Zezwolenie na prowadzenie ogródka piwnego

Pytanie:

Prowadzę działalność gospodarczą - pub. Pub posiada zagrodzony na stałe ogródek piwny. Posiadam zezwolenie na sprzedaż piwa i wykupioną koncesję. Czy muszę mieć specjalne zezwolenie na to, aby moi klienci spożywali piwo w ogródku piwnym?

Masz inne pytanie do prawnika?

26.7.2006

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Zezwolenie na prowadzenie ogródka piwnego

Zgodnie z ustawa o swobodzie działalności gospodarczej uzyskania zezwolenia wymaga wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie określonym w przepisach ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. 2002 r., Nr 147, poz. 1231, ze zmianami). Zgodnie z tą ustawą sprzedaż detaliczną napojów alkoholowych, zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, prowadzi się w punktach sprzedaży, którymi są sklepy branżowe ze sprzedażą napojów alkoholowych, wydzielone stoiska - w samoobsługowych placówkach handlowych o powierzchni sprzedażowej powyżej 200 m2, pozostałe placówki samoobsługowe oraz inne placówki handlowe, w których sprzedawca prowadzi bezpośrednią sprzedaż napojów alkoholowych. Piwo zatem można sprzedawać poza tymi wydzielonymi placówkami. Warunkiem sprzedaży jest uzyskanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, w tym piwa. Za wydanie zezwolenia pobiera się opłatę.

Porady prawne

Zgodnie z art. 12 powołanej wyżej ustawy o wychowaniu w trzeźwości (...) Rada gminy ustala, w drodze uchwały, dla terenu gminy (miasta) liczbę punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży. Zatem w odniesieniu do sprzedaży piwa nie ustala się takich miejsc po uzyskaniu zezwolenia i sprzedaż może się odbywać również poza wyznaczonym miejscem pod warunkiem, że miejsce prowadzenia działalności określono np. jako handel obwoźny. Pomimo, że Rada gminy nie określa liczby punktów sprzedaży piwa, to jednak ustala, w drodze uchwały, zasady usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych - w tym piwa. Usytuowanie miejsc sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych powinny być dostosowane do potrzeb ograniczania dostępności alkoholu, określonych w gminnym programie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Zgodnie z powołaną wyżej ustawą sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży może być prowadzona tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży. W tym zezwoleniu powinno zostać określone usytuowanie miejsca oraz że obejmuje również ogródek piwny. Zezwolenie, wydaje się na podstawie pisemnego wniosku przedsiębiorcy oddzielnie na każdy rodzaj alkoholu.

Wniosek o wydanie zezwolenia zawiera:

  1. oznaczenie rodzaju zezwolenia, 

  2. oznaczenie przedsiębiorcy, jego siedzibę i adres, w przypadku ustanowienia pełnomocników ich imiona, nazwiska i adres zamieszkania, 

  3. numer w rejestrze przedsiębiorców lub ewidencji działalności gospodarczej, 

  4. przedmiot działalności gospodarczej, 

  5. adres punktu sprzedaży, 

  6. adres punktu składowania napojów alkoholowych (magazynu dystrybucyjnego). 

Do wniosku o wydanie zezwolenia należy dołączyć następujące dokumenty:

  • zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub odpis z rejestru przedsiębiorców,

  • dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do lokalu stanowiącego punkt sprzedaży napojów alkoholowych,

  • pisemną zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeżeli punkt sprzedaży będzie zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, 

  • decyzję właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, potwierdzającą spełnienie warunków sanitarnych przez punkt sprzedaży. 

Warunkiem prowadzenia sprzedaży napojów alkoholowych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży jest między innymi wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie objętym zezwoleniem tylko przez przedsiębiorcę w nim oznaczonego i wyłącznie w miejscu wymienionym w zezwoleniu.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Kto i na jakich zasadach może sprzedawać alkohol?

Kto i na jakich zasadach może sprzedawać alkohol?

Napojem alkoholowym w rozumieniu ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jest produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5 % objętościowych alkoholu. Kto może hurtowo handlować napojami alkoholowymi?Wedle (...)

Od dziś piwo na stadionie. Specjalne

Od dziś piwo na stadionie. Specjalne

Dozwolone będą jedynie słabe trunki, które będą podawane w "bezpiecznych" opakowaniach. Część nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych wchodzi w życie 13 stycznia. Jedna ze zmian zakłada, że napijemy się na stadionie piwa. – Dotychczas przepisy całkowicie zabraniały (...)

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?

Wracając z urlopu, zamiast do pracy, możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić. Uwaga, przemytnicy wykorzystują nieświadomych (...)

Piwo na meczach jednak zakazane?

Piwo na meczach jednak zakazane?

Emocje podczas Euro miało podgrzewać piwo do 3,5 proc. Wygląda na to, że ochłodzimy się bezalkoholowym. Słabego piwa na meczach – w specjalnie wyznaczonych miejscach – chciał rząd. Pomysł poparli posłowie. Sytuacja skomplikowała się, gdy proponowane zmiany trafiły do Senatu. - (...)

Piwo i wino może być różnie opodatkowane

Piwo i wino może być różnie opodatkowane

Szwedzkie przepisy dotyczące akcyzy stosowanej do napojów alkoholowych przewidują odmienny podatek akcyzowy od piwa i od wina. Komisja Europejska uznała, iż różnica między opodatkowaniem piwa i wina może pośrednio chronić piwo, produkowane przede wszystkim w Szwecji, na niekorzyść (...)

Przygotuj się na wakacje

Przygotuj się na wakacje

Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie (...)

Wyjazd zagraniczny - o czym warto pamiętać?

Wyjazd zagraniczny - o czym warto pamiętać?

O czym należy pamiętać, podpisując umowę z biurem podróży? Jeśli wybierasz się w podróż z organizatorem wycieczki lub korzystasz z jakichś usług turystycznych, sprawdź dokładnie podpisywaną umowę, zwracając uwagę szczególnie na postanowienia, jakie często kwestionuje (...)

Rzeczy, które możesz wwieźć na teren Polski nie obawiając się cła na granicy - stan prawny do 30 kwietnia 2004 r.

Rzeczy, które możesz wwieźć na teren Polski nie obawiając się cła na granicy - stan prawny do 30 kwietnia 2004 r.

  Poniżej prezentujemy listę towarów, które możesz przywieźć do Polski bez cła. Większość z tych towarów można przewieźć przez granicę tylko w określonych ilościach, bardzo szczegółowo wyliczonych w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 18 listopada (...)

Jakie piwo wypijemy na stadionie?

Jakie piwo wypijemy na stadionie?

Nieodłącznym atrybutem większości – pełnoletnich – kibiców jest kufel wypełniony złocistym trunkiem, niekoniecznie bezalkoholowym. Do niedawna nie było możliwości, aby cieszyć się nim wraz z innymi fanami w czasie kibicowania i obserwowania zmagań piłkarzy na żywo. Ustawa (...)

Wyższa akcyza na używki

Wyższa akcyza na używki

Nowelizacja przepisów przewiduje 10-procentowy wzrost stawek podatku akcyzowego na napoje alkoholowe (alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie), wyroby tytoniowe (papierosy, tytoń do palenia, cygara i cygaretki), susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych (...)

Rząd walczy z kibolami, rozdziela miejsca parkingowe

Rząd walczy z kibolami, rozdziela miejsca parkingowe

To wystarczy, by uniknąć burd na meczach. Nowe prawo weszło już w życie. Rozporządzenie MSWiA pozwoli zminimalizować ryzyko bójek przed stadionami, sytuacje niszczenia aut na parkingach i zaczepiania rodzin, które chcą w spokoju obejrzeć mecz swojej drużyny. Przepisy, które (...)

Przeciwdziałanie alkoholizmowi ma być skuteczniejsze

Przeciwdziałanie alkoholizmowi ma być skuteczniejsze

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, nad którym trwają obecnie prace w Sejmie, ma na celu zmianę przepisów nasuwających wątpliwości interpretacyjne oraz uregulowanie na poziomie ustawowym (...)

Wielka Brytania poza UE od 1 stycznia - wyjazdy i przyjazdy

Wielka Brytania poza UE od 1 stycznia - wyjazdy i przyjazdy

Od 1 stycznia 2021 roku zmienią się zasady przekraczania granicy przez obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej oraz obywateli brytyjskich terytoriów zamorskich. Jako obywatele państwa trzeciego będą podlegać standardowi odprawy szczegółowej. (...)

Jak uzyskać jednorazowe zezwolenie na sprzedaż alkoholu?

Jak uzyskać jednorazowe zezwolenie na sprzedaż alkoholu?

Jeśli masz zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych i dodatkowo chcesz sprzedawać alkohol podczas festynu czy pikniku, to potrzebujesz jednorazowego zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Dowiedz się, jak je uzyskać. Gdzie się zgłosić? Sprawę można załatwić w dowolnym (...)

Przyjazdy osób z Wielkiej Brytanii do Polski po „hard brexicie” a cło

Przyjazdy osób z Wielkiej Brytanii do Polski po „hard brexicie” a cło

W przypadku bezumownego brexitu, Wielka Brytania będzie traktowana jako państwo trzecie. Dla Polaków mieszkających i pracujących w Zjednoczonym Królestwie może to oznaczać w przyszłości niższe świadczenia. Według różnych szacunków na Wyspach mieszka ok. miliona (...)

Jednoznaczna identyfikacja towaru lub usługi na paragonie fiskalnym po zmianie przepisów

Jednoznaczna identyfikacja towaru lub usługi na paragonie fiskalnym po zmianie przepisów

Dnia 1 października 2013 r. weszły w życie zmiany w przepisach regulujących ewidencjonowanie za pomocą kas fiskalnych. Tym samym zakończył się okres przejściowy przeznaczony na dostosowanie tych urządzeń do wymogów Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących (...)

Jak funkcjonuje konkurencja w Unii Europejskiej?

Jak funkcjonuje konkurencja w Unii Europejskiej?

Jakie zasady konkurencji obowiązują we Wspólnocie Europejskiej?  Wspólnota Europejska opiera się na zasadach swobody przepływu towarów oraz gospodarki wolnorynkowej i wolnej konkurencji, dając pierwszeństwo efektywnemu podziałowi zasobów (art. 102a i 105 pkt 1 (...)

Jest decyzja. Będzie piwo na stadionach

Jest decyzja. Będzie piwo na stadionach

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. - Tak zwana specustawa przewidziała szereg rozwiązań zmierzających do skuteczniejszego zwalczania zachowań chuligańskich na stadionach – wyjaśnia Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (...)

Piwo w pociągu legalne. Nie zawsze będzie mandat

Piwo w pociągu legalne. Nie zawsze będzie mandat

Alkohol do 4,5 proc. kupimy w wagonie restauracyjnym lub w bufecie. Takie zmiany wchodzą w życie już 1 lipca. Wprowadzi je nowelizacja ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Obecnie picie alkoholu w pociągach jest niedozwolone. Złamanie zakazu może (...)

Grill, piwo i papieros. Gdzie nie wolno?

Grill, piwo i papieros. Gdzie nie wolno?

Złamanie zakazów skończy się mandatem. Za alkohol 100 zł, za papierosy i pieczenie kiełbasek pięć razy więcej. Długi weekend zachęca do spędzenia czasu na łonie natury. Wielu z nas lubi przy tym upiec na grillu szaszłyk i popić zimnym piwem. Musimy jednak pamiętać, że nie wszędzie (...)

Kto i na jakich zasadach może sprzedawać alkohol?

Kto i na jakich zasadach może sprzedawać alkohol?

Napojem alkoholowym w rozumieniu ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jest produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5 % objętościowych alkoholu. Kto może hurtowo handlować napojami alkoholowymi?Wedle (...)

Od dziś piwo na stadionie. Specjalne

Od dziś piwo na stadionie. Specjalne

Dozwolone będą jedynie słabe trunki, które będą podawane w "bezpiecznych" opakowaniach. Część nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych wchodzi w życie 13 stycznia. Jedna ze zmian zakłada, że napijemy się na stadionie piwa. – Dotychczas przepisy całkowicie zabraniały (...)

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?

Wracając z urlopu, zamiast do pracy, możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić. Uwaga, przemytnicy wykorzystują nieświadomych (...)

Piwo na meczach jednak zakazane?

Piwo na meczach jednak zakazane?

Emocje podczas Euro miało podgrzewać piwo do 3,5 proc. Wygląda na to, że ochłodzimy się bezalkoholowym. Słabego piwa na meczach – w specjalnie wyznaczonych miejscach – chciał rząd. Pomysł poparli posłowie. Sytuacja skomplikowała się, gdy proponowane zmiany trafiły do Senatu. - (...)

Piwo i wino może być różnie opodatkowane

Piwo i wino może być różnie opodatkowane

Szwedzkie przepisy dotyczące akcyzy stosowanej do napojów alkoholowych przewidują odmienny podatek akcyzowy od piwa i od wina. Komisja Europejska uznała, iż różnica między opodatkowaniem piwa i wina może pośrednio chronić piwo, produkowane przede wszystkim w Szwecji, na niekorzyść (...)

Przygotuj się na wakacje

Przygotuj się na wakacje

Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie (...)

Wyjazd zagraniczny - o czym warto pamiętać?

Wyjazd zagraniczny - o czym warto pamiętać?

O czym należy pamiętać, podpisując umowę z biurem podróży? Jeśli wybierasz się w podróż z organizatorem wycieczki lub korzystasz z jakichś usług turystycznych, sprawdź dokładnie podpisywaną umowę, zwracając uwagę szczególnie na postanowienia, jakie często kwestionuje (...)

Rzeczy, które możesz wwieźć na teren Polski nie obawiając się cła na granicy - stan prawny do 30 kwietnia 2004 r.

Rzeczy, które możesz wwieźć na teren Polski nie obawiając się cła na granicy - stan prawny do 30 kwietnia 2004 r.

  Poniżej prezentujemy listę towarów, które możesz przywieźć do Polski bez cła. Większość z tych towarów można przewieźć przez granicę tylko w określonych ilościach, bardzo szczegółowo wyliczonych w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 18 listopada (...)

Jakie piwo wypijemy na stadionie?

Jakie piwo wypijemy na stadionie?

Nieodłącznym atrybutem większości – pełnoletnich – kibiców jest kufel wypełniony złocistym trunkiem, niekoniecznie bezalkoholowym. Do niedawna nie było możliwości, aby cieszyć się nim wraz z innymi fanami w czasie kibicowania i obserwowania zmagań piłkarzy na żywo. Ustawa (...)

Wyższa akcyza na używki

Wyższa akcyza na używki

Nowelizacja przepisów przewiduje 10-procentowy wzrost stawek podatku akcyzowego na napoje alkoholowe (alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie), wyroby tytoniowe (papierosy, tytoń do palenia, cygara i cygaretki), susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych (...)

Rząd walczy z kibolami, rozdziela miejsca parkingowe

Rząd walczy z kibolami, rozdziela miejsca parkingowe

To wystarczy, by uniknąć burd na meczach. Nowe prawo weszło już w życie. Rozporządzenie MSWiA pozwoli zminimalizować ryzyko bójek przed stadionami, sytuacje niszczenia aut na parkingach i zaczepiania rodzin, które chcą w spokoju obejrzeć mecz swojej drużyny. Przepisy, które (...)

Przeciwdziałanie alkoholizmowi ma być skuteczniejsze

Przeciwdziałanie alkoholizmowi ma być skuteczniejsze

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, nad którym trwają obecnie prace w Sejmie, ma na celu zmianę przepisów nasuwających wątpliwości interpretacyjne oraz uregulowanie na poziomie ustawowym (...)

Wielka Brytania poza UE od 1 stycznia - wyjazdy i przyjazdy

Wielka Brytania poza UE od 1 stycznia - wyjazdy i przyjazdy

Od 1 stycznia 2021 roku zmienią się zasady przekraczania granicy przez obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej oraz obywateli brytyjskich terytoriów zamorskich. Jako obywatele państwa trzeciego będą podlegać standardowi odprawy szczegółowej. (...)

Jak uzyskać jednorazowe zezwolenie na sprzedaż alkoholu?

Jak uzyskać jednorazowe zezwolenie na sprzedaż alkoholu?

Jeśli masz zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych i dodatkowo chcesz sprzedawać alkohol podczas festynu czy pikniku, to potrzebujesz jednorazowego zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Dowiedz się, jak je uzyskać. Gdzie się zgłosić? Sprawę można załatwić w dowolnym (...)

Przyjazdy osób z Wielkiej Brytanii do Polski po „hard brexicie” a cło

Przyjazdy osób z Wielkiej Brytanii do Polski po „hard brexicie” a cło

W przypadku bezumownego brexitu, Wielka Brytania będzie traktowana jako państwo trzecie. Dla Polaków mieszkających i pracujących w Zjednoczonym Królestwie może to oznaczać w przyszłości niższe świadczenia. Według różnych szacunków na Wyspach mieszka ok. miliona (...)

Jednoznaczna identyfikacja towaru lub usługi na paragonie fiskalnym po zmianie przepisów

Jednoznaczna identyfikacja towaru lub usługi na paragonie fiskalnym po zmianie przepisów

Dnia 1 października 2013 r. weszły w życie zmiany w przepisach regulujących ewidencjonowanie za pomocą kas fiskalnych. Tym samym zakończył się okres przejściowy przeznaczony na dostosowanie tych urządzeń do wymogów Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących (...)

Jak funkcjonuje konkurencja w Unii Europejskiej?

Jak funkcjonuje konkurencja w Unii Europejskiej?

Jakie zasady konkurencji obowiązują we Wspólnocie Europejskiej?  Wspólnota Europejska opiera się na zasadach swobody przepływu towarów oraz gospodarki wolnorynkowej i wolnej konkurencji, dając pierwszeństwo efektywnemu podziałowi zasobów (art. 102a i 105 pkt 1 (...)

Jest decyzja. Będzie piwo na stadionach

Jest decyzja. Będzie piwo na stadionach

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. - Tak zwana specustawa przewidziała szereg rozwiązań zmierzających do skuteczniejszego zwalczania zachowań chuligańskich na stadionach – wyjaśnia Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (...)

Piwo w pociągu legalne. Nie zawsze będzie mandat

Piwo w pociągu legalne. Nie zawsze będzie mandat

Alkohol do 4,5 proc. kupimy w wagonie restauracyjnym lub w bufecie. Takie zmiany wchodzą w życie już 1 lipca. Wprowadzi je nowelizacja ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Obecnie picie alkoholu w pociągach jest niedozwolone. Złamanie zakazu może (...)

Grill, piwo i papieros. Gdzie nie wolno?

Grill, piwo i papieros. Gdzie nie wolno?

Złamanie zakazów skończy się mandatem. Za alkohol 100 zł, za papierosy i pieczenie kiełbasek pięć razy więcej. Długi weekend zachęca do spędzenia czasu na łonie natury. Wielu z nas lubi przy tym upiec na grillu szaszłyk i popić zimnym piwem. Musimy jednak pamiętać, że nie wszędzie (...)

Cydr z niższą akcyzą?

Cydr z niższą akcyzą?

Nowe przepisy regulujące podatek akcyzowy od alkoholu ułatwią rozwój małych firm branży i przyczynią do lepszej ochrony zdrowia konsumentów – zapewnia Komisja Europejska, proponując pakiet wniosków legislacyjnych. Obejmą one m.in. producentów cydru, którzy (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Sprzedaż w zestawach gastronomicznych a VAT

Sprzedaż w zestawach gastronomicznych a VAT

W restauracji jest sprzedawany alkohol, taki jak piwo czy wódka. Wszystko jest sprzedawane w zestawie gastronomicznym, tj. alkohol z marżą 20% w stawce 22% VAT plus popcorn w z marżą 300% w stawce 7% VAT. Czy taka sytuacja jest zgodna z prawem podatkowym? Można założyć na podstawie zasad ogólnych, (...)

Umyślne wprowadzenie funkcjonariuszy w błąd

Umyślne wprowadzenie funkcjonariuszy w błąd

W czerwcu tego roku razem z kolegą popijaliśmy piwo na ławce na jednym z wrocławskich podwórek. Kolega pił tradycyjne piwo, ja spożywałem piwo bezalkoholowe. Straż miejska, zaalarmowana doniesieniem jednego ze świadków, po jakimś czasie zjawiła się na miejscu. W momencie przybycia SM nie (...)

Stawki podatku akcyzowego przy imporcie alkoholu

Stawki podatku akcyzowego przy imporcie alkoholu

W celu obliczenia zabezpieczenia celnego potrzebujemy stawki podatku akcyzowego na poszczegolne alkohole. Proszę o podanie wysokosci stawek akcyzowych na nastepujace produkty: wodka, spirytus, wino, piwo, cygaretki. Zgodnie z ustawą z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. (...)

Sprawdzanie nietrzeźwości kierowcy

Sprawdzanie nietrzeźwości kierowcy

Zostałem zatrzymany samochodem po spożyciu alkoholu. Przyznałem się do wypicia krótko przed zatrzymaniem jednego piwa i poprosiłem o badanie krwi. Policjanci odmówili i namówili mnie na badanie alkomatem. Badanie wykazało 0,52mg/l w wydychanym powietrzu. Po badaniu żądałem badania krwi, ale (...)

POS TV a reklama alkoholu i papierosów

POS TV a reklama alkoholu i papierosów

Reklama alkoholu i wyrobów tytoniowych w sklepach monopolowo-cukierniczych. Witam, posiadam siec sklepów monopolowo-cukierniczych, czy mogę reklamować inne firmy m. in. kompanie piwowarskie, polmosy i firmy tytoniowe na ekranach LCD (POS TV) czyli reklama w miejscu sprzedaży w moich sklepach? W (...)

Koncesja na sprzedaż alkoholu a firma cateringowa

Koncesja na sprzedaż alkoholu a firma cateringowa

Posiadam firmę cateringową i ostatnio dostałam zapytanie o zorganizowanie pikniku. Klientka chciała, aby oferta zawierała również piwo lane. Jest to impreza rodzinna, nie masowa. Czy w tej sytuacji jest wymagana koncesja? Czy to prawda, że na alkohole niskoprocentowe nie jest wymagana koncesja? (...)

Zaopatrzenie w towary do konsumpcji na statku

Zaopatrzenie w towary do konsumpcji na statku

Statek pływa pomiędzy dwoma portami Unii Europejskiej. Na pokładzie statku są bary, w których pasażerowie mogą nabywać alkohol, który będzie bezpośrednio spożyty na pokładzie statku. Jakie przepisy regulują dostawy towarów akcyzowych, które będą przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji (...)

Reklama i promocja piwa

Reklama i promocja piwa

Na różnego rodzaju ulotkach z jadłodajni (pizzerie, bary itd.) roznoszonych po domach mieszkaniach, oprócz informacji o menu jest także informacja o piwie wraz z ceną. Czy w takiej sytuacji umieszczanie informacji o alkoholu wraz z ceną nie narusza prawa? W pierwszej kolejności należy dokonać (...)

Sprzedaż piwa w pociągu

Sprzedaż piwa w pociągu

Prowadzę wagon gastronomiczny WARS na trasie pociągu międzynarodowego. Rozporządzenie Ministra Komunikacji z dnia 7 maja 1983 r. (Dz. U. z dnia 12 maja 1983 r. Nr. 25, poz. 120) zezwala na sprzedaż alkoholi w takich pociągach. Koncesji na ich sprzedaż na taki ruchomy punkt nie mogę uzyskać, (...)

Przewóz alkoholu na terytorium UE

Przewóz alkoholu na terytorium UE

Przekraczam często granicę czesko-polską i niemiecko-polską. Kupuję alkohol spirytus, whisky, wódkę , wino i piwo. Ile litrów alkoholu w różnych postaciach mogę przewieźć przez granicę? Osoba będąca obywatelem państwa należącego do UE, która porusza się po terytorium Unii, (...)

Akcyza od sprzedaży alkoholu

Akcyza od sprzedaży alkoholu

Zamierzam otworzyć pub. Będę tam sprzedawał piwo, papierosy, robił drinki. Alkohol i papierosy będę nabywał od firm położonych na terenie Polski. Czy z tego rodzaju działalności będę miał jakiś obowiązek z tytułu podatku akcyzowego? Zgodnie z art. 8 ustawy o podatku akcyzowym, sprzedaż (...)

Zezwolenie na sprzedaż alkoholu

Zezwolenie na sprzedaż alkoholu

Spółka z o.o. będzie zajmowała się dostawą artykułów spożywczych na statki, w tym dostawą alkoholu. Czy do takiej sprzedaży alkoholu wymagana jest koncesja na alkohol i jakie przepisy to regulują?   Sprzedaż hurtowa napojów alkoholowych, w tym dostawa alkoholu na statki pociągi i (...)

Wyjątki w koncesji na alkohol

Wyjątki w koncesji na alkohol

Jakie są warunki i koszty uzyskania koncesji w przypadku zaopatrywania statkow, pociagow i samolotów? Warunki i koszty uzyskania zezwolenia w przypadku zaopatrywania statków, pociągów i samolotów cywilnych w przypadku sprzedaży hurtowej przedstawiają się następująco: obrót hurtowy w kraju (...)

Zezwolenie na alkohol

Zezwolenie na alkohol

Chcemy otworzyć sklep z alkoholami pow. 18%, pon. 18%, piwo, wino. Ile kosztują poszczególne koncesje na alkohol, jeśli chce się prowadzić sprzedaż detaliczną w sklepie? Przedsiębiorca rozpoczynający sprzedaż detaliczną alkoholu wnosi opłatę na rachunek gminy, przed wydaniem zezwolenia, (...)

Spożywanie alkoholu poza terenem miejsca sprzedaży

Spożywanie alkoholu poza terenem miejsca sprzedaży

W moim sąsiedztwie jest sklep z piwem na wynos. Jednakże większość klientów tego sklepu pije piwo w sklepie, obok sklepu, za ścianą przy czym twierdzą, że jeśli wyszli ze sklepu (budynku) to już nie są w sklepie i mogą spożywać alkohol. Czy za ścianą sklepu już można pić? Czy sprzedawca (...)

Sprzedaż w zestawach gastronomicznych a VAT

Sprzedaż w zestawach gastronomicznych a VAT

W restauracji jest sprzedawany alkohol, taki jak piwo czy wódka. Wszystko jest sprzedawane w zestawie gastronomicznym, tj. alkohol z marżą 20% w stawce 22% VAT plus popcorn w z marżą 300% w stawce 7% VAT. Czy taka sytuacja jest zgodna z prawem podatkowym? Można założyć na podstawie zasad ogólnych, (...)

Umyślne wprowadzenie funkcjonariuszy w błąd

Umyślne wprowadzenie funkcjonariuszy w błąd

W czerwcu tego roku razem z kolegą popijaliśmy piwo na ławce na jednym z wrocławskich podwórek. Kolega pił tradycyjne piwo, ja spożywałem piwo bezalkoholowe. Straż miejska, zaalarmowana doniesieniem jednego ze świadków, po jakimś czasie zjawiła się na miejscu. W momencie przybycia SM nie (...)

Stawki podatku akcyzowego przy imporcie alkoholu

Stawki podatku akcyzowego przy imporcie alkoholu

W celu obliczenia zabezpieczenia celnego potrzebujemy stawki podatku akcyzowego na poszczegolne alkohole. Proszę o podanie wysokosci stawek akcyzowych na nastepujace produkty: wodka, spirytus, wino, piwo, cygaretki. Zgodnie z ustawą z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. (...)

Sprawdzanie nietrzeźwości kierowcy

Sprawdzanie nietrzeźwości kierowcy

Zostałem zatrzymany samochodem po spożyciu alkoholu. Przyznałem się do wypicia krótko przed zatrzymaniem jednego piwa i poprosiłem o badanie krwi. Policjanci odmówili i namówili mnie na badanie alkomatem. Badanie wykazało 0,52mg/l w wydychanym powietrzu. Po badaniu żądałem badania krwi, ale (...)

POS TV a reklama alkoholu i papierosów

POS TV a reklama alkoholu i papierosów

Reklama alkoholu i wyrobów tytoniowych w sklepach monopolowo-cukierniczych. Witam, posiadam siec sklepów monopolowo-cukierniczych, czy mogę reklamować inne firmy m. in. kompanie piwowarskie, polmosy i firmy tytoniowe na ekranach LCD (POS TV) czyli reklama w miejscu sprzedaży w moich sklepach? W (...)

Koncesja na sprzedaż alkoholu a firma cateringowa

Koncesja na sprzedaż alkoholu a firma cateringowa

Posiadam firmę cateringową i ostatnio dostałam zapytanie o zorganizowanie pikniku. Klientka chciała, aby oferta zawierała również piwo lane. Jest to impreza rodzinna, nie masowa. Czy w tej sytuacji jest wymagana koncesja? Czy to prawda, że na alkohole niskoprocentowe nie jest wymagana koncesja? (...)

Zaopatrzenie w towary do konsumpcji na statku

Zaopatrzenie w towary do konsumpcji na statku

Statek pływa pomiędzy dwoma portami Unii Europejskiej. Na pokładzie statku są bary, w których pasażerowie mogą nabywać alkohol, który będzie bezpośrednio spożyty na pokładzie statku. Jakie przepisy regulują dostawy towarów akcyzowych, które będą przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji (...)

Reklama i promocja piwa

Reklama i promocja piwa

Na różnego rodzaju ulotkach z jadłodajni (pizzerie, bary itd.) roznoszonych po domach mieszkaniach, oprócz informacji o menu jest także informacja o piwie wraz z ceną. Czy w takiej sytuacji umieszczanie informacji o alkoholu wraz z ceną nie narusza prawa? W pierwszej kolejności należy dokonać (...)

Sprzedaż piwa w pociągu

Sprzedaż piwa w pociągu

Prowadzę wagon gastronomiczny WARS na trasie pociągu międzynarodowego. Rozporządzenie Ministra Komunikacji z dnia 7 maja 1983 r. (Dz. U. z dnia 12 maja 1983 r. Nr. 25, poz. 120) zezwala na sprzedaż alkoholi w takich pociągach. Koncesji na ich sprzedaż na taki ruchomy punkt nie mogę uzyskać, (...)

Przewóz alkoholu na terytorium UE

Przewóz alkoholu na terytorium UE

Przekraczam często granicę czesko-polską i niemiecko-polską. Kupuję alkohol spirytus, whisky, wódkę , wino i piwo. Ile litrów alkoholu w różnych postaciach mogę przewieźć przez granicę? Osoba będąca obywatelem państwa należącego do UE, która porusza się po terytorium Unii, (...)

Akcyza od sprzedaży alkoholu

Akcyza od sprzedaży alkoholu

Zamierzam otworzyć pub. Będę tam sprzedawał piwo, papierosy, robił drinki. Alkohol i papierosy będę nabywał od firm położonych na terenie Polski. Czy z tego rodzaju działalności będę miał jakiś obowiązek z tytułu podatku akcyzowego? Zgodnie z art. 8 ustawy o podatku akcyzowym, sprzedaż (...)

Zezwolenie na sprzedaż alkoholu

Zezwolenie na sprzedaż alkoholu

Spółka z o.o. będzie zajmowała się dostawą artykułów spożywczych na statki, w tym dostawą alkoholu. Czy do takiej sprzedaży alkoholu wymagana jest koncesja na alkohol i jakie przepisy to regulują?   Sprzedaż hurtowa napojów alkoholowych, w tym dostawa alkoholu na statki pociągi i (...)

Wyjątki w koncesji na alkohol

Wyjątki w koncesji na alkohol

Jakie są warunki i koszty uzyskania koncesji w przypadku zaopatrywania statkow, pociagow i samolotów? Warunki i koszty uzyskania zezwolenia w przypadku zaopatrywania statków, pociągów i samolotów cywilnych w przypadku sprzedaży hurtowej przedstawiają się następująco: obrót hurtowy w kraju (...)

Zezwolenie na alkohol

Zezwolenie na alkohol

Chcemy otworzyć sklep z alkoholami pow. 18%, pon. 18%, piwo, wino. Ile kosztują poszczególne koncesje na alkohol, jeśli chce się prowadzić sprzedaż detaliczną w sklepie? Przedsiębiorca rozpoczynający sprzedaż detaliczną alkoholu wnosi opłatę na rachunek gminy, przed wydaniem zezwolenia, (...)

Spożywanie alkoholu poza terenem miejsca sprzedaży

Spożywanie alkoholu poza terenem miejsca sprzedaży

W moim sąsiedztwie jest sklep z piwem na wynos. Jednakże większość klientów tego sklepu pije piwo w sklepie, obok sklepu, za ścianą przy czym twierdzą, że jeśli wyszli ze sklepu (budynku) to już nie są w sklepie i mogą spożywać alkohol. Czy za ścianą sklepu już można pić? Czy sprzedawca (...)