Co przyniósł 1 stycznia 2005 r.? - czyli najważniejsze zmiany w prawie
Swoboda działalności gospodarczej
Z dniem 1 stycznia wchodzą w życie przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej określające definicje mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców (art. 103-110). W tym samym dniu wchodzi w życie ustawa z dnia 25 listopada o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Celem nowelizacji jest rozszerzenie kręgu mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców poprzez chylenie art. 108 ustawy. Przepis ten, w brzmieniu w którym został uchwalony, znacznie ograniczał krąg przedsiębiorców, którym przysługiwałby status odpowiednio mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy. Skutkowałoby to automatycznie znacznym zawężeniem kręgu podmiotów uprawnionych do uzyskania pomocy publicznej, w tym także pomocy z funduszy strukturalnych. Z tego względu wydaje się, iż jego uchwalenie było ewidentnym błędem legislacyjnym.
Ponadto należy zwrócić uwagę, iż przedsiębiorca wnioskujący o udzielenie pomocy publicznej po 1 stycznia 2005 r. będzie składał oświadczenie przed organem udzielającym pomocy, że spełnia przesłanki określone w załączniku I do rozporządzenia nr 70/2001/WE z dnia 12 stycznia 2001 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw (Dz.Urz. WE L 10 z 13.01.2001), w brzmieniu nadanym rozporządzeniem nr 364/2004/WE z dnia 25 lutego 2004 r. (Dz.Urz. WE L 63 z 28.02.2004).
Oświata
Od 1 stycznia 2005 r. zaczyna obowiązywać ustawa z dnia 19 lutego 2004 r. o systemie informacji oświatowej. System zbierania i gromadzenia informacji statystycznych z zakresu edukacji ma zastąpić dotychczasowy system, składający się z wielu zróżnicowanych sprawozdań statystycznych. System informacji oświatowej nie wprowadza nowych rodzajów badań statystycznych. Jego podstawowym zadaniem jest uporządkowanie systemu zbierania informacji statystycznych. Wprowadzenie nowego sytemu ma również sprzyjać poprawie warunków zarządzania systemem oświaty.
Źródło: Ustawa z dnia z dnia 19 lutego 2004 r. o systemie informacji oświatowej (Dz. U.2003 Nr 49, poz.463)
Od 1 stycznia 2005 r. obowiązują również nowe zasady przyznawania pomocy materialnej dla uczących się dzieci i młodzieży. Zapisy te mają na celu wyrównanie szans edukacyjnych słuchaczy i wychowanków, poprawę dostępności kształcenia na wyższych poziomach edukacji dla dzieci i młodzieży z uboższych środowisk oraz umożliwienie upowszechniania wykształcenia średniego. Przepisy te zastąpią dotychczasowe regulacje, które zostały uznane przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z Konstytucją.
Źródło: Ustawa z dnia 16 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2004 r. Nr 281, poz. 2781).
Podatki
W przeciwieństwie do lat poprzednich, 1 stycznia 2005 r. nie przyniesie wielu zmian. Tym niemniej warto się dowiedzieć co nas czeka w 2005 r., zwłaszcza, że większość wprowadzanych zmian jest korzystna dla podatników. Najważniejszą z nowości jest bez wątpienia zmiana formuły udzielanych przez organy podatkowe wyjaśnień. Od nowego roku staną się one wiążące, a jednocześnie rozszerzona zostanie zasada, że zastosowanie podatnika (a także płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika czy też osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe) nie może mu szkodzić. Po 1 stycznia 2005 r. zastosowanie się do udzielonej interpretacji skutkować będzie niemożnością określenia bądź ustalenia zobowiązania podatkowego (w tym dodatkowego zobowiązania podatkowego). więcej
Praca
Od 1 stycznia, minimalne miesięczne wynagrodzenie za pracę wynosi 849 zł.
Źródło: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2005 r. (Dz. U. 2004 r. Nr 201, poz. 2062)
Lokale i czynsze
1 stycznia 2005 r. weszła w życie ustawa z dnia 17 grudnia 200 4 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych ustaw. Wejście w życie tego aktu może mieć znaczący wpływ na życie tych, którzy wynajmują mieszkania, jak i tych którzy w wynajętych lokalach mieszkają. więcej
Ubezpieczenie zdrowotne rolników
Od początku stycznia 2005 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników, ich domowników oraz osób pobierających emeryturę lub rentę rolniczą, a także terminów i trybu ich opłacania. więcej
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?