Stan faktyczny
W roku 2002 wykupiłem mieszkanie komunalne, którego byłem głównym najemcą, będąc w związku małżeńskim 50% zapłaciłem gotówką, resztę spłacam w 5 rocznych ratach - zostało mi jeszcze 3 raty. Tak więc na dzisiaj mam „zapłacone” za 70% wartości mieszkania. Zamierzam się rozwieść. Czy eks -żonie należy się 50% wykupionego mieszkania, czy 35% (czyli 50% z opłaconych już 70%). Zakładam, że pozostałe jeszcze raty będę spłacał z własnych dochodów? Czy w takich samych proporcjach musi być dzielony dochód z wynajmu mieszkania?

Opinia prawna
Opinia będzie się opierać na złożeniu, iż między Panem a Pańską żoną istnieje małżeńska wspólność ustawowa.
W związku z tym do opisanej sytuacji znajda zastosowanie przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej k.r.o.). Z opisanego przez Pana stanu faktycznego wynika, że wykupił Pan mieszkanie komunalne w trakcie trwania związku małżeńskiego. Opiniujący zakłada więc, że własność przedmiotowego mieszkania (ściślej: zapewne chodzi o odrębną własność lokalu mieszkalnego) przeszła na Pana. Skoro zaś mieszkanie zostało wykupione w trakcie trwania małżeństwa stanowi ono majątek wspólny Pana i Pańskiej żony. Zgodnie bowiem z art. 32 § 1 k.r.o. dorobkiem małżonków są przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej przez oboje małżonków lub przez jednego z nich.
Bez znaczenia przy tym jest czy w akcie notarialnym (w takiej formie winna być zawarta umowa przeniesienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego) figuruje wyłącznie Pan jako nabywca czy wraz z żoną. Jeśli mieszkanie zostało nabyte w trakcie trwania małżeństwa (co za tym idzie w trakcie trwania wspólności ustawowej małżeńskiej) będzie ono wchodziło w skład majątku dorobkowego małżonków.
Nie dotyczy to jednak sytuacji nabycia go ze środków pochodzących z Pańskiego majątku odrębnego czyli np: nabytego przed zawarciem małżeństwa (art. 33 pkt 3 k. r. o.). Jeżeli kupił więc Pan mieszkanie wyłącznie za środki ze swojego odrębnego majątku wówczas nie będzie ono stanowić składnika majątku wspólnego. To jednak na Panu spoczywałby ciężar wykazania, że środki na mieszkanie pochodziły z majątku odrębnego. Zakładamy jednak, że mieszkanie wchodzi w skład majątku dorobkowego Pana i Pańskiej żony. Przechodząc do kwestii wielkości udziałów w majątku wspólnym należy stwierdzić, że zgodnie z art. 43 § 1 k. r. o. udziały małżonków w majątku wspólnym są równe czyli każdy z małżonków posiada 50 procentowy udział w tymże majątku. Jak wynika z opisu mieszkanie stanowi Pańską (jak i Pańskiej) żony własność. Inną kwestią są rata, które należy zapłacić. Otóż raty ich wysokość pozostają bez wpływu na wielkość udziałów małżonków w majątku wspólnym. W tym miejscu należy zauważyć, że podział majątku wspólnego obejmuje wyłącznie aktywa, nie podlegają mu zatem zobowiązania obciążające majątek wspólny (nie spłacone długi). Majątek wspólny podlegający podziałowi stanowią natomiast wchodzące w skład tego majątku rzeczy ruchome i nieruchomości, jak również inne prawa majątkowe będące dorobkiem małżonków, w tym wierzytelności, roszczenia i przysługujące wspólnie małżonkom ekspektatywy nabycia prawa majątkowego w przyszłości. Podział majątku wspólnego obejmuje przedmioty majątkowe, które były składnikami majątku wspólnego w chwili ustania wspólności ustawowej i które istnieją w chwili dokonywania podziału. Co do zasady podziałowi podlega cały majątek a nie jeden składnik tego majątku jak na przykład mieszkanie.
Opiniujący chce zauważyć, że w wyniku sądowego podziału majątku mieszkanie może zostać przyznane nie Panu lecz Pańskiej żonie.

Potrzebujesz porady prawnej?
Stan faktyczny Zamierzam wystąpić o rozwód z orzeczeniem winy żony, na co ona się nie zgadza. Żona od 1,5 roku utrzymuje kontakty z innym mężczyzną (systematyczne spotkania, niekiedy wspólne wyjazdy z noclegami, setki rozmów i SMS-ów miesięcznie, o czym świadczą (...)
Co to jest wspólność ustawowa i kiedy powstaje? Z punktu widzenia prawa zawarcie małżeństwa skutkuje nie tylko zmianą stanu cywilnego. Pojawia się kwestia jak od tego czasu będą przedstawiać się stosunki majątkowe między małżonkami. Czy małżonkowie będą posiadali tylko (...)
Czyje prawo po przekształceniu z lokatorskiego we własnościowe - opinia prawna
Stan faktycznyW 1977 r. jako członek Spółdzielni Mieszkaniowej uzyskałem przydział mieszkania na zasadach lokatorskich. W 1978 r. ożeniłem się i żona wprowadziła się do mnie. Na początku lat 90-tych wystąpiłem do Spółdzielni o przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu (...)
Podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej obejmuje – jak sama nazwa wskazuje – składniki majątkowe, które stanowią majątek wspólny. Punktem wyjścia przy omawianiu zagadnienia podziału majątku jest ustalenie, co w skład (...)
Zakup mieszkania przed a spłata kredytu po zawarciu małżeństwa - opinia prawna
Stan faktycznyZamierzam zawrzeć związek małżeński. Posiadam mieszkanie, które nabyłem na kredyt. Obecnie posiadam środki, aby całkowicie spłacić kredyt, ale nie chcę tego robić ze względów ekonomicznych (kredyt jest oprocentowany niżej niż odsetki od lokat, które posiadam). (...)
Dokonywanie odpisów amortyzacyjnych w spółce jawnej – opinia prawna
Stan faktycznyWspólnicy spółki cywilnej prowadzącej działalność handlową na nieruchomości będącej w użytkowaniu wieczystym wspólników. Spółka ta podlega, na podstawie przepisów kodeksu spółek handlowych, obowiązkowemu przekształceniu w spółkę jawną. Na tej posesji wspólnicy (...)
Czy odpowiadam za długi ojca - opinia prawna
Stan faktyczny Ojciec mojego narzeczonego jest zadłużony. Czy mój przyszły mąż odpowiada za jego długi, a w związku z tym po ślubie również i ja? Czy intercyza pozwoli uratować nam część majątku, czy też nie jest konieczna, bo zobowiązania teścia mnie lub nas nie dotyczą? Kwota długów (...)
Rozliczenia między małżonkami - opinia prawna
Stan faktycznyKilka lat temu wyszłam za mąż za kawalera; ma on dwoje dzieci, z których każde mieszka z inną kobietą. Mąż posiada również własny dom, sklep i samochód. Moje oszczędności ze sprzedaży mieszkania wydaliśmy wspólnie po ślubie na (...)
Jakie konsekwencje rodzi upadłość TBS - opinia prawna
Stan faktyczny Problem dotyczy TBS Sp. z o.o. która aktualnie znajduje się w upadłości z możliwością zawarcia układu w trybie przepisów ustawy Prawo Upadłościowe i Naprawcze. Etap postępowania - rozpoznanie sprzeciwów w związku ze sporządzona listą wierzytelności. Najprawdopodobniej (...)
Rozliczenie książeczki mieszkaniowej po rozwodzie - opinia prawna
Stan faktycznyJestem po rozwodzie. Noszę się z myślą o podziale majątku. Czy po rozwodzie były mąż ma jakiekolwiek prawa do wkładu na książeczce mieszkaniowej założonej 5 lat przed ślubem na nazwisko żony? Jeśli tak, to jak sąd to podzieli? Opinia prawnaNiniejsza opinia (...)
Wchodząca w życie 20 I 2005 r. nowelizacja do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w dość istotny sposób zmieniła dotychczas obowiązujące stosunki majątkowe między małżonkami. Przede wszystkim poszerzono katalog ustrojów majątkowych mogących istnieć między małżonkami, (...)
Dowód na bycie spadkobiercą – opinia prawna
Stan faktyczny Moja babcia wykupiła od Gminy mieszkanie na raty. Przed śmiercią zdążyła spłacić połowę należności. To mieszkanie przeszło w spadku na jej dwóch synów: mojego ojca i mojego wujka, którzy nie spłacali zaległości. W mieszkaniu tym mieszkał i był zameldowany tylko mój (...)
Kiedy możesz wziąć pożyczkę bez zgody męża? - stan prawny obowiązujący do 19 stycznia 2005 r.
Co to jest majątek wspólny małżonków? Przez zawarcie małżeństwa między małżonkami powstaje majątkowy ustrój wspólności ustawowej. W myśl zasad rządzących tym ustrojem, w zakresie stosunków majątkowych istnieją trzy odrębne majątki: majątek (...)
Rencista płatnikiem VAT – opinia prawna
Stan faktyczny Zarejestrowana działalność w 2000 roku (PKD 7020Z i 7020). Wynajmowałem do listopada 2003 r. 2 lokale użytkowe. Jestem płatnikiem VAT. Aktualnie wynajmuję 1 użytkowy (95 m2). Drugi z uwagi na brak chętnych przeznaczyłem na lokal mieszkalny dla dziecka. W ubiegłym (...)
Jak zmniejszyć koszty podziału wspólnego majątku - opinia prawna
Stan faktyczny Planujemy złożyć pozew o rozwód bez orzekania o winie stron. W zakresie majątku myślimy o tym, że strony dokonają pomiędzy sobą faktycznego podziału majątku dorobkowego, poza postępowaniem sądowym (chyba, że podział majątku w sądzie przyniesie znaczną minimalizację (...)
Ochrona najmu na nieruchomości, z której prowadzona jest egzekucja – opinia prawna
Stan faktyczny Brak wpisu w księdze wieczystej z powodu nieuiszczenia zapłaty za ten wpis, akt notarialny umowy sprzedaży nieruchomości zawarty w 2001 r. w kancelarii notarialnej, obecnie prowadzona egzekucja w stosunku do poprzedniego właściciela i wpis do hipoteki zobowiązań poprzedniego właściciela (...)
Wypowiedzenie umowy najmu i eksmisja - opinia prawna
Stan faktyczny Jestem właścicielem mieszkania o powierzchni 42 m kw. w kamienicy w Krakowie. Mieszkanie zajmuje lokatorka, która nabyła prawo do jego najmu na podstawie przydziału kwaterunkowego. W trybie art. 11 ust. 5 ustawy z dnia 21.06.2001 r. o ochronie praw lokatorów skutecznie doręczyłem (...)
Co pozostanie moim majątkiem odrębnym nawet po zawarciu małżeństwa - opinia prawna
Stan faktycznyPlanuję zawrzeć małżeństwo. Kupiłam mieszkanie z zarobionych przez siebie pieniędzy. Chciałabym się dowiedzieć, czy w momencie zawarcia związku małżeńskiego mieszkanie to wejdzie do wspólnoty majątkowej obojga małżonków? Jeśli nie, to czy w przypadku sprzedaży (...)
Czy pismo z nowymi stawkami czynszu może być ofertą w rozumieniu kodeksu cywilnego – opinia prawna
Stan faktyczny Poprzedni zarządca nieruchomości przeprowadził z kilkoma niepłacącymi czynszów lokatorami procedurę wypowiedzenia najmu z powodu nie płacenia czynszów, lecz nie wniósł ostatecznie sprawy do sądu. Po ponad roku dalszego niepłacenia czynszu, nowy zarządca pismem do lokatorów (...)
Gdy spółdzielnia nie proponuje wykupu mieszkania ... – opinia prawna
Stan faktyczny Mieszkanie babci zostało jej przydzielona przez elektrownię w 1945 r. (jest to część lokalu mieszkalnego w Warszawie), druga część - Pani X (obca osoba). Babcia po kilku latach umarła. W 1977 r. w tym lokalu został zameldowany syn, babci – mój tata, a w 1981 r. moja (...)