Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Kodeks pracy nie przewiduje minimalnego okresu, na jaki musi być zawarta umowa o pracę na czas określony (tzw. umowa terminowa). Zgodnie z art. 25 § 2 Kodeksu pracy, umowa o pracę na czas określony może być poprzedzona umową na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy (co miało miejsce w opisywanym przypadku). Pytającemu chodzi zapewne o przepis, który dotyczy rozwiązania umowy o pracę na czas określony za wypowiedzeniem. Zgodnie z art. 33 Kodeksu pracy, przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Z przepisu tego wynikają następujące skutki:
-
zawarcie umowy o pracę na czas określony, krótszy niż 6 miesięcy, oznacza niedopuszczalność rozwiązania tej umowy za wypowiedzeniem przez żadną ze stron przed upływem tego okresu (umowa wygasa wraz z upływem tego okresu),
-
zawarcie umowy o pracę na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy, umożliwia każdej ze stron rozwiązanie tej umowy za dwutygodniowym uprzedzeniem, ale tylko wówczas, kiedy w umowie zostanie przewidziana taka możliwość.
Umowa o pracę na czas określony może zostać zatem zawarta na okres dowolny.
Na marginesie warto wspomnieć, iż co do zasady roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.