Jak wypowiedzieć umowę najmu mieszkania?
W sytuacji gdy lokator niszczy mieszkanie lub nie płaci czynszu pozostaje tylko jedno wyjście: wypowiedzieć umowę najmu. Kwestie związane z wypowiedzeniem reguluje art. 11 ustawy z 21 czerwca 2001 r. ochronie praw lokatorów (dalej: ustawa; DzU z 2005 r. nr 31, poz. 266 ze zm.).
Ważnym jest aby zastosować prawidłową podstawę prawną wypowiedzenia. Możliwości w tym zakresie zawiera art. 11 ust. 2 ww. ustawy.
Umowę wypowiada się na koniec miesiąca kalendarzowego, nie później niż miesiąc wcześniej. Wypowiedzenie koniecznie musi być w formie pisemnej. Po upływie okresu wypowiedzenia najemca powinien się wyprowadzić. Jeżeli tego nie zrobi konieczne będzie uzyskanie wyroku nakazującego byłemu najemcy opróżnienie lokalu, tzw. wyrok eksmisyjny. Zwykle dopiero na etapie egzekucji wyroku pojawiają się prawdziwe problemy.
Kiedy wyrok stanie się prawomocny (14 dni od jego wydania, a jeżeli strona się odwołała, to 14 dni od uprawomocnienia się wyroku następnej instancji), można się udać do komornika, ten jednak nie wykona wyroku, gdy lokator nie ma zapewnionego lokalu socjalnego albo pomieszczenia tymczasowego. Przepisy zabraniają bowiem eksmisji na bruk – podaje Rzeczpospolita.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?