Czego dotyczy przygotowywany projekt zmian w Kodeksie karnym i Prawie o ruchu drogowym?
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało zmiany w prawie, które mają ukrócić oszukańczy proceder „przekręcania” liczników w używanych samochodach. Samochodowi kanciarze oraz ich pomocnicy, są obecnie praktycznie bezkarni. Ofiarą oszustów padają nieświadomi nabywcy, którzy na zakup wymarzonych czterech kółek wydają często ostatnie oszczędności.
- "Mamy do czynienia z plagą cofania liczników samochodów, które są wprowadzane na polski rynek, sprzedawane naszym obywatelom. Tego rodzaju zjawisko powoduje straty ludzi, którzy sądzą, że kupują samochód ze znacznie niższym przebiegiem. A w rzeczywistości niejednokrotnie kupują złom" - powiedział na konferencji prasowej Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.
- "Konsekwencje bezradności państwa wobec takiego procederu ponoszą uczciwi obywatele, którzy wielokrotnie przepłacali za pojazd nie nadający się do jazdy albo samochód „po przejściach”. Chcemy z tym skończyć" – dodał.
Wojna wypowiedziana oszustom
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryk Jaki przywołał raport Komisji Europejskiej, który pokazuje, że Polska znajduje się na czele niechlubnej statystyki śmiertelnych wypadków drogowych. A jedną z najważniejszych przyczyn tragedii jest jakość pojazdów.
- "Wydajemy wojnę osobom, które masowo oszukują polskie rodziny i sprawiają, że tyle osób ginie na polskich drogach" - zaznaczył wiceminister, który nadzoruje prace nad projektem zmian w Kodeksie karnym i Prawie o ruchu drogowym.

Zgodnie z projektowanymi przepisami, za każde „przekręcenie” licznika będzie grozić od 3 miesięcy do 5 lat więzienia – zarówno dla zlecającego oszustwo, jak i wykonawcy, np. mechanika w warsztacie. Dziś można to robić, nie narażając się na karę, co więcej - niektóre warsztaty wręcz oferują taką „usługę”.
Taka sama kara – od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności – będzie grozić także wtedy, gdy właściciel samochodu nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów faktu wymiany całego licznika na nowy (np. z powodu autentycznej lub rzekomej awarii).
Stan licznika pod kontrolą
Stacje kontroli pojazdów już obecnie muszą przekazywać do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców stan licznika odczytany podczas obowiązkowych przeglądów technicznych pojazdów. Po zmianie przepisów stacje będą przekazywać do centralnej ewidencji również informację o wymianie licznika i jego przebiegu w chwili odczytu przez diagnostę.
Projekt przewiduje też, że przy każdej kontroli Policja, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa i służby celne będą miały obowiązek spisywania aktualnego stanu licznika kontrolowanego samochodu. Dane trafią do centralnej ewidencji pojazdów.
W ten sposób można będzie porównywać kolejne odczyty i łatwiej wykrywać oszustów.
Jak na Zachodzie
Podobne rozwiązania funkcjonują od dawna w państwach Europy Zachodniej. Np. w Niemczech za fałszowanie wskazań licznika przebiegu kilometrów w samochodzie można dostać 5 lat więzienia. W Austrii rok więzienia grozi za fałszowanie danych technicznych pojazdów. Francuskie prawo przewiduje 2 lata więzienia za zmianę wskazań licznika przebiegu, zaś w Czechach każda ingerencja w stan licznika grozi rokiem więzienia i przepadkiem samochodu - argumentuje resort sprawiedliwości.

Potrzebujesz porady prawnej?
Kary za cofanie liczników w autach
Za „przekręcenie” licznika w samochodzie można trafić nawet na 5 lat do więzienia. 25 maja 2019 r. weszły w życie przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości zmiany w Kodeksie karnym, które pozwolą ukrócić oszukańczy proceder cofania liczników w używanych (...)
Będą surowe kary za cofanie liczników w samochodach
Czemu ma służyć rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy Kodeks karny? Do Sejmu trafiły przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości zmiany w prawie, które pozwolą ukrócić oszukańczy proceder „przekręcania” liczników w używanych (...)
Niemiecka winieta sprzeczna unijnymi nomami
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 18 czerwca 2019 r. wydał wyrok w sprawie C-591/17 - Austria przeciwko Niemcy. Uznał w nim, iż niemiecka winieta za użytkowanie dróg federalnych przez pojazdy samochodowe osobowe jest sprzeczna z prawem Unii. Opłata ta jest dyskryminująca, (...)
Jak złożyć JPK_VAT z deklaracją?
Zobacz, co zmieni się od 1 października 2020 roku w plikach JPK_VAT. Sprawdź, jakie nowe dane będziesz musiał podać i jakie kary grożą za błędy. Czym jest JPK_VAT z deklaracją, kto i kiedy go składa, jak go wypełnić i wysłać? ##baner## Czym jest nowy JPK_VAT z deklaracją? JPK_VAT (...)
Czym są opłaty za korzystanie ze środowiska? Opłaty za korzystanie ze środowiska, jak sama ich nazwa wskazuje, są pobierane za to, że przy okazji prowadzenia jakiejś działalności dochodzi do zanieczyszczenia środowiska (emituje się spaliny, odprowadza ścieki itd.) i dlatego za tak wyrządzoną (...)
Przeglądy techniczne będą mocno zaostrzone
Już niedługo trzeba będzie częściej sprawdzać sprawność techniczną swojego auta, a także skuterów i motorowerów. Usterki techniczne bardzo często prowadzą do wypadków. Stanowią one przyczynę 6 proc. wszystkich wypadków samochodowych, w których w ciągu roku śmierć ponosi 2 000 (...)
Nowy taryfikator punktów karnych
Za pisanie SMS-ów podczas jazdy czy blokowanie skrzyżowania będą kary. Prace nad zmianami dobiegły końca. Wprowadzi je nowelizacja rozporządzenia w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego. Dokument został już podpisany przez szefa MSW. - Muszą go podpisać (...)
Weszła w życie duża nowelizacja ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw
To systemowe wsparcie realizacji Narodowego Celu Redukcyjnego Druga w tym roku nowelizacja ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, która weszła w życie, wprowadza szereg ważnych zmian systemowych zapewniających realizację Narodowego Celu Redukcyjnego (NCR). Chodzi (...)
Import aut potanieje o pół tysiąca złotych
Zniesienie 500 zł opłaty recyklingowej płaconej przy sprowadzaniu samochodu z zagranicy, a w zamian zobowiązanie dealerów samochodowych i właścicieli komisów do zorganizowania sieci zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji - zakłada ustawa uchwalona w piątek przez (...)
Warto mieć aktualną polisę OC!
Rzecznik Finansowy przypomniał, że w związku ze wzrostem płacy minimalnej, od stycznia 2022 roku wzrosły kary za brak obowiązkowych ubezpieczeń. Większa opłata karna Z początkiem 2022 roku, wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę, wzrosła również wysokość opłaty karnej za (...)
Ułatwienia i wyższe kary dla handlujących bateriami
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o bateriach i akumulatorach oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra środowiska. Zaproponowano przepisy, które uszczelniają istniejący system gospodarowania zużytymi bateriami i akumulatorami. Chodzi też o doprecyzowanie (...)
Projekt zmian w ustawie o drogach publicznych
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.Zmiana ustawy o drogach publicznych jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który w orzeczeniu wydanym 10 grudnia 2002 r., stwierdził niezgodność niektórych jej (...)
Co zmieni się w prawie w 2011 roku?
Na autostradzie rozwiniemy prędkość do 140 km/h, nie pójdziemy do pracy w Trzech Króli, a faktury wyślemy e-mailem. Oprócz udogodnień czeka nas również podwyżka stawek VAT oraz zakaz odliczania tego podatku od paliwa. Poniżej prezentujemy najważniejsze naszym zdaniem (...)
Najnowsze trendy na rynku turystyki i większe bezpieczeństwo podróżnych?
Projekt ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych Rządowy projekt ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych zawiera regulacje mające zwiększyć bezpieczeństwo podróżnych korzystających nie tylko z tradycyjnych biur podróży, (...)
Nowe wymagania dla stacji kontroli pojazdów
W zasadzie 25 marca 2006 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 10 lutego 2006 r. w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do stacji przeprowadzających badania techniczne pojazdów. Jakie są nowe wymagania ogólne dla stacji kontroli pojazdów? Stacja (...)
Na nowo określone wymagania dla stacji kontroli pojazdów
21 lutego 2005 r. weszło w życie rozporządzenie, które ma podstawowe znaczenie dla tych przedsiębiorców, którzy prowadzą stacje kontroli pojazdów. Obowiązek przedstawiania pojazdu do badania technicznego wynika z treści ustawy Prawo o ruchu drogowym. To tam zawarto regułę, zgodnie z którą (...)
CEPiK 2.0 wystartował – duże zmiany dla kierowców Od 13 listopada 2017 r. obowiązują przepisy znowelizowanej ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Dla wielu instytucji, np. stacji kontroli pojazdów, Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, czy Straży Granicznej wiąże (...)
Reforma systemu badań technicznych pojazdów
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez ministra infrastruktury, trafił do Sejmu. Jakie zmiany systemu badań technicznych pojazdów przewidziano? Projekt zakłada zmiany w systemie badań technicznych pojazdów. (...)
Do chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej umowa leasingu była traktowana jak usługa i tak też była rozliczana dla potrzeb podatku VAT. W tym czasie obowiązywały również specyficzne metody odliczania podatku od samochodów, używanych na podstawie umowy leasingu (pełne (...)
Sprzedaż stacji kontroli pojazdów
Podstawowe stacje kontroli pojazdów po sprzedaniu innej firmie tracą swoje uprawnieniaDotyczy to szczególnie tych stacji kontroli pojazdów, które mają rozszerzone uprawnienia diagnostyczne. Chodzi o stacje, które przed 21 sierpnia 2004 r. (wtedy weszły w życie przepisy (...)
Nowe wymagania dla stacji kontroli pojazdów
W zasadzie 25 marca 2006 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 10 lutego 2006 r. w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do stacji przeprowadzających badania techniczne pojazdów. Jakie są nowe wymagania ogólne dla stacji kontroli pojazdów? Stacja (...)
Na nowo określone wymagania dla stacji kontroli pojazdów
21 lutego 2005 r. weszło w życie rozporządzenie, które ma podstawowe znaczenie dla tych przedsiębiorców, którzy prowadzą stacje kontroli pojazdów. Obowiązek przedstawiania pojazdu do badania technicznego wynika z treści ustawy Prawo o ruchu drogowym. To tam zawarto regułę, zgodnie z którą (...)
CEPiK 2.0 wystartował – duże zmiany dla kierowców Od 13 listopada 2017 r. obowiązują przepisy znowelizowanej ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Dla wielu instytucji, np. stacji kontroli pojazdów, Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, czy Straży Granicznej wiąże (...)
Reforma systemu badań technicznych pojazdów
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez ministra infrastruktury, trafił do Sejmu. Jakie zmiany systemu badań technicznych pojazdów przewidziano? Projekt zakłada zmiany w systemie badań technicznych pojazdów. (...)
Do chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej umowa leasingu była traktowana jak usługa i tak też była rozliczana dla potrzeb podatku VAT. W tym czasie obowiązywały również specyficzne metody odliczania podatku od samochodów, używanych na podstawie umowy leasingu (pełne (...)
Sprzedaż stacji kontroli pojazdów
Podstawowe stacje kontroli pojazdów po sprzedaniu innej firmie tracą swoje uprawnieniaDotyczy to szczególnie tych stacji kontroli pojazdów, które mają rozszerzone uprawnienia diagnostyczne. Chodzi o stacje, które przed 21 sierpnia 2004 r. (wtedy weszły w życie przepisy (...)
Sprowadzane auta nie będą badane przez stacje kontroli pojazdów
Stacje kontroli pojazdów nie zarobią już na pierwszych badaniach technicznych aut sprowadzonych z zagranicy. Nie jest to dobra wola rządu, lecz wykonanie wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu z 5 czerwca 2008 r. Ten zarzucił nam łamanie unijnego prawa. Chodziło o to, że (...)
Tygodniki lokalne coraz skuteczniej walczą o ogólnokrajowe budżety reklamowe. Wystarczyło połączyć siły. Sklep z kosiarkami w Nakle, skład budowlany w Tucholi, stacja kontroli pojazdów w Zdunach czy bank spółdzielczy w Strzelnie - tego typu reklamy najczęściej spotkamy w tygodnikach lokalnych. (...)
3 listopada br. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 28 lipca 2005 r. w sprawie minimalnych wymagań dla stacji demontażu oraz sposobu demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji – wydane na podstawie art. 22 ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów (...)
Gdy pojazd specjalny przestaje nim być, czy zmienić dokumenty? - opinia prawna
Stan faktyczny Posiadam samochody popularnie zwane betonowozami - gruszkami służące jedynie do przewozu betonu towarowego w ruchu lokalnym. Jeśli samochody mają status specjalne, to czy kiedy zmieniła się klasyfikacja, należałoby te samochody przerejestrowywać? Czy wymiana dowodu na nowy (...)
Nowe regulacje dotyczące transportu drogowego
Jakie regulacje wdraża nowa ustawa? Ustawa z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw wchodzi w zasadzie w życie z dniem 3 listopada 2007 r. Podstawowym celem ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz o zmianie niektórych (...)
Przeglądy techniczne będą mocno zaostrzone
Już niedługo trzeba będzie częściej sprawdzać sprawność techniczną swojego auta, a także skuterów i motorowerów. Usterki techniczne bardzo często prowadzą do wypadków. Stanowią one przyczynę 6 proc. wszystkich wypadków samochodowych, w których w ciągu roku śmierć ponosi 2 000 (...)
17 kwietnia 2007 r. wchodzi w życie ustawa o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Dotyczy ona usunięcia niespójności art. 73 ust. 3 ustawy (dotyczącego restracji pojazdów kontroli skarbowej i Służby Celnej) oraz daje możliwość kontroli skarbowej dokonywania rejestracji (...)
22 lutego 2007 r. Senat wprowadził poprawki do przygotowywanej ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Projekt ten dotyczy usunięcia niespójności art. 73 ust. 3 ustawy (dotyczącego restracji pojazdów kontroli skarbowej i Służby Celnej) oraz daje możliwość kontroli skarbowej (...)
Oszustwa na paliwie. NIK ujawnia raport
Urzędy miar niezwykle rzadko - bo raz na kilka, kilkanaście lat - sprawdzają, czy dystrybutory na poszczególnych stacjach paliw działają prawidłowo. Prawie w ogóle nie badają dystrybutorów LPG, co oznacza, że rynek sprzedaży gazu jest praktycznie poza jakąkolwiek kontrolą. W dodatku (...)
Wyjaśnienia dotyczące ograniczeń handlu w niedziele i święta
11 marca przypada pierwsza niedziela z ograniczeniem handlu. W związku z wątpliwościami, które pojawiają się wśród przedsiębiorców oraz konsumentów przedstawiamy wyjaśnienia PIP i resortu pracy w tej sprawie. Nowe przepisy 1 marca 2018 r. weszła w życie ustawa ograniczająca (...)
Co zmieni się w Prawie drogowym?
24 lipca 2007 r. wchodzi w życie Ustawa z dnia 11 maja 2007 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Jej zasadniczym celem jest uporządkowanie stanu prawnego w zakresie kompetencji służb i organów publicznych do dokonywania czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego. Oprócz tego zmiana (...)
Nowe opłaty za prowadzenie stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzanie badań technicznych
Od 29 października 2004 r. zacznie obowiązywać Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 29 września 2004 r. w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów. Rozporządzenie to określa wysokość opłat za (...)
Inspekcja Handlowa bada jakość paliw. Jest lepiej niż przed rokiem
W ubiegłym roku Inspekcja Handlowa zakwestionowała 3,92 proc. skontrolowanych próbek paliw płynnych - rok wcześniej było to 4,14 proc. Zastrzeżenia dotyczyły częściej jakości oleju napędowego niż benzyny. Paliwo, które nie spełnia wymagań jakościowych może wpływać na zwiększenie (...)
Zatrważające dane o śmiertelności w wypadkach w Polsce. NIK bije na alarm
W Polsce na sto wypadków drogowych ginie średnio dwa razy więcej osób niż w innych krajach UE. Poprawy wymaga poziom wyszkolenia policjantów drogówki, wśród których ponad 40 proc. nie ukończyło specjalistycznego szkolenia w zakresie ruchu drogowego - wynika z raportu Najwyższej izby (...)