3.3.2005
Zespół
e-prawnik.pl
Członkostwo spółdzielni jest podstawowym warunkiem korzystania z praw, które spółdzielnia może zaoferować. Tylko członkowi spółdzielni może przysługiwać spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu. Od wejścia w życie orzeczenia TK z dnia 30 marca 2004 r., czyli od 15 kwietnia 2004 r., wstąpienie w poczet członków spółdzielni nie jest warunkiem niezbędnym dla skutecznego nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
Członkostwo spółdzielni może powstać jedynie na jednej z trzech dróg:
-
przez założenie spółdzielni;
przez przyjęcie do spółdzielni;
wskutek przekształceń organizacyjnych spółdzielni.
Nie ma innej możliwości stania się członkiem, przy czym należy zauważyć, że najczęstszym sposobem uzyskania członkostwa będzie przyjęcie nowego członka przez powołane do tego organy spółdzielni, wskutek zawarcia między nimi umowy wstąpienia.
W jakim trybie zakłada się spółdzielnię?
Spółdzielnię może założyć co najmniej dziesięć osób. Właśnie tyle musi wynosić minimalna ilość członków spółdzielni. Założyciele spółdzielni uchwalają statut, potwierdzając jego przyjęcie przez złożenie na nim swoich podpisów. Statut reguluje kwestie kluczowe dla istnienia i działania spółdzielni. Obowiązkowo powinien określać m.in.:
-
zasady i tryb przyjmowania członków do spółdzielni, wypowiadania członkostwa, wykreślania i wykluczania członków ze spółdzielni,
-
wysokość wpisowego oraz wysokość i ilość udziałów, które członek obowiązany jest zadeklarować, terminy wnoszenia i zwrotu oraz skutki niewniesienia udziału w terminie,
-
jeżeli statut przewiduje obowiązek wnoszenia wkładów (co przy spółdzielni mieszkaniowej jest regułą), powinien określać ich wysokość, terminy wnoszenia, zasady wyceny i zwrotu w wypadku likwidacji spółdzielni, wystąpienia członka lub ustania członkostwa z innej przyczyny,
-
prawa i obowiązki członków spółdzielni,
-
zasady i tryb wyboru oraz odwoływania członków organów spółdzielni,
-
zasady zwoływania wlanych zgromadzeń, obradowania na nich i podejmowania uchwał.
Po uchwaleniu statutu założyciele dokonują wyboru organów spółdzielni, tj. zarządu i ewentualnie rady nadzorczej (określa to statut), w liczbie co najmniej trzech członków. Kolejnym krokiem jest zarejestrowanie spółdzielni w Krajowym Rejestrze Sądowym, która z chwilą wpisania jej w tym rejestrze nabywa osobowość prawną. Założyciele spółdzielni, którzy podpisali statut, stają się członkami spółdzielni z chwilą jej zarejestrowania.
Kto może zostać członkiem spółdzielni przez przystąpienie do niej?
Przede wszystkim jak już wyżej powiedziano, zasady i tryb przyjmowania nowych członków do spółdzielni określa jej statut. Zatem warunki jakim musi odpowiadać potencjalny członek spółdzielni są ujęte w statucie i w zasadzie mogą być ujęte w sposób dowolny, np. członkami danej spółdzielni mogą być tylko adwokaci. W przypadku spółdzielni mieszkaniowej warunkiem bycia jej członkiem jest albo prawo do lokalu wybudowanego lub nabytego przez tę spółdzielnię, albo zawarcie umowy o wybudowanie w przyszłości lokalu mieszkalnego.
Zasadniczo członkiem spółdzielni może być każda osoba o pełnej zdolności do czynności prawnych, która odpowiada wymaganiom statutu. Ponadto statut może określać wypadki, w których dopuszczalne jest członkostwo osób o ograniczonej zdolności do czynności prawnych lub osób nie mających takiej zdolności. Jest jednak jedno zastrzeżenie, osoby takie nie mogą być członkami organów spółdzielni, natomiast w walnym zgromadzeniu biorą udział przez swoich przedstawicieli ustawowych, np. rodziców, opiekunów, kuratorów. Członkami spółdzielni mogą być również osoby prawne, chyba że statut spółdzielni nie przewiduje członkostwa osób prawnych. W spółdzielniach mieszkaniowych kwestia podmiotów mogących być członkami spółdzielni jest szczególnie uregulowana. Członkami spółdzielni mieszkaniowej mogą być bowiem wszystkie osoby fizyczne, nie tylko te o pełnej zdolności do czynności prawnych, ale również osoby o ograniczonej zdolności, np. ubezwłasnowolniony częściowo lub dziecko, które ukończyło 13 lat, jednakże nie osiągnęło jeszcze pełnoletności, a także osoby nie mające takiej zdolności, np. ubezwłasnowolniony całkowicie lub dziecko, które nie skończyło 13 roku życia. Jeżeli statut nie wyłącza członkostwa osoby prawnej, wówczas może ona do spółdzielni należeć, jednak nie przysługuje jej spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. W zasadzie członkiem spółdzielni może być jedynie osoba, której przysługuje prawo do lokalu, jednakże członkami spółdzielni mogą być oboje małżonkowie, nawet wówczas, gdy prawo takie przysługuje tylko jednemu z nich.
Potrzebujesz porady prawnej?
Spółdzielnia jest dobrowolnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby osób, o zmiennym składzie osobowym i zmiennym funduszu udziałowym, które w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą. Z podanej definicji spółdzielni wynika, iż działania jakie ona podejmuje są (...)
Kiedy i w jakim trybie możesz zaskarżyć uchwały walnego zgromadzenia spółdzielni
Spółdzielnia jako osoba prawna prowadzi swoją działalność za pomocą organów, takich jak: walne zgromadzenie, rada nadzorcza i zarząd spółdzielni. Źródłem działań przez nie przedsiębranych są przede wszystkim uchwały, które wytyczają kierunki działania spółdzielni. Czasami jednak (...)
Projektowane spółdzielnie socjalne
Przedmiotem działalności spółdzielni socjalnej miałoby być prowadzenie wspólnego przedsiębiorstwa w oparciu o osobistą pracę członków. Mogłaby ona prowadzić działalność społeczną i oświatowo-kulturalną na rzecz swoich członków oraz ich środowiska lokalnego, a także działalność (...)
Planowane zmiany w zakresie przekształceń własnościowych w spółdzielniach mieszkaniowych
Skąd się wzięłą idea wprowadzania zmian? Będący teraz przedmiotem prac Sejmu poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw przewiduje zmiany dotyczące przekształceń własnościowych w spółdzielniach mieszkaniowych, (...)
Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?
Wracając z urlopu, zamiast do pracy, możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić. Uwaga, przemytnicy wykorzystują nieświadomych (...)
Kiedy ustaje członkostwo spółdzielni?
Ustanie członkostwa spółdzielni może mieć różnorakie podłoże. Poczynając od zdarzeń zupełnie niezależnych od członka jak jego śmierć, przez wystąpienie ze spółdzielni na życzenie członka, na ustaniu członkostwa wskutek zastosowania przez spółdzielnię środków dyscyplinarnych (...)
Transakcje transgraniczne w grupach VAT
Poznaj zasady rozliczeń transakcji transgranicznych grup VAT. Grupy VAT będą mogły być tworzone od 2023 r. ##baner## Transakcje wewnątrzwspólnotowe W przypadku transakcji wewnątrzwspólnotowych, tj. WDT (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów) oraz WNT (wewnątrzwspólnotowe (...)
RODO w pracy - przetwarzanie danych w miejscu pracy.
Niniejszy artykuł uwzględnia zmiany wynikające z postanowień ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) oraz nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzonej ustawą z 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych. Rozporządzenie 2016/679 dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony (...)
Kto i na jakich zasadach może założyć spółkę europejską
W związku z działaniem i celem Unii Europejskiej, państwa członkowskie zmierzają do utworzenia m.in. rozwoju gospodarczego Wspólnoty, jak i do ujednolicenia systemu prawnego w tym zakresie. Wyrazem tego może być uregulowanie w prawie europejskim swoistych form paneuropejskich (...)
Czy możesz przekształcić swoje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu w inne?
Nie ulega wątpliwości, że zakup własnościowego mieszkania jest inwestycją bardzo kosztowną. Z drugiej strony każdy człowiek musi posiadać jakiś lokal, w którym będzie mieszkał. Należy to do pewnego minimum egzystencjalnego. Osoba, której po prostu nie stać na nabycie własnościowego (...)
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i jej opodatkowanie VAT-em
Pojęcie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – warunki dla dostawcy i nabywcy Wewnątrzwspólnotowa dostawę towarów ma miejsce, gdy następuje wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Przepisy (...)
Ubezpieczaj się na korzystniejszych warunkach!
Z dniem 10 sierpnia 2007 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która dotyczy dopełnienia zmian reformy ubezpieczeń gospodarczych poprzez skuteczniejszą ochronę interesów ubezpieczającego (...)
Minister Finansów wydał objaśnienia dotyczące regulacji odnoszących się do tworzenia i funkcjonowania nowego rodzaju podatnika, jakim jest grupa VAT (GV). Celem objaśnień jest przedstawienie praktycznego rozumienia przepisów ustawy o VAT w zakresie, w jakim umożliwiają wspólne (...)
Osoba sprawująca osobistą opiekę nad dzieckiem a ZUS
Od 1 września 2013 r. wprowadzone zostały nowe tytuły ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego dla osób sprawujących osobistą opiekę nad dzieckiem. Jaką osobę uznaje się za sprawującą osobistą opiekę nad dzieckiem? Jest to osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem własnym (...)
Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży
Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na wakacjach - pod okiem rodziców Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo (...)
Regulacje techniczne a swoboda działalności gospodarczej Swoboda podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej jest pod ochroną konstytucji wszystkich współczesnych państw europejskich. Swobodę tę może ograniczyć tylko ustawodawca albo klient. Ustawodawca może tworzyć w trybie legislacji (...)
Jakie emerytury dla nauczycieli?
Jesteś nauczycielem urodzonym po 1948 r.? - Dowiedz się, kiedy możesz przejść na emeryturę lub podobne świadczenie z ZUS. Jest kilka możliwości, abyś mógł przejść na emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Możesz także poczekać z tą decyzją. Poniżej (...)
Mieszkanie dla Młodych – reaktywacja
Mieszkanie dla Młodych – wznowienie przyjmowania wniosków 8 sierpnia 2017 r. ruszył ponowny nabór wniosków o dofinansowanie wkładu własnego na zakup mieszkania w programie "Mieszkanie dla Młodych". Wznowienie naboru jest możliwe dzięki nowelizacji ustawy o pomocy państwa (...)
Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie (...)
Co nowego w pożyczkach i kredytach studenckich, czyli jak je zdobyć w tym roku akademickim?
Od 8 września 2004 r. obowiązuje Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu wydane 1 września w sprawie szczegółów dotyczących kredytów i pożyczek studenckich. Co nowego niesie to szczegółowe uregulowanie dla uczących się? Warunki uzyskania pożyczek (...)