Intercyza nie pozbawia renty rodzinnej

Wdowy mające rozdzielność majątkową lub podpisaną intercyzę mają wątpliwości, czy przysługuje im prawo do renty rodzinnej po zmarłym mężu. W informacji, o którą wystąpił zespół Gazety Prawnej, ZUS wyjaśnił, że zgodnie z art. 70 ust. 3 ustawy z 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r., nr 153, poz. 1227 z późn. zm.) prawo do renty rodzinnej przysługuje w przypadku pozostawania małżonków w tzw. wspólności małżeńskiej - pojęcie to nie jest tożsame ze wspólnością majątkową.

W szczególności ZUS powołuje się na orzeczenie z 6 marca 1997 roku, sygn. II UKN 17/97 (OSNAPiUS 1997 nr 23, poz. 477), w którym Sąd Najwyższy stwierdził, że przez wspólność małżeńską należy rozumieć rzeczywisty związek łączący oboje małżonków, obejmujący wspólne zamieszkiwanie i prowadzenie wspólnego gospodarstwa, wspólne pożycie, wierność i pomoc we współdziałaniu dla dobra rodziny. Wspólność majątkowa jest natomiast pojęciem węższym niż małżeńska. Tym samym intercyza lub rozłączność majątkowa nie wykluczają możliwości ustalenia przez ZUS prawa do renty rodzinnej.

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika