Dla niektórych autostrady bez opłat

1 września weszła w życie ustawa z 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym. Dotąd kierowcy w Polsce musieli płacić opłaty drogowe oraz jeśli chcieli skorzystać z autostrad uiszczali dodatkowo opłaty za przejazd. Kierowcy zwłaszcza ciężarówek często unikali więc płatnych odcinków autostrad, jadąc innymi drogami, nieprzystosowanymi do takich obciążeń. Teraz sytuacja uległa zmianie.

Winieta zamiast opłat

Dzięki niej nie pobiera się opłat za przejazd autostradą od pojazdów samochodowych, za które została uiszczona opłata za przejazd po drogach krajowych (pobierana na podstawie art. 42 ust. 1 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, Dz. U. z 2004 r. Nr 204, ze zm.), w okresie ważności tej opłaty. 

Porady prawne

Przedsiębiorcy wykonujący transport drogowy na terytorium Polski oraz wykonujący przewozy na potrzeby własne są bowiem obowiązani do uiszczania opłaty za przejazd pojazdu samochodowego po drogach krajowych, której maksymalna wysokość nie może być wyższa niż równowartość 800 euro rocznie.

Darmowy przejazd tych pojazdów autostradą odbywa się teraz tylko za okazaniem karty opłaty za przejazd po drogach krajowych, czyli tzw. winiety. 

Zarządcy autostrad nie stracą

W zamian zarządcy autostrad mają otrzymywać z Krajowego Funduszu Drogowego rekompensaty w wysokości 70 % obecnej stawki od faktycznej liczby zarejestrowanych przejazdów autostradą pojazdów samochodowych zwolnionych z opłaty.  

Podstawa prawna:

  • Ustawa z 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. 2005 r., Nr 155, poz. 1297)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika