Nie warto dopłacać do fikcyjnych urlopów pracowników. Lepiej zastanowić się, czy zatrudniony nie ma innych potrzeb, które uzasadniałyby przyznanie mu pomocy socjalnej
(...)Zaszło nieporozumienie. Wykorzystanie przez pracownika 14 kolejnych dni w roku kalendarzowym na urlop wypoczynkowy jest wymagane tylko wtedy, gdy ma być wypłacone świadczenie urlopowe. I rzeczywiście jest to warunek bezwzględny, wynikający z art. 3 ust. 5 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. w DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm., w skrócie ustawa o zfśs).
(...)Zamiast więc poświadczać nieprawdę, lepiej byłoby się zastanowić nad innym uzasadnieniem dopłaty z zfśs. Czytelniczka pisze, że pracownik ma niski dochód na członka rodziny, na wychowaniu dwójkę dzieci, a na dodatek poważnie zachorował. Wszystko wskazuje więc na to, że jest spełniony warunek, by dopłata z zfśs była uzależniona od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej. Być może więc są inne powody, by udzielić mu pomocy z zfśs?
Rzeczpospolita 27.09.2006 r.