Zakres podmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług

Pytanie:

Jak wygląda zakres podmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług?

Masz inne pytanie do prawnika?

4.7.2011

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Zakres podmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług

Zgodnie z ustawą o VAT podatnikami podatku od towarów i usług są wszelkie podmioty samodzielnie prowadzące działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat tej działalności.

Jednak na podstawie art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług Zwalnia się od podatku podatników, u których wartość objętych przez ustawę obowiązkiem zapłaty podatku VAT odpłatnych dostaw towarów, odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju, eksportu towarów oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł. Należy zwracać szczególną uwagę na tę wartość, gdyż w każdym przypadku przekroczenia wielkości 150 000 zł powstaje obowiązek rozliczenia podatku od nadwyżki.

Można również mimo nie przekroczenia progu dobrowolnie zarejestrować się jako podatnik VAT, jeżeli Podatnik jest zainteresowany możliwością odliczania podatku naliczonego.

 

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: