Zakup samochodu z zastawem

Pytanie klienta:

""Chcę kupić samochód od osoby cywilnej która prowadzi działalność gospodarczą. Samochód ten odkupiła od swego ojca który go miał w leasingu. W tej chwili w dowodzie rejestracyjnym widnieje właściciel p. Izabella S. Niby jest wszystko w porządku , ale obawiam się że samochód może być pod zastaw np. w banku a w dowodzie rejestracyjnym nie ma żadnej adnotacji. czy możliwa jest taka sytuacja i jak z sporządzić umowę aby później nie mieć problemu? Sprzedająca chce go sprzedać na fakturę, twierdzi że nie zapłacę w ten sposób opłaty skarbowej?""

Odpowiedź prawnika:

Zaczynając od końca - faktycznie, jeżeli auto zostanie sprzedane na fakturę, to nie ma opłaty skarbowej. Każdy kupujący samochód musi dołożyć należytych starań aby zaznajomić się z jego stanem prawnym. W innym wypadku ewentualne roszczenia mogą przez sąd nie zostać uznane. Po pierwsze należałoby sprawdzić, czy dany pojazd nie figuruje w sądowym rejestrze zastawów. Można także spisać umowę, w której sprzedający stwierdzą, że na samochodzie nie jest ustanowiony żaden zastaw, ani nie ciążą jakiekolwiek prawa osób trzecich. Jeżeli jednak w przyszłości okazało by się że jest przeciwnie, to można by skarżyć sprzedających o odszkodowanie lub nawet odstąpić od umowy jako zawartej pod wpływem błędu /podstępu/.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.