Umowa w sprawie Brexitu

Podczas nadzwyczajnego szczytu UE przywódcy państw i rządów 27 krajów członkowskich UE, wraz z premier Wielkiej Brytanii Theresą May, zatwierdzili umowę o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE oraz poparli deklarację polityczną o przyszłych stosunkach między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem.

Premier Mateusz Morawiecki: Umowa w sprawie Brexitu odpowiada naszym oczekiwaniom

Porozumienie w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, to wynik długich negocjacji, w których Polska od początku zachęcała do kompromisu – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli.

Porady prawne

Mamy zagwarantowane prawa polskich obywateli na Wyspach Brytyjskich. To był dla nas warunek sine qua non z punktu widzenia procesu negocjacyjnego – podkreślił szef polskiego rządu. 

To przełomowy dzień w kluczowej dla Unii Europejskiej sprawie wypracowania zasad wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, a umowa odpowiada naszym oczekiwaniom” – zaznaczył premier. „Zasadniczo wszystkie prawa związane z podejmowaniem pracy, zasiłkami i sprawami socjalnymi są zagwarantowane – wyjaśnił.

Mateusz Morawiecki zapewnił również, że wszystkie polskie projekty ujęte w ramach obecnej perspektywy finansowej UE znajdują odzwierciedlenie w zobowiązaniach Wielkiej Brytanii. - Tu także osiągnęliśmy sukces, bo Zjednoczone Królestwo do końca tej perspektywy będzie finansowało projekty związane z funduszami unijnymi –  powiedział szef polskiego rządu.

Jak oświadczył premier, Polsce zależy na jak najbliższych relacjach z Wielką Brytanią, ze względu m.in. na bezpieczeństwo, politykę zagraniczną, kwestie związane z wymianą handlową, współpracę inwestycyjną oraz gospodarczą. Polska i Wielka Brytania pozostaną bardzo bliskimi sojusznikami – podkreślił premier.

Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że umowa ws. Brexitu zostanie przegłosowana w parlamencie brytyjskim.

Negocjacje ws. warunków Brexitu trwały blisko 2 lata. Do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE ma dojść 29 marca 2019 r.

Zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości

Na marginesie odbywającego się szczytu UE, premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z szefem Komisji Europejskiej Jeanem-Claude'm Junckerem. Była to bardzo pozytywna rozmowa, która potwierdziła z punktu widzenia przewodniczącego Junckera, że zmiany, które przeprowadziliśmy w wymiarze sprawiedliwości są postrzegane w Komisji Europejskiej bardzo dobrze i pozytywnie – podkreślił szef polskiego rządu. Zobaczymy, jaki będzie dalszy bieg wydarzeń– dodał.

Zob. też: Przygotuj się na brexit


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika