Eksmisja przy umowie najmu okazjonalnego

Pytanie:

"Jestem właścicielem lokatorskiego mieszkania spółdzielczego, które chcę wynająć. Zależy mi, aby w umowie najmu lokalu, która podpisze, znalazł sie akt notarialny sporządzony w obecności notariusza, stanowiący, że w przypadku niedotrzymania warunków umowy przez Lokatora, ma on obowiązek wrócić pod adres wskazany w w/w akcie notarialnym. Czy w przypadku jakichkolwiek zmian dotyczących owego adresu np. wyeksmitowanie dotychczas mieszkających tamże, rozbiórka kamienicy lub inne, będę musiała zapewnić Lokatorowi lokal zastępczy lub przetrzymywać go u siebie aż znajdzie on inne rozwiązanie?"

Odpowiedź prawnika: Eksmisja przy umowie najmu okazjonalnego

W zadanym pytaniu mamy do czynienia z najmem okazjonalnym. Zgodnie z art. 19 a par. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu Cywilnego, umową najmu okazjonalnego jest umowa najmu lokalu służącego do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, którego właściciel, będący osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali, zawarta na czas oznaczony, nie dłuższy, niż 10 lat.

Zgodnie z art. 19 par. 2 tej samej ustawy, do umowy najmu okazjonalnego można dołączyć: 1) oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu we wskazanym terminie; 2) wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu; 3) oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu.

Art. 19 par. 3 wymienionej ustawy wskazuje na to, że najemca jest obowiązany, w ciągu 21 dni od powzięcia wiadomości o utracie możliwości zamieszkania w lokalu, wskazać lokal, w którym mógłby zamieszkać w przypadku konieczności opróżnienia lokalu. Zatem w przypadku jakichkolwiek zmian adresu wskazanego w oświadczeniu w postaci aktu notarialnego włączonego do umowy najmu, to na najemcy ciąży obowiązek wskazania innego, kolejnego lokalu, w którym mógłby mieszkać po wykonaniu egzekucji opróżnienia mieszkania spółdzielczego-lokatorskiego. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku właściciel lokalu (analogicznie należy traktować osobę posiadającą prawo do dysponowania lokalem spółdzielczym-lokatorskim) może wypowiedzieć na piśmie umowę najmu okazjonalnego lokalu, z zachowaniem co najmniej siedmiodniowego okresu wypowiedzenia.

Niestety w takim przypadku zastosowanie znajdą ogólne reguły odnoszące się do przeprowadzenia eksmisji. W związku z tym, w wyroku eksmisyjnym sąd będzie orzekał czy lokatorowi przysługuje lokal socjalny lub zastępczy. W razie braku prawa do takiego lokalu lub braku możliwości jego zapewnienia przez gminę lokatorowi trzeba zapewnić pomieszczenie tymczasowe. Pomieszczenie takie powinna, co do zasady wskazać gmina. Komornik nie może wykonać wyroku eksmisyjnego dopóki gmina nie wskaże pomieszczenia tymczasowego - art 1046 par. 4 kodeksu postępowania cywilnego. Jednakże takie pomieszczenie może wskazać Pani doprowadzając w ten sposób do przyspieszenia przeprowadzenia eksmisji.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika