Europejska karta języków regionalnych lub mniejszościowych będzie ratyfikowana

Co ma poprawić sytuację mniejszości narodowych w naszym kraju?

Z dniem 22 sierpnia 2008 r. ważna będzie zgoda polskiego Parlamentu na dokonanie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ratyfikacji Europejskiej karty języków regionalnych lub mniejszościowych, sporządzonej w Strasburgu dnia 5 listopada 1992 r.

Czego dotyczy Europejska karta języków regionalnych lub mniejszościowych?

Europejska karta języków regionalnych lub mniejszościowych, sporządzona pod auspicjami Rady Europy, otwarta do podpisu w Strasburgu w dniu 5 listopada 1992 r., weszła w życie w dniu 1 marca 1998 r. Do dnia 23 czerwca 2006 r. kartę podpisały 33 państwa, zaś w stosunku do 21 z nich weszła ona w życie. W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej karta została podpisana w dniu 12 maja 2003 r.  

Po wejściu w życie w dniu 1 kwietnia 2001 r. w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej Konwencji ramowej o ochronie mniejszości narodowych, sporządzonej w Strasburgu dnia 1 lutego 1995 r., przyjęcie karty zamknie logiczny ciąg działań mających na celu związanie Rzeczypospolitej Polskiej konwencjami regulującymi prawa osób należących do mniejszości narodowych. Umocni także pozycję Rzeczypospolitej Polskiej wśród państw sprzyjających międzynarodowym uregulowaniom w zakresie praw człowieka. 

Sugestie dotyczące związania Rzeczypospolitej Polskiej kartą były formułowane w przeszłości kilkakrotnie, w szczególności przez Radę Europy. Ratyfikowanie karty świadczyć będzie, iż jesteśmy gotowi do respektowania tych standardów dotyczących praw człowieka, które zostały zawarte w karcie. Ratyfikacja tego dokumentu będzie ponadto stanowiła sygnał potwierdzający słuszność historycznej decyzji podjętej przez Unię Europejską na szczycie w Kopenhadze. 

Związanie Rzeczypospolitej Polskiej kartą potwierdzi, że języki regionalne i mniejszościowe są w Rzeczypospolitej Polskiej traktowane jako istotna wartość. Będzie to sygnał dla wszystkich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, ale przede wszystkim niezbity dowód, że Rząd Rzeczypospolitej Polskiej uważnie wsłuchuje się w głosy naszych współobywateli należących do mniejszości narodowych i etnicznych, których organizacje wielokrotnie zgłaszały potrzebę przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Europejskiej karty języków regionalnych lub mniejszościowych. 

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 13 czerwca 2008 r. o ratyfikacji Europejskiej karty języków regionalnych lub mniejszościowych, sporządzonej w Strasburgu dnia 5 listopada 1992 r. (Dz. U. 2008 r., Nr 144, poz. 898);

  • Konwencja ramowa o ochronie mniejszości narodowych, sporządzonej w Strasburgu dnia 1 lutego 1995 r. (Dz. U. 2002 r., Nr 22, poz. 209);

  • Ustawa z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym (Dz. U. 2005 r., Nr 17, poz. 141 i Nr 62, poz. 550)

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika