Ile trzeba będzie zapłacić za pozaegzekucyjne czynności komorników?

29 marca 2006 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 marca 2006 r. w sprawie wysokości opłat za czynności komorników niebędące czynnościami egzekucyjnymi. Wykonuje ono przepisy ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.

Porady prawne

Jakie opłaty należą się komornikowi za czynności związane z licytacjami?

Zgodnie z nowymi przepisami, opłatę stałą w wysokości 3 % przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, zgodnie z art. 5 ust. 7 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, komornik pobiera za każdą rozpoczętą godzinę następujących czynności:

  1. licytacji na zlecenie zastawnika przedmiotu zastawu rejestrowego; 
  2. sprawowania, na wniosek organizatora licytacji, urzędowego nadzoru nad dobrowolnymi publicznymi licytacjami, z przybiciem najniższej lub najwyższej oferty. 

Za  te czynności kontynuowane w drugim i kolejnych dniach komornik pobiera opłatę w wysokości połowy stawki określonej wyżej. 

Ile "kosztuje" wprowadzenie syndyka masy upadłości lub zarządcy w posiadanie majątku upadłego?

Opłatę stałą w wysokości 25 % przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego komornik pobiera za wprowadzenie syndyka masy upadłości lub zarządcy w posiadanie majątku upadłego.

Jaką opłatę komornik ma pobierać za doręczanie pism?

Komornik ma prawo doręczania zawiadomień sądowych, obwieszczeń, protestów i zażaleń oraz innych dokumentów za potwierdzeniem odbioru i oznaczeniem daty. Za dokonanie takich doręczeń ma pobierać opłatę stałą w wysokości 1 % przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Jakie wynagrodzenie komornik otrzyma za sporządzenie protokołu stanu faktycznego?

Komornikom powierza się w szczególności sporządzanie protokołu stanu faktycznego przed wszczęciem procesu sądowego lub przed wydaniem orzeczenia na zarządzenie sądu lub prokuratora. Opłatę stałą w wysokości 3 % przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego za każdą rozpoczętą godzinę czynności komornik pobiera za sporządzenie takiego protokołu stanu faktycznego.

Ile trzeba zapłacić za inne czynności pozaegzekucyjne komornika?

Opłatę stałą w wysokości 3 % przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego za każdą rozpoczętą godzinę czynności komornik pobiera za dokonanie innych czynności niebędących czynnościami egzekucyjnymi, przewidzianych przez obowiązujące przepisy prawa i niewymienionych w omawianym rozporządzeniu.

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 marca 2006 r. w sprawie wysokości opłat za czynności komorników niebędące czynnościami egzekucyjnymi (Dz. U. Nr 42, poz. 289);
  • Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (Dz. U. 1997 r., Nr 133, poz. 882, ze zm.);
  • Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. 1996 r., Nr 70, poz. 335, ze zm.)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • wojtek 2012-03-09 04:38:32

    NARESZCZCIE


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika