Koncesja - Jakiego rodzaju działalność gospodarcza wymaga koncesji?

Jakiego rodzaju działalność gospodarcza wymaga koncesji?

Swoboda prowadzenia działalności gospodarczej stanowi konstytucyjną zasadę w prawie polskim. Wyjątkiem od tej zasady jest obowiązek uzyskania koncesji przed podjęciem działalności gospodarczej. Obowiązek uzyskania koncesji dotyczy tylko niektórych form działalności i może być nałożony jedynie w drodze ustawy. 

Na gruncie prawa polskiego uzyskanie koncesji wymaga wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie:

  1. poszukiwania, rozpoznawania złóż węglowodorów oraz kopalin stałych objętych własnością górniczą, poszukiwania lub rozpoznawania kompleksu podziemnego składowania dwutlenku węgla, wydobywania kopalin ze złóż, podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji, podziemnego składowania odpadów oraz podziemnego składowania dwutlenku węgla; 
  2. wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym;  
  3. wytwarzania, przetwarzania, magazynowania lub przeładunku, przesyłania, dystrybucji i obrotu paliwami i energią;  
  4. przesyłania dwutlenku węgla w celu jego podziemnego składowania; 
  5. ochrony osób i mienia;  
  6. rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych, z wyłączeniem programów rozpowszechnianych wyłącznie w systemie teleinformatycznym, które nie są rozprowadzane naziemnie, satelitarnie lub w sieciach kablowych; 
  7. przewozów lotniczych;  
  8. prowadzenia kasyna gry. 

Obowiązek uzyskania koncesji może być rozszerzony jedynie na te formy działalności gospodarczej, które mają szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa, obywateli albo ze względu na inny ważny interes publiczny.

Jak uzyskać koncesję?

Udzielenie, odmowa udzielenia, zmiana i cofnięcie koncesji należy zasadniczo do ministra właściwego ze względu na przedmiot działalności gospodarczej podlegającej koncesjonowaniu. Udzielenie, odmowa udzielenia, zmiana i cofnięcie koncesji lub ograniczenie jej zakresu w stosunku do wniosku następuje w drodze decyzji administracyjnej.

Koncesji udziela się na czas oznaczony. Termin udzielenia koncesji regulują przepisy poszczególnych ustaw. I tak, przykładowo koncesji na poszukiwanie, rozpoznawanie złóż węglowodorów oraz kopalin stałych objętych własnością górniczą, poszukiwanie lub rozpoznawanie kompleksu podziemnego składowania dwutlenku węgla, wydobywania kopalin ze złóż, podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji, podziemnego składowania odpadów oraz podziemnego składowania dwutlenku węgla udziela się na czas oznaczony, nie krótszy niż 3 lata i nie dłuższy niż 50 lat, chyba że przedsiębiorca złożył wniosek o udzielenie koncesji na czas krótszy.

Koncesję na ochronę osób i mienia wydaje się natomiast na czas nieokreślony

Aby uzyskać koncesję, należy złożyć odpowiedni wniosek. Wniosek o udzielenie koncesji powinien zawierać przede wszystkim:

  1. firmę przedsiębiorcy, oznaczenie jego siedziby i adresu albo miejsca zamieszkania i adresu oraz adresu głównego miejsca wykonywania działalności gospodarczej,
  2. numer w rejestrze przedsiębiorców KRS, o ile przedsiębiorca taki numer posiada, oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP),
  3. określenie rodzaju i zakresu wykonywania działalności gospodarczej, na którą ma być udzielona koncesja.

Na podstawie szczególnych przepisów, regulujących poszczególne koncesjonowane dziedziny może okazać się, że oprócz powyższych powinniśmy złożyć także inne dokumenty. Dlatego powinniśmy zasięgnąć informacji także w odpowiednim organie administracji.

 

Pamiętaj, że:

  • Organ koncesyjny może określić w koncesji szczególne warunki wykonywania działalności gospodarczej objętej koncesją. Organ koncesyjny jest obowiązany przekazać każdemu zainteresowanemu przedsiębiorcy szczegółową informację o tych szczególnych warunkach niezwłocznie po wszczęciu postępowania w sprawie udzielenia koncesji.
  • Przed podjęciem decyzji w sprawie wydania koncesji organ koncesyjny może:
  1.  
    1. wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia, w wyznaczonym terminie, brakującej dokumentacji poświadczającej, że spełnia on warunki określone przepisami prawa, wymagane do wykonywania określonej działalności gospodarczej, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia
    2. dokonać sprawdzenia faktów podanych we wniosku o udzielenie koncesji w celu stwierdzenia, czy przedsiębiorca spełnia warunki wykonywania działalności gospodarczej objętej koncesją.
  • Organ koncesyjny może odmówić udzielenia koncesji lub ograniczyć jej zakres albo odmówić zmiany koncesji:

 

  1. gdy przedsiębiorca nie spełnia warunków wykonywania działalności gospodarczej objętej koncesją określonych w ustawie lub szczególnych warunków podanych do wiadomości przedsiębiorcom w trybie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej,
  2. ze względu na zagrożenie obronności lub bezpieczeństwa państwa lub obywateli,
  3. w przypadkach określonych w odrębnych przepisach,
  4. w przypadku gdy wydano decyzję o stwierdzeniu niedopuszczalności wykonywania praw z udziałów albo akcji przedsiębiorcy, na podstawie przepisów ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o kontroli niektórych inwestycji (Dz.U. poz. 1272), jeżeli jest to w interesie publicznym,
  5. jeżeli w wyniku przeprowadzonego przetargu udzielono koncesji innemu przedsiębiorcy lub przedsiębiorcom.

Podstawa prawna:

  • Art. 46 i nast. ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. 2004 r., Nr 173, poz. 1807).

Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ja 2019-09-26 12:04:57

    slabo]

  • zbyszek 2012-03-12 15:53:04

    Posiadam zamiar wytwarzania imitacji tzw. "armatki salutowej" - dla łodzi wewnątrzlądowych,(żaglówki, jachty, ... etc.) która emituje race ogólnodostępne. Konstrukcja uniemożliwia przerobienie na stosowanie nabojów "broni palnej". Pozdrawiam Zb. D.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika