Stan faktyczny
Czy jeśli Naczelnik Urzędu Celnego zatwierdził regulamin funkcjonowania składu podatkowego, w którym produkuje się wyroby akcyzowe zharmonizowane ponosi odpowiedzialność prawną, gdy w toku produkcji okazało się, że wyroby tam produkowane nie spełniają norm towarów dopuszczonych do handlu? Pragnę nadmienić, że dokumentacja była pełna w 100 %, dane towary posiadały kod CN oraz PKWiU nadany przez Urząd Statystyczny w Łodzi. Naczelnik w piśmie skierowanym do mnie stwierdził, że Urząd Celny nie ponosi żadnej odpowiedzialności za produkcję znajdującą się w składzie podatkowym. Chcę dodać, że produkcja w/w towarów odbywała się pod stałym nadzorem pracowników Urzędu Celnego, w czasie której były sporządzane protokoły produkcji etc., które każdorazowo były akceptowane prze pracowników Urzędu Celnego.
Opinia prawna
Niniejsza opinia prawna została sporządzona na podstawie następujących aktów prawnych:
-
Ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. 2004 r., Nr 29, poz. 257 ze zmianami),
-
Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zmianami),
-
Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 1 marca 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia składów podatkowych (Dz. U. 2004 r., Nr 35, poz. 311).
Wyroby akcyzowe zharmonizowane zostały wprost zdefiniowane w ustawie o podatku akcyzowym, zgodnie z jej treścią są to paliwa silnikowe, oleje opałowe i gaz, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe określone w załączniku nr 2 do powyższej ustawy. Jak Panu wiadomo, skład podatkowy to miejsce określone w zezwoleniu, podlegające szczególnemu nadzorowi podatkowemu, w którym wyroby akcyzowe zharmonizowane są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Służą one do prowadzenia działalności w zakresie produkcji, przetwarzania lub magazynowania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych. Z punktu widzenia Pana wątpliwości co do odpowiedzialności za produkcję w składzie podatkowym istotne jest także przypomnienie jakie warunki należy spełniać, aby móc skutecznie ubiegać się o powyższe zezwolenie. Osoba ubiegająca się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego musi spełniać następujące warunki:
-
produkuje, przetwarza lub magazynuje wyroby akcyzowe zharmonizowane,
-
jest podatnikiem podatku od towarów i usług,
-
kierownictwo nie zostało skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu lub za przestępstwo skarbowe,
-
nie zalega z cłem, podatkami stanowiącymi dochód budżetu państwa lub składkami,
-
złoży zabezpieczenie akcyzowe,
-
nie zostało jemu cofnięte zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego, koncesja lub zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wyrobów akcyzowych ze względu na naruszenie przepisów prawa w okresie ostatnich 3 lat od dnia złożenia wniosku.
Dopiero w tym miejscu rozpoczyna się rola Naczelnika Urzędu Celnego, gdyż to on wydaje zezwolenie oraz odmowę wydania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego (takie zezwolenie zawiera: numer akcyzowy, rodzaj prowadzonej działalności, rodzaj wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, lokalizacja składu podatkowego, wysokość zabezpieczenia akcyzowego i termin jego obowiązywania). Sama ustawa określa, kiedy takie zezwolenie zostanie cofnięte. Naczelnik Urzędu Celnego cofa zezwolenie jeżeli:
-
po uzyskaniu zezwolenia w terminie 3 miesięcy nie podjęto działalności w składzie lub ją przerwano na czas dłuższy niż 3 miesiące, bez powiadomienia właściwego naczelnika UC,
-
prowadzący skład podatkowy prowadzi działalność niezgodnie z przepisami prawa podatkowego lub otrzymanym zezwolenie,
-
utraciło ważność złożone zabezpieczenie akcyzowe lub jego wysokość jest niewystarczająca na zabezpieczenie zobowiązania podatkowego,
-
nastąpiło naruszenie ww. warunków, od których spełnienia uzależnione jest uzyskanie zezwolenia.
Gwoli ścisłości należy przypomnieć, iż prowadzący skład podatkowy zawiadamia Naczelnika Urzędu Celnego najpóźniej w terminie 3 dni przed dniem dokonania wysyłki o zamiarze wyprowadzenia ze składu podatkowego wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w procedurze zawieszenia akcyzy. Do przedmiotowej wysyłki prowadzący skład załącza administracyjny dokument towarzyszący (ADT). Administracyjny dokument towarzyszący to dokument, na podstawie którego przemieszczają się wyroby akcyzowe zharmonizowane z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, w ramach prowadzonej działalności. Prowadzący skład podatkowy prowadzi ewidencję administracyjnych dokumentów towarzyszących. Druki tych dokumentów wydaje Naczelnik UC. Zwrot administracyjnych dokumentów towarzyszących jest zakończeniem procedury zawieszenia poboru akcyzy.
Wszystkie powyższe informacje, pomimo, iż z całą pewnością są Panu znane, zostały przypomniane, gdyż oddają charakter nadzoru Naczelnika Urzędu Celnego jako organu właściwego do jego sprawowania. Powyższe wskazuje, iż Naczelnik Urzędu Celnego w żadnym wypadku nie ma obowiązku ani też prawa kontrolować, czy towary spełniają normy, pozwalające dopuścić je do handlu.

Potrzebujesz porady prawnej?
Procedura odprawy czasowej na granicy
Podstawowe zasady stosowania procedury Procedura odprawy czasowej wraz z procedurą końcowego przeznaczenia należy do jednej z kategorii procedur specjalnych, zwanej „szczególnym przeznaczeniem”. W ramach procedury odprawy czasowej towary nieunijne przeznaczone do powrotnego (...)
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i jej opodatkowanie VAT-em
Pojęcie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – warunki dla dostawcy i nabywcy Wewnątrzwspólnotowa dostawę towarów ma miejsce, gdy następuje wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Przepisy (...)
Opodatkowanie akcyzą płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich
Przeczytaj ważne informacje na temat prawidłowego prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich. Opodatkowanie akcyzą Podstawowym aktem prawnym dotyczącym podatku akcyzowego w Polsce jest ustawa o podatku akcyzowym, która (...)
Od 2023 r. będzie można tworzyć grupy VAT. Poznaj najistotniejsze kwestie dotyczące rozliczeń w grupie VAT, podatku naliczonego i odliczenia proporcjonalnego w VAT. Przedstawione one zostały na podstawie objaśnień MF. ##baner## Rozliczenia w grupie VAT Z chwilą uzyskania statusu podatnika grupa (...)
Wspólnotowy Kodeks Celny a dawny polski Kodeks celny Polski Kodeks celny obowiązywał do momentu akcesji Polski do Unii Europejskiej. Zastępujące go przepisy UE dotyczące m.in. wartości celnej są o wiele bardziej rozbudowane niż dawne polskie, co ułatwia ich stosowanie. Obok odpowiadających (...)
Jak podróżny dokonuje zgłoszenia celnego?
Na stronach służby celnej można znaleźć informacje na temat sposobów składania zgłoszeń celnych. W poniższym opracowaniu na nich bazowano. Jakie przepisy regulują zgłoszenia celne? Polska przystępując do Unii Europejskiej została objęta unią (...)
20 grudnia 2019 r.Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe, które dotyczą zasad korzystania z danych zawartych w utworzonym z dniem 1 września 2019 r. Wykazie podatników VAT, zwanym dalej także ,,Wykazem”. Dowiedz się, co z nich wynika. ##baner## Ogólne wyjaśnienia (...)
Zakup nowego i używanego samochodu za granicą - wewnątrzwspólnotowe nabycie oraz import
Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej i likwidacją granic celnych znacznie wzrosła liczba używanych samochodów sprowadzanych do kraju. Atrakcyjność nowych przepisów polega również na zniwelowaniu wysokiej przecież wciąż stawki akcyzy poprzez dość niską podstawę (...)
Rejestracja VAT w handlu wewnątrzwspólnotowym
Transakcje wymagające numeru unijnego Podatnicy muszą również dokonać czynności rejestracyjnych dla określonych transakcji w obrocie wewnątrz Unii Europejskiej. W wyniku rejestracji podatnicy ci otrzymują numer, pod którym są zidentyfikowani dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Potocznie (...)
Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności
23 grudnia 2019 r. Minister Finanasów wydał objaśnienia podatkowe dotyczące stosowania obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności. Sprawdź, co z nich wynika. ##baner## Przedmiotowe przepisy podatkowe W dniu 1 listopada 2019 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 (...)
System monitorowania drogowego przewozu towarów
Cele ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów Ustawa z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów ma na celu wdrożenie kolejnego narzędzia uszczelniającego system podatkowy. Ustawa określa zasady oraz odpowiedzialność za naruszenie obowiązków (...)
Kasa fiskalna w przedsiębiorstwie
Czym jest kasa fiskalna, kto i kiedy musi ją mieć, a także jakie obowiązki związane są z jej posiadaniem. ##baner## Co to jest kasa fiskalna? Kasa fiskalna to urządzenie, w którym możesz zapisać wszystkie towary lub usługi z asortymentu twojej firmy oraz ewidencjonować ich sprzedaż. Są (...)
Transakcje transgraniczne w grupach VAT
Poznaj zasady rozliczeń transakcji transgranicznych grup VAT. Grupy VAT będą mogły być tworzone od 2023 r. ##baner## Transakcje wewnątrzwspólnotowe W przypadku transakcji wewnątrzwspólnotowych, tj. WDT (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów) oraz WNT (wewnątrzwspólnotowe (...)
Skład podatkowy - jak go otworzyć?
Skład podatkowy - czyli co? Skład podatkowy to miejsce określone w zezwoleniu, w którym wyroby akcyzowe są produkowane, magazynowane lub przeładowywane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Skład podatkowy to także miejsce, do którego wymienione wyroby są wprowadzane bądź (...)
Wymagania dla towarów wprowadzanych na rynek Unii Europejskiej
Towary, które są wprowadzane do obrotu na rynku unijnym, muszą spełniać określone wymagania. Przeczytaj jakie zasady obowiązują, jeśli chcesz sprzedawać towary w państwach członkowskich Unii Europejskiej – na jednolitym rynku. ##baner## Jednolity rynek towarów Podstawą (...)
Rejestracja VAT dla transakcji krajowych
Rejestracja podatników „VAT czynnych” Rejestracja dla potrzeb podatku VAT ma podstawowe znaczenie dla każdego podatnika. Wykonanie obowiązku rejestracyjnego uprawnia m.in. do wystawiania faktur VAT oraz do odliczania podatku. Między podatnikami a organami podatkowymi najwięcej sporów (...)
Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?
Wracając z urlopu, zamiast do pracy, możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić. Uwaga, przemytnicy wykorzystują nieświadomych (...)
Nowe przepisy o obrocie węglem
Od 16 kwietnia 2022 r. obowiązuje zakaz wprowadzania na terytorium Polski węgla z Rosji i Białorusi. Ustawa wprowadziła też nowe obowiązki dla wszystkich przedsiębiorców sprzedających węgiel, niezależnie od kraju jego pochodzenia. Handlujesz węglem? Zapoznaj się z nowymi (...)
Zakup preferencyjny paliwa stałego przez gospodarstwa domowe
Ustawa węglowa weszła w życie Gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę i sprzedawać go w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. W terminie 3 dni roboczych od dnia wejścia w życie ustawy (...)
Podatek od czynności cywilnoprawnych od sprzedaży i zamiany rzeczy lub praw
PCC a umowy sprzedaży i zamiany Zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowaniu tym podatkiem podlegają między innymi umowy sprzedaży i zamiany, a także zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania PCC. Umowa sprzedaży (...)
Rozliczenie z urzędem skarbowym – złożenie deklaracji PIT i zapłata podatk - to podstawowe obowiązki podatkowe przedsiębiorcy. Jaką deklarację PIT wybrać, jak przygotować i podpisać deklaracje podatkowe: PIT, CIT, VAT. Deklaracje papierowe czy elektroniczne Kiedy można złożyć deklarację (...)