Czy jest jakaś ochrona po unieważnieniu znaku towarowego?

Producent zachowuje wyłączność na nazwę swego wyrobu, nawet gdy znak towarowy został unieważniony. Ochronę dają wówczas przepisy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 21 czerwca 2006 r. kończącym spór między producentami preparatów wapniowych. Preparat taki pod nazwą Calcium C Zakłady Farmaceutyczne Polfa Łódź SA produkują od 1994 r. W 1999 r. firma uzyskała na podstawie ustawy o znakach towarowych świadectwo ochronne na to oznaczenie.

(...)W skardze kasacyjnej spółka Polfarmex przekonywała, że skoro świadectwo ochronne na znak towarowy zostało unieważnione, art. 3 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji w rachubę nie wchodzi. Powoływała się na wyrok NSA, uznający, że oznaczenie Calcium C nie ma znaczenia odróżniającego.

Porady prawne

SN skorygował częściowo brzmienie zaskarżonego wyroku. Zabronił spółce Polfarmex umieszczania na swym produkcie oznaczenia Calcium C, wprowadzania tak oznaczonego do obrotu oraz posługiwania się tym oznaczeniem w reklamie, lecz poza tym kasację oddalił.

Rzeczpospolita 5.07.2006 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika