Wynajem mieszkania dla kontrahentów.

Pytanie:

Spółka z o.o. ma siedzibę w Warszawie. Kontrahenci Spółki spoza Warszawy często przyjeżdżają do siedziby Spółki na rozmowy, dotyczące kontraktów i projektów, na realizację prac w ramach projektów, na szkolenia. Spółka wynajęła od osoby fizycznej mieszkanie, w którym kontrahenci mają zapewniony nocleg w czasie pobytu w Warszawie. Cały koszt najmu mieszkania ponosi Spółka, nie obciąża ona kontrahentów żadnymi opłatami za noclegi. Czy koszty najmu mieszkania stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodu?

Masz inne pytanie do prawnika?

22.3.2013

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Wynajem mieszkania dla kontrahentów.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 tej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

W naszej opinii koszty wynajmu mieszkania dla kontrahentów nie mogą stanowić dla spółki kosztów uzyskania przychodów ze względu na fakt, iż zapewnienie zakwaterowania kontrahentom - podobnie jak wydatki na konsumpcję - są wydatkami o charakterze reprezentacyjnym. Działanie takie ma na celu przede wszystkim wykreowanie pozytywnego wizerunku firmy oraz ułatwienie zawarcia umowy.

Przedstawione przez nas stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej prawa podatkowego wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 3 marca 2010 r ILPB3/423-1103/09-4/MC.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: