Wszczęcie postępowania karnego

Pytanie:

Z doniesień mediów dowiedziałem się, że Prokuratura po ujawnieniu przez media naruszenia prawa wszczyna postępowanie z powodu np. prawdopodobnego popełnienia przestępstwa. Czy wszczęcie postępowania przez Prokuraturę po informacji w mediach uprawdopodobniającej popełnienie przestępstwa jest postępowaniem z urzędu, czy powinny jeszcze zaistnieć inne okoliczności, aby postępowanie w sprawie zostało rozpoczęte? Jeśli tak, to jakie?

Masz inne pytanie do prawnika?

23.11.2007

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Wszczęcie postępowania karnego

Formalnie postępowanie karne rozpoczyna wydanie postanowienia o jego wszczęciu. Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego takie postanowienie wydaje się, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa. Źródłem wiadomości o przestępstwie mogą być formalne zawiadomienia o przestępstwie, ale mogą to być także np. doniesienia prasowe, anonimy czy też własne dane organów ścigania - i wtedy postępowanie wszczynane jest "z urzędu". Jeżeli informacja płynąca z mediów (która nie jest zawiadomieniem o przestępstwie) - wg oceny organów śledczych - uzasadnia podejrzenie popełnienia przestępstwa, to organy śledcze mają wręcz obowiązek wszcząć postępowanie z urzędu. Nie trzeba tu dodatkowych okoliczności, wystarczy sama wiadomość.

Oczywiście w pewnych sytuacjach organy będą chciały wpierw sprawdzić posiadane informacje. W tym celu mogą prowadzić postępowanie sprawdzające, w którym jednak nie przeprowadza się dowodu z opinii biegłego ani czynności wymagających spisania protokołu. Ma ono na celu jedynie sprawdzenie własnych informacji, nasuwających przypuszczenie, że popełniono przestępstwo.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Poszukuję prawnika Poznań

2.8.2021 przez: Adela89

Dobry adwokat w Kielcach

22.6.2021 przez: brydziaa_dz

SPOWODOWAŁEM WYPADEK DROGOWY.

27.9.2020 przez: -

dobry adwokat mazury

14.9.2020 przez: enguran