Zgoda właściciela na obciążenie nieruchomości

Pytanie:

"Czy obciążenie nieruchomości należącej do osoby trzeciej hipoteką wymaga zgody tej osoby sporządzonej na piśmie czy też w postaci aktu notarialnego?"

Odpowiedź prawnika: Zgoda właściciela na obciążenie nieruchomości

Aby ustanowić hipotekę umowna, o jakiej tu jest mowa, potrzebne jest zawarcie umowy wierzyciela z właścicielem nieruchomości, na której hipoteka ma być ustanowiona lub z inną osobą uprawnioną, jeżeli hipoteka ma obciążać inne prawo do nieruchomości (np. z użytkownikiem wieczystym). Oświadczenie właściciela (lub tej innej osoby) musi być złożone w formie aktu notarialnego, natomiast oświadczenie wierzyciela w dowolny sposób. W praktyce obydwa oświadczenia składane są w akcie notarialnym. Pamiętać należy, że warunkiem koniecznym powstania hipoteki jest także wpis do księgi wieczystej.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Aleksander Kowalc 2015-03-02 13:09:06

    Jak powinno wyglądać świadczenie zgody włąściciela na obciążenie jego nieruchomości hipoteką dla banku Czy wystarczy zwykła forma , czy z podpisami poświadczonymi przez notariusza lub w formie aktu notarialnego


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika