Co zainteresuje pobierających świadczenia przedemerytalne?
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach przedemerytalnych przewiduje umożliwienie miesięcznego lub rocznego rozliczania się osobom pobierającym świadczenia przedemerytalne i podejmującym równocześnie działalność zarobkową.
Jakie są aktualne zasady rozliczania stan się osób pobierających świadczenia przedemerytalne?
Uchwalona w dniu 30 kwietnia 2004 r. ustawa o świadczeniach przedemerytalnych dostosowała wcześniejsze regulacje do istniejących wówczas uwarunkowań na polskim rynku pracy. Wówczas też zostały uchwalone bardzo restrykcyjne przepisy, znacząco ograniczające możliwości zarobkowania przez osoby pobierające świadczenia przedemerytalne. Ograniczenie to polegało zarówno na wprowadzeniu bardzo niewielkich limitów, których przekroczenie skutkuje zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia kwotach i których wysokość zmienia się tylko w latach, w których jest przeprowadzana waloryzacja emerytur rent, jak i zasady, że uzyskane dochody podlegają rozliczeniu w cyklu 12 miesięcznym. Jako rok rozliczeniowy przyjęto okres od początku marca do końca lutego kolejnego roku. Nie została natomiast przewidziana możliwość rozliczenia miesięcznego, skutkująca zawieszeniem świadczenia tylko w miesiącu, w którym limit zarobków został przekroczony - mimo że taka zasada jest dostępna od lat dla emerytów i rencistów.
Obecnie jednak coraz częściej osoby pobierające świadczenia, mające wysokie kwalifikacje zawodowe, sygnalizują, że istniejące rozwiązanie ustawowe faktycznie pozbawia ich możliwości podjęcia legalnego zatrudnienia w sytuacji, gdy adresowana do nich oferta pracy ma charakter krótkoterminowy (np. kilkumiesięczny). Z powodu konieczności rozliczana się w cyklu 12 miesięcznym oferta taka jest dla nich bowiem nieopłacalna.
Obecna sytuacja na rynku pracy uzasadnia więc - zdaniem projektodawców - konieczność dokonania korekty istniejących przepisów - tak aby zmniejszanie lub zawieszanie świadczeń przedemerytalnych mogło odbywać się zarówno w cyklu miesięcznym jak i 12 miesięcznym - w zależności od tego, który sposób byłby korzystniejszy dla zainteresowanego. Dotychczasowe limity, pozwalające pobierać świadczenie w pełnej lub ograniczonej kwocie mają zaś pozostać niezmienione.
Na czym polega istota projektowanych rozwiązań?
Projektowana ustawa w istocie dopuszcza dla osób pobierających świadczenia przedemerytalne i podejmujących równocześnie działalność zarobkową możliwość rozliczania się nie tylko rocznego, ale także miesięcznego - identycznie jak to jest w przypadku emerytów i rencistów. Proponowane brzmienie art. 6 ust. 2 spowoduje, że dla zmniejszania i zawieszania świadczeń przedemerytalnych będzie się stosowało procedury i przepisy odnoszące się do zmniejszania i zawieszania emerytur i rent - co znacznie ułatwi realizację procedur administracyjnych.
Jakie będą przewidywane skutki projektowanych rozwiązań?
Obecnie świadczenia przedemerytalne są wypłacane grupie ok. 200 tys. osób. Projektowana ustawa ma służyć stworzeniu tej grupie szans na większą aktywność zawodową i obsadzenie przez nich m.in. istniejących wolnych miejsc pracy.
Proponowana ustawa planowo miałaby wejść w życie w dniu 1 marca 2008 r.
Podstawa prawna:
- Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (sejmowy druk nr 1894);
- Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. 2004 r., Nr 120, poz. 1252, ze zm.)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?