Kiedy dostaniemy zaświadczenie lekarskie?
Do czego jest potrzebne zaświadczenie lekarskie?
Przy ustalaniu prawa do zasiłków i ich wysokości dowodami stwierdzającymi czasową niezdolność do pracy z powodu choroby, konieczność osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pobyt w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej - są zaświadczenia lekarskie. Tylko zatem zaświadczenie lekarskie, stwierdzające chorobę i jej wpływ na zdolność do pracy, stwarza chronioną sytuację i stanowi podstawę do wypłaty zasiłku chorobowego. Nie stwarza omawianego stanu prawnego np. uznanie się przez samego pracownika chorego za niezdolnego do pracy. Nie może tego dokonać także pracodawca, który widząc, że pracownik źle się czuje, może go co najwyżej zwolnić z obowiązku wykonywania pracy.
Zaświadczenie o niezdolności do pracy spełnia zatem potrójną rolę:
-
uprawnia pracownika do powstrzymania się od pracy,
-
uruchamia obowiązek wypłaty świadczenia przez pracodawcę lub organ ubezpieczenia społecznego,
-
zawiesza prawo pracodawcy do rozwiązania stosunku pracy.
Na jaki okres wystawiane będzie zaświadczenie lekarskie?
17 stycznia br. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 22 grudnia 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zmiany dotyczą zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej.
Zaświadczenie lekarskie wystawiać ma lekarz, lekarz dentysta, starszy felczer lub felczer prowadzący leczenie, na okres, w którym ubezpieczony ze względu na stan zdrowia powinien powstrzymać się od pracy, jednak nie dłuższy niż do dnia, w którym niezbędne jest przeprowadzenie ponownego badania stanu zdrowia ubezpieczonego.
Zaświadczenie lekarskie wystawia się na okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie, lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania. Wyjątek dotyczy lekarza psychiatry, który może je w pewnych przypadkach wystawić na okres wcześniejszy.
Co nowego, zaświadczenie lekarskie może być wystawione na okres rozpoczynający się po dniu badania, nie później jednak niż czwartego dnia po dniu badania, jeżeli:
-
bezpośrednio po dniu badania przypadają dni wolne od pracy,
-
badanie jest przeprowadzane w okresie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy.
Zaświadczenie lekarskie stwierdzające okres pobytu ubezpieczonego w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej
Zaświadczenie lekarskie stwierdzające okres pobytu ubezpieczonego w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej wystawia się nie później niż w dniu wypisania ubezpieczonego z tego zakładu. W razie dłuższego niż 14 dni pobytu ubezpieczonego w zakładzie zaświadczenie to wystawia się co 14 dni, w celu umożliwienia wypłaty zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia za czas choroby. Co nowego, zaświadczenie lekarskie stwierdzające okres pobytu ubezpieczonego w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej może być, na wniosek ubezpieczonego, wystawione także w terminie późniejszym. Dotyczy to również zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego okres niezdolności do pracy przypadający po zakończeniu pobytu w zakładzie.
Bez wniosku o przedłużenie okresu zasiłkowego...
Po 30 dniach niezdolności do pracy prowadzący leczenie, przed wystawieniem ubezpieczonemu zaświadczenia lekarskiego o dalszej niezdolności do pracy, ocenia jednocześnie, czy stan zdrowia ubezpieczonego uzasadnia potrzebę przeprowadzenia rehabilitacji leczniczej, a w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby - wypełnia wniosek o rehabilitację leczniczą, według wzoru ustalonego w przepisach odrębnych.
Nie później niż na 60 dni przez zakończeniem okresu zasiłkowego lekarz prowadzący leczenie przeprowadza badanie i ocenia, czy stan zdrowia ubezpieczonego uzasadnia:
-
zgłoszenie wniosku o ustalenie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego,
-
zgłoszenie wniosku o ustalenie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Stosownie do wyników ww. oceny lekarz prowadzący leczenie wystawia zaświadczenie o stanie zdrowia dla celów świadczeń z ubezpieczenia społecznego, informując ubezpieczonego o potrzebie niezwłocznego zgłoszenia wniosku o ustalenie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego lub prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Od 17 stycznia br. lekarz prowadzący leczenie nie musi już badać, czy stan zdrowia ubezpieczonego uzasadnia wystąpienie z wnioskiem o przedłużenie okresu wypłaty zasiłku chorobowego na okres nie dłuższy niż 3 miesiące oraz nie występuje już z wnioskiem o przedłużenie okresu zasiłkowego.
Przy zmianie płatnika zasiłku…
Według nowych przepisów zaświadczenie lekarskie dla kolejnego płatnika zasiłku, potwierdzające wcześniej orzeczoną dla innego płatnika niezdolność do pracy, może być wystawione na wniosek ubezpieczonego, w terminie późniejszym.
Na jakim formularzu
Lekarz, lekarz dentysta, starszy felczer lub felczer wystawia zaświadczenie lekarskie na formularzu, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia (ZUS ZLA). W razie ubezpieczenia z dwóch lub więcej tytułów wystawia, na wniosek ubezpieczonego, odpowiednią liczbę takich zaświadczeń.
W razie zagubienia zaświadczenia lekarskiego lekarz, który wydał zagubione zaświadczenie, na wniosek ubezpieczonego, sporządza wypis z kopii tego zaświadczenia.
Podstawa prawna:
-
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 22 grudnia 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. 2006 r., Nr 1, poz. 3);
-
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. 1999 r., Nr 65, poz. 741, ze zm.);
-
Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. 1999 r., Nr 60, poz. 636)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?