Kiedy do przedszkola, a kiedy do szkoły?

Objęcie obowiązkiem szkolnym dzieci 6-letnich, upowszechnienie wychowania przedszkolnego dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat, w tym obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego dla dzieci 5-letnich, zakłada projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który trafił do Sejmu.

W jakim wieku dzieci będą musiały uczęszczać do szkoły?

Wprowadzenie obniżonego wieku rozpoczęcia szkoły ma być rozłożone na trzy lata szkolne - 2009/2010, 2010/2011 i 2011/2012. W tym czasie rodzice dzieci będą mogli - na swój wniosek i bez konieczności uzyskania opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej -odroczyć lub przyspieszyć o jeden rok rozpoczęcie szkoły przez dziecko. Aby uzyskać odroczenie rodzice powinni złożyć wniosek - do 15 kwietnia roku poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko powinno lub może zacząć naukę w szkole.

Zakłada się, że naukę w szkole podejmą:

  • w roku szkolnym 2009/2010 - dzieci 7- letnie urodzone w 2002 r. oraz dzieci 6-letnie urodzone między 1 stycznia 2003 r. a 30 kwietnia 2003 r.;

  • w roku szkolnym 2010/2011 - dzieci 7-letnie urodzone po 1 maja 2003 r. oraz dzieci 6-letnie urodzone między 1 stycznia 2004 r. a 31 sierpnia 2004 r.;

  • w roku szkolnym 2011/2012 - dzieci 7-letnie urodzone po 1 września 2004 r. oraz dzieci 6-letnie urodzone w 2005 r.;

  • od 1 września 2012 r. obowiązek szkolny obejmie wszystkie dzieci 6-letnie.

Doprecyzowano, że obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat, oraz trwa do ukończenia przez nie gimnazjum, nie dłużej jednak niż do 18 roku życia.

Jakie proponowane regulacje dotyczą przedszkolaków?

Uregulowano również zagadnienia związane z wychowaniem przedszkolnym dzieci niepełnosprawnych z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Dzieci te będą objęte wychowaniem przedszkolnym w wieku powyżej 6 lat, ale nie dłużej niż do ukończenia przez nie 8 lat. Pozwoli to na szybsze rozpoczynanie przez nie nauki.

Projekt przewiduje ponadto, że od 1 września 2009 r. wszystkie dzieci 5-letnie będą mogły odbyć roczne przygotowanie przedszkolne. Na gminy został nałożony obowiązek zapewnienia tej edukacji w przedszkolach lub oddziałach zorganizowanych przy szkołach podstawowych. Od 1 września 2010 r. prawo dzieci 5-letnich do rocznego przygotowania przedszkolnego zostanie przekształcone w obowiązek.

W przypadku gdy droga dziecka od przedszkola lub oddziału zorganizowanego przy szkole podstawowej będzie większa niż 3 km, gmina będzie miała obowiązek zorganizowania bezpłatnego transportu oraz opieki podczas przewozu. Gmina będzie zwracać także koszt przejazdu dziecka i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie będą zapewniać rodzice.

Jednoznacznie określono wiek dziecka, które może być przyjęte do przedszkola. Wychowaniem przedszkolnym będą objęte dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko ukończy 3 lata. Oznacza to, że od 1 września do przedszkola powinny być przyjmowane nie tylko dzieci, które ukończyły 3 lata i urodziły się przed 1 września, ale również te, które ukończą 3 lata po 1 września danego roku.

Na czym ma polegać reforma programowa wychowania przedszkolnego i szkolnego?

Projekt nowelizacji zakłada także reformę programową wychowania przedszkolnego i szkolnego, ukierunkowaną na precyzyjny opis efektów kształcenia oraz zwiększenie autonomii szkół przy współtworzeniu tego procesu. Proponuje się m.in. zmianę definicji podstawy programowej oraz odejście od propozycji standardów wymagań będących podstawą przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów. Podstawa programowa kształcenia ogólnego będzie przesłanką do przeprowadzenia sprawdzianu w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej, egzaminu gimnazjalnego i maturalnego. Odstąpiono od dotychczasowej praktyki wyznaczania przez ministra edukacji programów wychowania przedszkolnego i szkolnego, który będzie jedynie dopuszczał do użytku podręczniki. Zgodnie z nowymi przepisami, realizację wybranych przez nauczycieli programów nauczania będzie zatwierdzał dyrektor szkoły w porozumieniu z radą pedagogiczną oraz radą rodziców. Będzie też podawał do publicznej wiadomości wybrane przez nauczycieli podręczniki, które będą obowiązywać od nowego roku szkolnego.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Podstawa:

  • Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (sejmowy druk nr 1343)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Agata 2020-07-26 11:16:32

    moj syn urodził sie 30 listopada 2014 kiedy musi iść do zerówki?

  • cleo 2014-10-25 13:20:51

    Dla mnie ta cała ustawa jest chora. Dowiedziałam się ,że niedotrzymanie warunków ustawy czyli nie puszczenie dziecka do przedszkola (5lat) jest karalne i kosztuje 10 tys.zł. Paranoja i nic więcej...

  • cyryl 2014-05-04 14:19:07

    debilizm

  • rozczarowana czyt 2013-11-29 14:36:58

    jeśli dla mnie to przedszkole powinno być tak jak było od 6 roku życia bo to jest po prostu skracanie dzieciom dzieciństwa ja nie pracuje więc moja córka może być w domu a nie chodzić i chorować bo to prawda że dzieci które idą do pszedszkola częściej chorują niż te co są w domu moja córka jest z grudnia więc idąc do pszedszkola będzie miała 4 latka i 9 miesięcy więc ona mi nie zostanie w przedszkolu mojej siostry córka nie chorowała poszła do przedszkola i ciągle przeziębiona ci cali posłowie co ustalają kiedy do szkoły niech lepiej zlikwidują gimnazja bo po gimnazjum dzieci twierdzą że są dorośli i mogą wszystko niech będzie 8 klas jak na początku ja byłam pierwszym rocznikiem gimnazjum i co po tym mam nic bo trzeba kończyć dalej szkoły a zamiast do gimnazjum niech uczą się dalej w szkołach wyższych ja na ich miejscu od razu od urodzenia bym matce zabrała dziecko i dała do szkoły niech się uczy bo dzieciństwa dziecko miało 6 lat z przedszkolem a twraz 5 i całe życie się uczyć tylko że nikogo nie obchodzi czy mamy dzieciom dać co jeść w o ubrać tylko rządzić kiedy idzie do szkoły i kiedy ma skończyć całe życie i najlepsze lata szkoła i nauka a potem raz dwa i zanim się odwrócimy nasze dzieci mają własne rodziny przedszkole owszem ale dopiero od 6 lat jak było moje dziecko i tak pójdzie mając takto 5.9 miesięcy a nie 6 lat widocznie ci co rządzą nie mają dzieci ani w nuków choć sami chodzili do szkoły i wiedzą jak jest nikt nie pyta nas matek tylko robi rząd co chce wybierają debili do rządu a potem niszczą nas ludzi tymi wszystkimi podwyszkami

  • Marzenna Cymerman 2012-10-05 22:33:09

    Od września 2012 r. dzieci 5-cioletnie objęte są obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym i za rok mogą ( ale jeszcze nie muszą! ) rozpocząć naukę w I klasie szkoły podstawowej. Od września 2014 r. wszystkie 6-ciolatki będą już objęte obowiązkiem szkolnym, ale w 2013 jeszcze będzie to zależało od rodziców. Jednak w przypadku nieposłania 6-ciolatka do I klasy, dziecko będzie odbywać roczne przygotowanie przedszkolne przez 2 lata. Przepisy na ten temat znajdują się w najnowszej wersji Ustawy o systemie oświaty.

  • misia 2012-09-24 09:24:18

    Pracujemy za granicą i chcemy wrócić do Polski za 2lata nasz synek ma teraz 4 lata czy musi iść obowiązkowo za rok do przedszkola jeśli za granicą chodzi już od 3 roku.

  • friko 2012-08-20 15:11:31

    chce znac date i godzine rozpoczecia roku szkolnego dla dzieci wwjeku przedszkolnym

  • albin banana 2012-01-22 23:04:01

    Po co skracać dzieciom dzieciństwo ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika