej, wspólnicy zgodnie postanawiaja że udział w zyskach i stratach bedzie następujący: mąż mojej siostry (...)

Udział w zyskach spółki komandytowej

Udział w zyskach spółki komandytowej

Spółka komandytowa a) przyniosła zysk i komandytariusze chcą sie nim podzielić b) poniosła stratę Czy zwrot wkładu danemu komandytariuszowi jest tożsamy z udziałem w zyskach spółki komandytowej? (...)

Wyjście ze spółki cywilnej

Wyjście ze spółki cywilnej

Cztery lata temu wszedłem do spółki cywilnej, która już wcześniej istniała. Obecnie mam tam 40 % udziałów. Z powodu straty zaufania do wspólników postanowiłem odejść ze spółki. Chciałbym (...)

Założenie spółki jawnej przez rencistę

Założenie spółki jawnej przez rencistę

Jestem rencistą, mam 47 lat i wraz z kuzynem-emerytowanym nauczycielem(lat 51) chcemy założyć firmę Agencja Nieruchomości (obecnie nie pracujemy). Słyszałem, że by nie płacić pełnego ZUS-u (...)

Zawiadomienie związków zawodowych o przejęciu

Zawiadomienie związków zawodowych o przejęciu

W spółce z o.o., która będzie przejęta przez inną spółkę w całości zawiązana została organizacja związkowa, która dział na razie jako Tymczasowa Komisja Zakładowa tego Związku. Artykuł (...)

FORUM PRAWNE

Presco atakuje!!! co robić?

Presco atakuje!!! co robić? Witam, dostałem pismo od firmy PRESCO - "Ostateczne wezwanie do zapłaty", bo jak tego nie zrobię to 26.07.04 sprawa bedzie w sądzie" i sam nie wiem co mam (...)

Jak sprzedac udziały w spółce z o.o.?

Jak sprzedac udziały w spółce z o.o.? Po śmierci mojego Ojca stałam się wlascicielka udzialow w społce z o.o., które to udzialy sa juz prawnie moja wlasnoscia, po przeprowadzeniu sprawy spadkowej. (...)

Firma 2 współwłaścicieli

Firma 2 współwłaścicieli Witam Jeżeli zły dział to przepraszam. Może opiszę sytuację,Jestem kompletnie zielony w sprawach Prawa. Mam 50 lat jestem z zawodu hydraulikiem i jestem na Krusie(Kasa (...)

Spółka cywilna

Spółka cywilna Czy i dlaczego odpowiedzialność solidarna wspólników w spółce cywilnej jest obligatoryjna i czy w drodze umowy między wspólnikami można wyłączyć solidarność. Czekam na solidne (...)

Podstawa opodatkowania w wyniku nabycia jednostek uczestnictwa w TFI

Podstawa opodatkowania w wyniku nabycia jednostek uczestnictwa w TFI Chodzi o problem z TFI. W związku ze spadkiem nabyliśmy 351 jednostek w funduszu inwestycyjnym "Unikorona pieniężny" w Union Investment. (...)

Opodatkowanie dochodów

Opodatkowanie dochodów Witam, Mam pytanie opierte na pomyśle pewnego rodzaju piramidy finansowej, której treść przytaczam poniżej (proszę nie usuwać, ten tekst jest tylko w celach poglądowaych, (...)

Notariusz Tczew

Notariusz Tczew Witam. Poszukuje notariusza z dużym doświadczeniem w Tczewie. Nie chodzi o cenę, bo wiem,że mają narzucone, ale prędzej o szybkość realizacji dokumentów. Proszę o radę ze sprawdzonymi (...)

Sprzedaż, zakładanie, gotowe spółki!

Sprzedaż, zakładanie, gotowe spółki! Porta Legis świadczymy kompleksowe usługi prawne na rzecz przedsiębiorców i osób fizycznych. Koncentrujemy się na stałej obsłudze prawnej przedsiębiorców, ale (...)

Jak pozbawić spadku spatkobierców

Jak pozbawić spadku spatkobierców Kto mi pomoze w sprawie spadkowej , co mam zrobic aby dzieci po zmarlym dostały jak najmniej spadku! czy sa jakies szanse na to abym mogła ich częśc odzyskac lub (...)

Międzynarodowe Prawo Handlowe

Międzynarodowe Prawo Handlowe Witam Serdecznie Szykam Międzynarodowego Prawa Handlowego a dokladniej mówiąc chodzi mi o współprace ze Słowacja. Gdzie można tego szukać. Czy jest to dostępne na (...)

Międzynarodowe Prawo Handlowe

Międzynarodowe Prawo Handlowe Witam Serdecznie Szykam Międzynarodowego Prawa Handlowego a dokladniej mówiąc chodzi mi o współprace ze Słowacja. Gdzie można tego szukać. Czy jest to dostępne na (...)

Kazus, wskazówka, porada, prawo handlowe

Kazus, wskazówka, porada, prawo handlowe Witam, mam do zrobienia kazus z prawa handlowego staram się go zrobić, ale chyba potrzebuje pomocy- nie zrobienia przez kogoś tylko jakiś podpowiedzi/ wskazówek.Czytałam (...)

Aplikacja radcowska -wszelkie informacje

Aplikacja radcowska -wszelkie informacje Prosze o pomoc osoby bedace na aplikacji radcowskiej lub zorientowane w tym temacie powiedzcie mi prosze z jakich dziedzin prawnych mam sie uczyc, czy macie moze (...)

dla młodych prawników

dla młodych prawników Łódź! -Poszukuję współpracowników-prawników. Młodzi już PO APLIKACJI - chęć do specjalizacji w : odszkodowania medyczne 1 osoba, odszkodowania cywilne i postępowanie (...)

Dni wolne za święta w sobotę

Dni wolne za święta w sobotę 1 i 3 maja to wolne dni. 1 - czwartek, 3 - sobota, co w takim razie z piątkiem, czy aby nie jest ustawowo wolnym dniem o pracy, jeżeli 3 maja wypada w sobotę, proszę (...)

Bez mojej zgody dostaję sms'y handlowe

Bez mojej zgody dostaję sms'y handlowe Witajcie, mam na imię Mateusz i jestem tu pierwszy raz... Mma problem, kupowałem sobie garnitur w sklepie w galerii dokłądnie w seci Pako Lorente i nie było (...)

PILNIE PROSZĘ O POMOC - alimenty u Komornika

PILNIE PROSZĘ O POMOC - alimenty u Komornika Może zacznę od tego że mój mąż ma zasądzone alimenty w kwocie 320 zł. na swoje 6-cio letnie dziecko.W 2006 r. sprawa trafiła do komornika z powodu (...)

Pierwsze Seminarium Online dot. CBD i Konopi Włóknistych

Pierwsze Seminarium Online dot. CBD i Konopi Włóknistych W odpowiedzi na ostatnie zawirowania na rynku produktów CBD i związane z obecną sytuacją pytania ? od spraw podstawowych stawianych przez (...)

Umowa zlecenia-wątpliwości i nieuczciwy pracodawca.

Umowa zlecenia-wątpliwości i nieuczciwy pracodawca. Witam Trafił mi się wyjątkowo felerny pracodawca. Zacznę od tego, że znalazłam ogłoszenie o pracę w internecie, gdzie pisało iż pracodawca (...)

Podatek akcyzowy

Podatek akcyzowy Dzień dobry, Proszę o poradę w sprawie podatku akcyzowego. Nasza firma dokonywała importu wyrobów perfumeryjnych z USA. Perfumy, próbki perfum oraz testery objęte są zerową (...)

Dopłaty dodatkow do zleceń - SendIt i windykacja

Dopłaty dodatkow do zleceń - SendIt i windykacja Mam problem z pośrednikiem (SendIt) firmy kurierskiej UPS. Wysyłałam za pośrednictwem tej firmy przesyłki, ok 450 od marca 2012 roku do końca września (...)

Porady prawne