Odpowiedź prawnika: Zawiadomienie o popełnionym przestępstwie
Zgodnie z art. 304 kodeksu postępowania karnego każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję.
Instytucje państwowe i samorządowe, które w związku ze swą działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, są obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub Policję oraz przedsięwziąć niezbędne czynności do czasu przybycia organu powołanego do ścigania przestępstw lub do czasu wydania przez ten organ stosownego zarządzenia, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów przestępstwa.
Wynika z powyższego, że zawiadomienie powinno zostać dokonane przez wymienioną wyżej instytucję - jeśli doszło do złożenia oświadczenia niezgodnego z prawdą (fałszywego) pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Zawiadomienie o przestępstwie, co do którego prowadzenie śledztwa przez prokuratora jest obowiązkowe lub własne dane świadczące o popełnieniu takiego przestępstwa Policja przekazuje wraz z zebranymi materiałami niezwłocznie prokuratorowi.
Podstawa odpowiedzialności karnej stanowi art. 233 par. 6 kodeksu karnego.