Ustne ustalenia wspólników spółki cywilnej

Pytanie:

Czy ustalenia ustne między wspólnikami spółki cywilnej są obowiązujące, czy też muszą mieć wyłącznie charakter pisemny?

Masz inne pytanie do prawnika?

26.7.2002

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Ustne ustalenia wspólników spółki cywilnej

Zgodnie z art. 865 kodeksu cywilnego każdy wspólnik na prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki cywilnej (a więc wykonywania odpowiednich czynności i podejmowania odpowiednich decyzji zapewniających byt spółce i jej normalne funkcjonowanie). Każdy wspólnik może bez uprzedniej uchwały wspólników prowadzić sprawy należące do zwykłych czynności spółki. W przypadku spraw przekraczających zakres zakres zwykłych czynności spółki konieczna będzie jednomyślna uchwała wspólników. Przepisy kodeksu cywilnego nie zastrzegają jednak żadnej szczególnej formy dla podejmowania przez wspólników czynności dotyczących prowadzenia spraw spółki cywilnej. W związku z tym zarówno ustne ustalenia pomiędzy wspólnikami (ustna uchwała), jak i pisemne będą obowiązujące.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Zmiana udziałów w spółce cywilne

16.1.2018 przez: kielekttt

Sprzedaż / kupno spółek

10.10.2017 przez: AdamOl

spółka cywilna a sklep internetowy

11.6.2015 przez: Korn11