Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z § 4 ust. 2 warunków grupowego ubezpieczenia, Ubezpieczony może pisemnie zrezygnować z ubezpieczenia w każdym czasie, poprzez złożenie odpowiedniego oświadczenia.
Jeśli Ubezpieczony zrezygnuje z Ubezpieczenia w terminie 14 dni od zawarcia umowy (§ 4 ust. 2 pkt 1).), Ubezpieczyciel zwraca Ubezpieczającemu składkę, a ten dokonuje rozliczenia jej Ubezpieczonym z tego tytułu.
Taka sytuacja jednak nie miała miejsca, gdyż zrezygnował Pan z ubezpieczenia po dłuższym okresie.
Według § 4 ust. 2 pkt 2). warunków grupowego ubezpieczenia w przypadku rezygnacji z ubezpieczenia w terminie powyżej 14 dni od dnia objęcia ochroną, za niewykorzystany okres, Ubezpieczyciel zwraca Ubezpieczającemu część składki proporcjonalnie do okresu ubezpieczenia, a Ubezpieczający , zwraca należną część składki Ubezpieczonemu proporcjonalnie do czasu trwania ubezpieczenia, a zgodnie z załączonym wzorem.
Naszym zdaniem Ubezpieczający powinien więc zwrócić Panu pozostałą część składki, tym bardziej, że została ona uznana za realizację potrzeb konsumpcyjnych.
Istnieje tylko jedno zastrzeżenie, które naszym zdaniem może mieć znaczenie z Pańskiego punktu widzenia.
Otóż, zgodnie z § 4 ust 3 umowy o kredyt konsolidacyjny, Kredytobiorca może dokonać częściowej czy też całkowitej spłaty kredytu wcześniej, niż wynika to z harmonogramu spłat. W takim przypadki powinien Pan złożyć odpowiednie dyspozycje wcześniejszych spłat. Brak dyspozycji powoduje, ze wpłacone środki Bank może przeznaczyć na spłatę kolejnych rat kredytu.
Na wypadek dalszego sporu i braku zwrotu składki, powinien Pan rozważyć możliwość wystąpienia z powództwem do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o uznanie postanowienia wzorca umowy za niedozwolone – naszym zdaniem jest ono dość niejasne i nie wykluczamy, że mogłoby zostać uznane za klauzulę niedozwoloną, co spowodowałoby, że postanowienie to nie powinno w ogóle Pana wiązać.