Zakaz wypowiadania umów o pracę

Pytanie:

Czy pracodawca będzie mógł wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi (kobiecie) pomimo że w okresie nie dłuższym niż 2 lata spełni warunki do wcześniejszej emerytury (55 lat życia i 35 lat pracy), czy obowiązywać będzie dla niej 2 letni okres ochronny.

Masz inne pytanie do prawnika?

19.11.2004

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Zakaz wypowiadania umów o pracę

Przepis art. 39 kodeksu pracy stwierdza, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Zatem okres ten został wydłużony do 4 lat. Pojęcie wieku emerytalnego należy rozumieć szeroko, czyli każdego uprawniającego do uzyskania prawa do emerytury. Przy czym nie należy pojęcia niższego wieku emerytalnego utożsamiać z pojęciem wcześniejszej emerytury, a o taką Pani prawdopodobnie chodzi. Zatem nie obowiązuje w tym przypadku okres ochronny. Natomiast, gdy osiągnie Pani 56 rok życia, taka ochrona będzie Pani przysługiwała.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: