Czy będą niższe opłaty od składek wpłacanych do OFE?

Czego dotyczy projekt?

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz niektórych innych ustaw, który jest teraz w Sejmie, przewiduje obniżenie od 1 stycznia 2009 r. opłaty od wpłacanych do OFE składek do wysokości nie przekraczającej 3,5% kwoty tych składek.

Jakie jest uzasadnienie proponowanych zmian?

Zdaniem wnioskodawców, sytuacja finansowa towarzystw emerytalnych jest bardzo dobra, a utrzymywanie się wysokich kosztów ich funkcjonowania jest nieuzasadnione oraz wręcz sztuczne i szkodliwe dla przyszłych świadczeniobiorców. Koszty te ponoszą przyszli emeryci, co wiąże się z tym, że mniejsza część ich składek jest obecnie inwestowana - niższe będą w związku z tym ich przyszłe świadczenia.

Analiza porównawcza kosztów poszczególnych towarzystw, wskazuje na duże różnice. Nie są one jednak odzwierciedlane w wysokości pobieranych opłat (tylko jeden otwarty fundusz stosuje opłaty niższe niż 7% - stosuje stawkę 4%). Obecny stan prawny ewidentnie sprzyja zatem jedynie wysokim zyskom funduszy, a nie przyszłym emerytom. Wnioskodawcy są przekonani, że obniżenie opłat - prowizji OFE jest zatem jak najbardziej uzasadnione.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za obniżeniem opłat pobieranych przez OFE może być fakt, iż fundusze inwestycyjne - komercyjne, działające na rynku obligacji akcji, walut etc. pobierają od swoich klientów prowizje w wysokości od 0 do maksimum 5%, co pozwala im na funkcjonowanie. Niższe prowizje pobierane są również od wpłat na różne instrumenty finansowe w ramach Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE).

Podstawa prawna:

  • Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz niektórych innych ustaw (sejmowy druk nr 686)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika