Konkurencyjny najem okazjonalny
Poszukujący lokum studenci mogą korzystać nie tylko ze „zwykłej” umowy najmu, ale zdecydować się na najem okazjonalny. „Dziennik Gazeta Prawna” przypomina o obowiązującym od niedawna nowym modelu najmu mieszkań.
Istotną różnią pomiędzy obiema umowami jest konieczność wskazania przy umowie najmu okazjonalnego miejsca, gdzie lokator zostanie eksmitowany, jeśli nie będzie się wywiązywał z warunków umownych. Takie dobrowolne poddanie się egzekucji wymaga jednak sporządzenia aktu notarialnego, zatem nieuniknione jest spotkanie wynajmującego i najemcy u notariusza. Tu pojawia się praktyczny problem, bowiem przepisy milczą na temat tego, kto ponosi koszty sporządzenia umowy przed notariuszem. Prawnicy stoją na stanowisku, że kwestia ta zależy od woli stron umowy.
W odróżnieniu od umowy najmu regulowanej w kodeksie cywilnym najem okazjonalny może trwać tylko przez czas oznaczony, nie dłuższy jednak niż 10 lat. Ponadto nie jest możliwe zawarcie umowy najmu okazjonalnego ustnie, pod rygorem nieważności trzeba to zrobić w formie pisemnej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?