Kobiety do poboru

Które kobiety mogą być poddane obowiązkowi stawienia się do poboru?

Kobiety posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety, które w danym roku szkolnym kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych, mogą być poddane obowiązkowi stawienia się do poboru, poczynając od dnia 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym kończą osiemnaście lat życia - do dnia 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym kończą dwadzieścia cztery lata. Kobiety te mogą być uprzednio poddane obowiązkowi stawienia się do rejestracji. Obowiązek stawienia się do poboru lub rejestracji w przypadku kobiet będących studentkami lub absolwentkami szkół wyższych, trwa natomiast do dnia 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym kobiety te kończą dwadzieścia osiem lat życia. 

Porady prawne

Za ww. kwalifikacje uznaje się wykształcenie lub kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania zawodów medycznych, weterynaryjnych, morskich oraz lotniczych, a także zawodów: psychologów, rehabilitantów, radiologów, diagnostyków laboratoryjnych, informatyków, teleinformatyków, nawigatorów oraz tłumaczy.

Jakie grupy kobiet poddane są obowiązkowi stawienia się do poboru?

21 czerwca 2006 r. zaczyna obowiązywać nowe rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie poddania kobiet obowiązkowi stawienia się do poboru. Zastępuje ono poprzednie rozporządzenie w tej sprawie.

Nowe rozporządzenie określa grupy kobiet poddane obowiązkowi stawienia się do poboru oraz wskazuje stanowiska służbowe, na które przeznacza się kobiety do czynnej służby wojskowej.

Kobiety w wieku określonym na początku, które w danym roku szkolnym lub akademickim kończą naukę

  • w publicznych i niepublicznych uczelniach prowadzących kształcenie na kierunku: analityka medyczna, lekarskim, lekarsko-dentystycznym, pielęgniarstwo, położnictwo, weterynaria, psychologia,
  • w szkołach policealnych prowadzących kształcenie w zawodzie technik weterynarii 

- poddaje się obowiązkowi stawienia się w tym roku do poboru, o ile już nie stawały do poboru

Do poboru mogą stawać również ochotniczo studentki wyższych szkół morskich posiadające zgodę rektora na odbywanie zajęć wojskowych w tej szkole. 

Co się będzie działo w razie wprowadzenia obowiązku stawienia się do poboru kobiet?

W razie wprowadzenia obowiązku stawienia się do poboru kobiet:

  • dyrektorzy ww. szkół przesyłają wojskowemu komendantowi uzupełnień właściwemu ze względu na siedzibę szkoły imienny wykaz kobiet, które kończą naukę w danym roku kalendarzowym; 
  • wojskowy komendant uzupełnień właściwy ze względu na siedzibę szkoły przesyła wojskowym komendantom uzupełnień właściwym ze względu na miejsce pobytu stałego kobiet lub miejsce ich czasowego pobytu trwającego ponad dwa miesiące imienne wykazy kobiet podlegających obowiązkowi stawienia się do poboru; 
  • wojskowi komendanci uzupełnień po otrzymaniu takich wykazów przesyłają je wójtom lub burmistrzom (prezydentom miast) w celu wezwania kobiet do poboru. 

Kobiety, które stawiły się do poboru, zdolne do czynnej służby wojskowej przeznacza się do tej służby i wydaje im wojskowe dokumenty osobiste.

Kobietom przeznaczonym do czynnej służby wojskowej i pobierającym naukę udziela się odroczenia tej służby na czas pobierania tej nauki, nie dłużej jednak niż do końca roku kalendarzowego, w którym kończą one odpowiednio dwadzieścia cztery lub dwadzieścia osiem lat życia. Kobiety te przenosi się do rezerwy z dniem wygaśnięcia lub uchylenia decyzji o odroczeniu czynnej służby wojskowej.

Kobiety przeznaczone do czynnej służby wojskowej oraz uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej przenosi się do rezerwy z dniem przeznaczenia do tej służby.

Jakie stanowiska służbowe obejmą kobiety poddane obowiązkowi

stawienia się do poboru?

Kobiety poddane obowiązkowi stawienia się do poboru, o których mowa wyżej, przeznacza się do czynnej służby wojskowej na następujące stanowiska służbowe

  1. lekarz; 

  2. lekarz dentysta;

  3. lekarz weterynarii; 

  4. psycholog; 

  5. oficer; 

  6. oficer pokładowy;

  7. pielęgniarka; 

  8. pielęgniarka anestezjologiczna; 

  9. pielęgniarka oddziałowa; 

  10. pielęgniarka opatrunkowa; 

  11. pielęgniarka operacyjna; 

  12. pielęgniarka zabiegowa; 

  13. położna; 

  14. diagnosta laboratoryjny; 

  15. starszy laborant; 

  16. laborant; 

  17. starszy technik medyczny; 

  18. technik medyczny; 

  19. starszy instruktor; 

  20. instruktor; 

  21. podoficer. 

Przy przeznaczaniu kobiet do czynnej służby wojskowej na ww. stanowiska służbowe uwzględnia się przepisy w sprawie prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet. 

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, ze zm.);
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie poddania kobiet obowiązkowi stawienia się do poboru (Dz. U. 2006 r., Nr 95, poz. 660)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • PPHUEDMAR 2013-09-14 15:15:46

    Dopiero co niedawno zlikwidowano przymusowy pobór wojskowy, a teraz tylną furtką przy pomocy kobiet chce się wracać do czynnej służby wojskowej???


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika