Czy bank może przelać wierzytelność?

Czy spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej wolno przelać należność wynikającą z zawartej z konsumentem umowy pożyczki czy kredytu na osobę trzecią, np. firmę windykacyjną?

Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy. Zwrócił się o to sąd II instancji rozpatrujący sprawę wytoczoną Dagmarze R. przez nabywcę takiej należności, spółkę z o.o. Asekuracja.

(...)W styczniu SKOK zawarła ze spółką Asekuracja umowę powierniczego przelewu tej należności wraz z ustanowionymi zabezpieczeniami spłaty, tj. poręczeniem i ubezpieczeniem kredytu.

(...)Ponieważ umowa pożyczki była umową konsumencką, sąd zastosował art. 385 pkt 5 kodeksu cywilnego. Wmyśl tego przepisu do niedozwolonych klauzul w takich umowach należą m.in. postanowienia, które zezwalają kontrahentowi konsumenta na przeniesienie praw i przekazanie obowiązków wynikających z umowy bez zgody konsumenta, słowem także na przelew długu.

Porady prawne

Rzeczpospolita 7.09.2007 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika