Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Inne sądy natomiast przyjmują stanowisko przeciwne, twierdząc, że przepisy egzekucyjne (procesowe) wyłączają przepisy prawa materialnego.
W praktyce, w związku z powyższymi wątpliwościami, ponieważ w wyniku skargi na czynności komornika nie przysługuje już środek odwoławczy, rozważa się możliwość złożenia powództwa o odszkodowanie od banku - za zachowanie niezgodne z umową rachunku bankowego.
Ponadto, przyjmując niekorzystną dla Państwa interpretację należy wskazać, że na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko dłużnikowi można zająć wierzytelność z rachunku wspólnego prowadzonego dla dłużnika i osób trzecich. Dalsze czynności egzekucyjne prowadzone będą do przypadającego dłużnikowi udziału w rachunku wspólnym stosownie do treści umowy regulującej prowadzenie rachunku (a więc nie w stosunku do treści umowy spółki cywilnej - na marginesie niniejsza regulacja może również być argumentem za tym, że przepisy te nie dotyczą rachunku wspólnego spólki cywilnej), którą dłużnik obowiązany jest przedłożyć komornikowi w terminie tygodnia od daty zajęcia. Przepisy o wyjawieniu majątku stosuje się odpowiednio. Jeżeli umowa nie określa udziału w rachunku wspólnym albo gdy dłużnik nie przedłoży umowy, domniemywa się, że udziały są równe. Po ustaleniu udziału dłużnika zwalnia się pozostałe udziały od egzekucji. W takiej sytuacji komornik mógłby prowadzić egzekucję z udziału przypadającemu danemu wspólnikowi.