Konstytucja Biznesu podpisana przez Prezydenta
Dnia 22 marca 2018 roku Prezydent RP podpisał tzw. Konstytucję Biznesu, składającą się z 5 ustaw zawierających regulacje dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej:
- ustawę z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców;
- ustawę z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy;
- ustawę z dnia 6 marca 2018 r. o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców;
- ustawę z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- ustawę z dnia 6 marca 2018 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej.
Ten pakiet ustaw to największa od 30 lat reforma prawa gospodarczego. Ma uwolnić polską przedsiębiorczość i będzie fundamentem dla wszystkich innych proprzedsiębiorczych aktywności rządu. Prawo przedsiębiorców wprowadza katalog zasad regulujących relacje biznesu z państwem. Będą to wytyczne dla administracji, jak ma postępować w sprawach przedsiębiorców, np.: co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone; domniemanie uczciwości przedsiębiorcy; zasada proporcjonalności. Kolejne rozwiązanie to pas startowy dla nowych firm, na który składają się dwa rozwiązania - tzw. działalność nierejestrowa i ulga na start. Sejm przyjął poprawkę Senatu stanowiącą, że urząd ma wzywać przedsiębiorcę do usunięcia braków przy interpretacji. Ma ona dać przedsiębiorcy szansę naprawienia niekompletnego wniosku w tym samym postępowaniu. Ustawa o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, ma zapewnić lepszą ochronę interesów mikro-, małych i średnich firm, poprawę środowiska prawnego, w którym funkcjonują oraz zapewnienie bardziej partnerskich relacji między przedsiębiorcami a organami administracji publicznej. Ustawa o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy umożliwi udostępnianie w CEIDG rejestru pełnomocnictw i prokury, wprowadzi zasady automatycznego wznowienia wykonywania działalności po upływie okresu zawieszenia oraz ustanowi możliwość zawieszenia działalności na czas nieoznaczony. W ustawie o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP Sejm przyjął poprawkę Senatu umożliwiającą wykonywanie działalności gospodarczej przez członków rodzin osób zagranicznych przebywających na terytorium Polski, na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy, czyli na takiej samej zasadzie, jak te osoby.
Konstytucja Biznesu to pakiet 5 ustaw zmieniających polską rzeczywistość biznesową. Nowe przepisy mają na celu przede wszystkim budowanie partnerskich relacji między przedsiębiorcami a urzędnikami i ułatwienie założenia oraz prowadzenia firm w Polsce. Zmiany obejmujące prawie 200 aktów prawnych wejdą w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Konstytucja Biznesu to nowy fundament prawa gospodarczego. Jest systemowym wzmocnieniem poprzednich proprzedsiębiorczych aktywności rządu (np. pakiet #100zmianDlaFirm).
- "Termin podpisania Konstytucji Biznesu przez Prezydenta ma wymiar symboliczny. Idzie wiosna, a nowe przepisy przynoszą świeżość w relacjach administracja publiczna – biznes. Konstytucja Biznesu będzie drogowskazem, dzięki któremu przedsiębiorcy będą mieli w państwie partnera i uzyskają realne gwarancje w swojej codziennej działalności" - podkreśliłaminister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
- "Szczególnie ważne są zasady, które od dawna powinny być wyraźnie zaznaczone w polskim prawodawstwie, czyli „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”, domniemanie uczciwości przedsiębiorcy czy klauzula pewności prawa" - dodał wiceminister przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj.
Prawo przedsiębiorców
Najważniejszym z elementów Konstytucji jest Prawo przedsiębiorców, które zastąpi nowelizowaną ponad 90 razy ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (SDG) z 2004 r.
Prawo przedsiębiorców wprowadza kanon podstawowych zasad dających gwarancje przedsiębiorcom w relacjach z władzą publiczną. Prawo przedsiębiorców jako akt centralny będzie wpływać na sposób stanowienia, interpretacji i stosowania wszystkich przepisów dotyczących działalności gospodarczej.
Do najważniejszych zapisów ustawy należy zaliczyć:
- ustanowienie katalogu praw i obowiązków przedsiębiorców i organów, stanowiących wytyczne dla organów administracji i stawiających granice ich ingerencji w wolność działalności gospodarczej,
- zmianę relacji przedsiębiorca – administracja w kierunku bardziej przyjaznej i partnerskiej, poprzez wprowadzenie m.in. zasady domniemania uczciwości przedsiębiorcy, zasady przyjaznej interpretacji przepisów, jak również kluczowej zasady „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”,
- wprowadzenie instytucji działalności nierejestrowej (w przypadkach działalności na mniejszą skalę nie powstaje obowiązek rejestracji działalności),
- wprowadzenie tzw. „ulgi na start” (początkujący przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności),
- wydawanie przez organy administracji napisanych prostym językiem „objaśnień prawnych” wyjaśniających skomplikowane przepisy w zakresie działalności gospodarczej, dotyczące praktycznego stosowania tych przepisów,
- ochronę przedsiębiorcy przed negatywnymi konsekwencjami, jeśli jego działania były zgodne z dotychczasową praktyką stosowania przepisów przez organ administracji.
Rzecznik MŚP
Zadaniem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców będzie stanie na straży i ochrona praw przedsiębiorców, szczególnie tych z sektora MŚP. W zakresie jego kompetencji znajdą się m.in.:
- opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących interesów przedsiębiorców,
- występowanie do odpowiednich organów z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, a także do odpowiednich urzędów z wnioskami o wydanie objaśnień prawnych szczególnie skomplikowanych przepisów dotyczących działalności gospodarczej,
- wspieranie mediacji pomiędzy przedsiębiorcami a organami administracji,
- występowanie do Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego z wnioskiem o rozstrzygnięcie rozbieżności w wykładni przepisów,
- zwracanie się o wszczynanie postępowań administracyjnych i przystępowanie do nich,
- wnoszenie skarg do sądów administracyjnych,
- współpraca z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i zawodowymi,
- zwracanie się do odpowiednich organów, organizacji i instytucji z wnioskami o podjęcie odpowiednich działań mogących wpływać pozytywnie na prawa i interesy przedsiębiorców.
CEIDG i punkt informacji dla przedsiębiorcy
Wśród najważniejszych modyfikacji CEIDG znajdują się:
- umożliwienie udostępniania w CEIDG rejestru pełnomocnictw i prokury,
- wprowadzenie zasady automatycznego wznowienia wykonywania działalności po upływie okresu zawieszenia,
- zniesienie limitu czasowego dla zawieszenia działalności wynoszącego 24 miesiące i wprowadzenie możliwości jej zawieszenia na czas nieoznaczony.
Punkt Informacji dla Przedsiębiorcy (PIP) stanowi rozwinięcie obecnego www.biznes.gov.pl. Punkt nie tylko wyjaśni, w jaki sposób załatwić poszczególne sprawy urzędowe, ale też umożliwi np. uiszczanie opłat urzędowych czy uzyskanie zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami czy składkami. Punkt przypomni przedsiębiorcom, przez SMS lub e-mail, o zbliżających się terminach urzędowych oraz poinformuje o najważniejszych zmianach w prawie. Będą tam też publikowane wyjaśnienia dotyczące zagadnień prawnych budzących najwięcej wątpliwości w praktyce. Co ważne, do PIP będą mogli zwrócić się wszyscy przedsiębiorcy nawet w najdrobniejszych sprawach.
Przepisy wprowadzające Konstytucję Biznesu
Przewidziane w Prawie przedsiębiorców rozwiązania wymagają zmian w wielu ustawach szczegółowych. Zostały one zawarte w ustawie - Przepisy wprowadzające ustawę Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej. Poza odpowiednim zaszczepieniem w polskim systemie prawnym rozwiązań przewidzianych w pozostałych ustawach Konstytucji Biznesu, przepisy wprowadzające regulują praktyczne ułatwienia, zarówno dla przedsiębiorców (np. jednoosobowe firmy będą mogły udzielać prokury, wprowadzenie zasady posługiwania się przez przedsiębiorcę w kontaktach z urzędami wyłącznie numerem NIP), jak i wszystkich obywateli (np. możliwe stanie się załatwianie spraw w urzędzie za pomocą SMS-ów oraz innych środków komunikacji). Usuwają ponadto z innych aktów prawnych odniesienia do Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
Dla inwestorów zagranicznych
Pakiet Konstytucji Biznesu zawiera nową ustawę poświęconą zasadom udziału przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym w Polsce. Do tej pory regulacje te były rozrzucone w trzech różnych ustawach i niespójne. Obecnie inwestorzy zagraniczni otrzymują jeden przejrzysty, spójny akt prawny im dedykowany.
Kiedy Konstytucja Biznesu wejdzie w życie?
Po podpisaniu Konstytucji Biznesu przez Prezydenta zostanie ona opublikowania w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej i wejdzie w życie po 30 dniach od jej ogłoszenia.
Zob. też:
- Konstytucja Biznesu gotowa do podpisu
- Konstytucja Biznesu już niedługo...
- Konstytucja Biznesu przyjęta przez Sejm

Potrzebujesz porady prawnej?
Ulga na start, preferencyjna podstawa, działalność nieewidencjonowana
Przepisy dotyczące składek na ZUS przewidują obecnie tzw. ulgę na start, preferencyjną podstawę i działalność nieewidencjonowaną. Zwalniają więc niektórych przedsiębiorców z opłacania przez 6 miesięcy składek na ubezpieczenia społeczne. Następnie mogą oni przez 2 lata płacić składki w niższej wysokości. Jakie są warunki skorzystania z tych ulg i jakie konsekwencje? (...)
W jakich przypadkach nie trzeba rejestrować firmy?
Prowadzisz bloga, sprzedajesz projekty graficzne, a może prowadzisz drobną sprzedaż przez internet? Jeśli zaczynasz to robić regularnie i w sposób zorganizowany, to zazwyczaj musisz zarejestrować działalność gospodarczą. Wyjątkiem od tej zasady jest tzw. działalność nierejestrowa. Działalność nierejestrowa (niewymagająca rejestracji w CEIDG) Jeśli prowadzi się drobną działalność (...)
Tzw. ustawa 2.0 wprowadza reformę szkolnictwa wyższego. To m.in. zmiany w przepisach dotyczących ustroju i organizacji uczelni oraz zasad finansowania systemu szkolnictwa wyższego i nauki. Wejście w życie ustawy ma podnieść jakość i przydatność kształcenia na studiach wyższych. Konstytucja dla nauki wejdzie w życie 1 października 2018 r. Konstytucja dla nauki została (...)
Nowe ułatwienia przy zakładaniu firmy – pakiet startowy
W ramach Konstytucji Biznesu przewidziano pakiet ułatwień dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność: działalność nierejestrowaną i zwolnienie ze składek ZUS przez pierwsze 6 miesięcy. Wprowadzenie tzw. działalności nierejestrowej Będzie ona dotyczyć m.in. drobnej działalności zarobkowej osób fizycznych, np. dorywczego handlu lub okazjonalnych usług. Jeśli (...)
Konstytucja Biznesu gotowa do podpisu
Konstytucja Biznesu ze zgodą Sejmu Posłowie przyjęli pakiet 5 ustaw, zmieniających polską rzeczywistość biznesową. Ich wprowadzenie będzie najbardziej kompleksową reformą prawa gospodarczego od prawie 30 lat, zapowiedzianą w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zmiany obejmą prawie 200 ustaw. Czekają one tylko na podpis Prezydenta. Konstytucja Biznesu ma uwolnić polską (...)
Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych gotowa
Ustawa o PPK zakłada utworzenie prywatnego, dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych. W program ma być zaangażowane państwo, pracodawcy i pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK może wynosić od 2 do 4% wynagrodzenia. Z kolei pracodawca dopłacać ma składkę od 1,5% do 4% wynagrodzenia. W efekcie maksymalna wpłata (...)
Druga ustawa o innowacyjności gotowa
Druga ustawa o innowacyjności Parlament przyjął już, a Prezydent podpisał drugą ustawę o innowacyjności. Celem nowelizacji, który powstał w MNiSW we współpracy z resortem rozwoju i finansów, jest zwiększenie wsparcia dla działalności badawczo-rozwojowej. Ustawa wprowadza możliwość ustanawiania przez ministra właściwego do spraw gospodarki programów (...)
Pakiet MŚP czeka tylko na podpis Prezydenta
Wartość pracy małżonka będzie można wliczyć w koszt uzyskania przychodu; jednorazowo możliwe będzie rozliczenie straty podatkowej do wysokości 5 mln zł; blisko 6 milionów pracowników najmniej wypadkowych branż uwolnimy od obowiązku okresowych szkoleń BHP; skróci się - ze 150 do 90 dni - termin uprawniający wierzyciela, który nie otrzymał należności, (...)
Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą podatkową część Polskiego Ładu
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Już od przyszłego roku 9 mln osób przestanie płacić PIT, w tym osoby najmniej zarabiające i ok. 2/3 emerytów. Kwota wolna od podatku wyniesie 30 tysięcy złotych, czyli będzie na europejskim (...)
Zgoda na pracę w niedzielę i święta
Firmy świadczące usługi transgraniczne będą mogły wykonywać swoje zadania także w niedziele i w święta. Umożliwia to podpisana przez prezydenta nowelizacja kodeksu pracy, która niebawem wejdzie w życie. Obecne przepisy zabraniają wykonywania pracy w niedziele i święta na rzecz zagranicznych przedsiębiorstw działających w państwach, gdzie obowiązują rozmaite kalendarze świąt (...)
Czy wojewoda może zawetować inwestycje samorządowe?
Szef rządu ogłosi tę decyzję na czwartkowym spotkaniu z wojewodami. "Powiem im bardzo wyraźne: macie nie stosować weta" - mówi. (...)Możliwość wetowania wszystkich inwestycji samorządów, w których wykorzystywane są unijne pieniądze, daje wojewodom uchwalona w ubiegłym tygodniu (i podpisana już przez prezydenta) ustawa o polityce rozwoju. Poprawkę wprowadzającą weto wpisał do niej (...)
Konstytucja Biznesu weszła w życie
Co reguluje tzw. Konstytucja Biznesu? Konstytucja Biznesu to gruntowna reforma prawa gospodarczego, której celem jest poprawa środowiska prawno-instytucjonalnego, w którym działają polscy przedsiębiorcy. To pakiet 5 ustaw, które mają przede wszystkim pomóc zbudować na nowo partnerskie relacje między przedsiębiorcami a urzędnikami i ułatwić założenie oraz (...)
Konstytucja Biznesu już niedługo...
Rząd przyjął Konstytucję Biznesu 6 miesięcy bez składek na ubezpieczenia społeczne dla początkujących przedsiębiorców, działalność o niewielkich przychodach bez konieczności rejestracji firmy, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców – te i inne proprzedsiębiorcze rozwiązania przyjęła Rada Ministrów w pakiecie Konstytucji Biznesu. "Pakiet Konstytucji (...)
Pewność prawa a interpretacje urzędów
Zasada pewności prawa Jednym z podstawowych kryteriów oceny jakości działania administracji i jej relacji z obywatelami jest pewność prawa oraz przewidywalność rozstrzygnięć organów państwa. Każdy przedsiębiorca ma bowiem prawo układać swoje interesy w zaufaniu do utrwalonej praktyki działania organu, bez ryzyka niekorzystnych skutków prawnych. Tym bardziej, że (...)
Konstytucja Biznesu przyjęta przez Sejm
Czego dotyczą zmiany? Posłowie uchwalili pakiet ustaw, zmieniających polską rzeczywistość biznesową, składających się na Konstytucję Biznesu. Ich wprowadzenie będzie najbardziej kompleksową reformą prawa gospodarczego od prawie 30 lat, zapowiedzianą w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Teraz ustawą zajmie się Senat. Pakiet wprowadza katalog zasad regulujących relacje (...)
Dalsze gromadzenie danych oosobowych osób ubiegających się o zatrudnienie
Formalne objaśnienia prawne Ministra Cyfryzacji dla przedsiębiorców w kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, zgodnie z art. 33 Prawa przedsiębiorców, mają na celu wyjaśnienie wątpliwości w zakresie możliwości gromadzenia przez pracodawców dokumentów rekrutacyjnych już po zakończeniu procesu rekrutacji w stosunku do osób, (...)
Zasady ogólne Prawa przedsiębiorców
Konstytucja Biznesu – stanowiąca zasadniczy element pakietu zmian z 2018 r. – jest odpowiedzią na niedoskonałość dotychczasowych regulacji, które nie były w stanie w pełni zrealizować gwarancji dotyczących wolności gospodarczej, zapisanych w Konstytucji RP. ##baner## Znaczenie zasad ogólnych Prawa przedsiębiorców Dzięki zasadom ogólnym w Prawie (...)
„Konstytucja biznesu” wprowadza zmiany w ubezpieczeniach
Planujesz rozpocząć działalność? 30 kwietnia 2018 r. wejdą w życie ustawy, które tworzą „Konstytucję biznesu”. Ustawy te wprowadzą zmiany w ubezpieczeniach społecznych i ubezpieczeniu zdrowotnym osób, które rozpoczynają prowadzenie działalności po raz pierwszy bądź po długiej przerwie. Na czym polega „ulga na start”? Jeśli będziesz (...)
Działalność nierejestrowa w praktyce
Działalność nierejestrowa to jedno z rozwiązań "Konstytucji Biznesu", które jest dedykowane osobom, prowadzącym dorywczo drobną działalność gospodarczą. Po 5 miesiącach od wejścia w życie tego rozwiązania widać, że cieszy się ono dużym zainteresowaniem. Dowiedz się, kto może prowadzić działalność nierejestrową, jakie obowiązki ma osoba prowadząca taką działalność, (...)
Działalność nierejestrowa jako jedno z nowych ułatwień dla początkujących przedsiębiorców Stawianie pierwszych kroków w biznesie jest często niełatwym wyzwaniem. Początkujący przedsiębiorca musi zaplanować swój biznes, odpowiednio zorganizować działalność, kupić odpowiedni sprzęt, załatwić lokal, podjąć działania promocyjne oraz reklamowe itp. Spoczywa (...)
Kolejne ułatwienia i oszczędności dla przedsiębiorców? Status "małego podatnika” w PIT i CIT uzyskają firmy o sprzedaży do 2 mln euro rocznie (obecnie jest to 1,2 mln euro); wartość pracy małżonka będzie można wliczyć w koszt uzyskania przychodu; jednorazowo będzie można rozliczyć stratę podatkową do wysokości 5 mln zł; dla 5 mln pracowników nastąpi zniesienie (...)
„Mały ZUS” - rejestracja tylko do 8 stycznia!
Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa o niższych składkach ZUS dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność, których roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. Rejestracja przedsiębiorców uprawnionych do płacenia mniejszych składek ZUS tylko do 8 stycznia! - "To ogromna szansa radykalnej poprawy rentowności (...)
Szykuje się nowe Prawo zamówień publicznych
MR i UZP pracują nad nowym Prawem Zamówień Publicznych Ministerstwo Rozwoju i Urząd Zamówień publicznych rozpoczęły wspólne prace nad nową ustawą dotyczącą zamówień publicznych. Przepisy ma stworzyć nowo powołany zespół, w którego skład wejdą przedstawiciele obu instytucji. "Do sprawy podeszliśmy bardzo zadaniowo. Powołaliśmy specjalny (...)
Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie „Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2017-2020” oraz przyjęła dokument „Krajowy Program Reform na rzecz realizacji strategii „Europa 2020”. Aktualizacja 2017/2018”, przedłożone przez ministra rozwoju i finansów. Uchwała w sprawie „Wieloletniego Planu Finansowego Państwa (...)
Jaka będzie Konstytucja dla Nauki?
Konstytucja dla Nauki Jarosław Gowin zaprezentował Konstytucję dla Nauki, czyli projekt reformy systemu szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce, który powstał z inicjatywy oraz we współpracy ze środowiskiem akademickim. Jest to reforma inna niż wszystkie, ponieważ prace nad projektem trwały ponad rok, a wypracowana propozycja jest wciąż otwarta na uwagi zainteresowanych. W (...)
Reforma szkolnictwa wyższego i nauki
Konstytucja dla Nauki Po przyjęciu przez Radę Ministrów projektu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wraz z projektem ustawy Przepisy wprowadzające ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, trafią one pod obrady Sejmu. Obydwa projekty przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Przewidziano reformę szkolnictwa wyższego i nauki. Chodzi (...)
Krajowy Plan Działania 29 maja 2017 r. Rada Ministrów przyjęła "Krajowy Plan Działania na rzecz wdrażania Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka na lata 2017-2020". W 2011 r. Rada Praw Człowieka ONZ przyjęła "Wytyczne dotyczące biznesu i praw człowieka" (UN Guiding Principles on Business and Human Rights), stanowiące ważny krok społeczności międzynarodowej (...)
Po odrzuceniu konstytucji unijnej przez Francję jej ponowne negocjowanie jest niemożliwe - powiedział w niedzielę na konferencji prasowej w Brukseli premier Luksemburga, przewodniczącego w tym półroczu Unii Europejskiej, Jean-Claude Juncker. Uważa on, że proces ratyfikacji konstytucji przez pozostałe państwa UE musi być kontynuowany. Juncker dodał, że sytuację po referendum francuskim (...)
Jakie jest stanowisko Polski w sprawie Konstytucji Europejskiej?
Konstytucja Unii Europejskiej praktycznie nie ma szans na ratyfikowanie przez Polskę - uznał prezydent Lech Kaczyński w wywiadzie dla francuskiego "Le Figaro" (numer piątkowy, agencja Reutera omówiła jego treść w czwartek wieczorem). Puls Biznesu 24.02.2006 r. Konstytucja Europejska, Polska, stanowisko
Jak dobrze skonstruować spółkę?
O statucie spółki akcyjnej i o umowie spółki z o.o. mówi się, że to „konstytucje” tych podmiotów. „Puls Biznesu”: Jakie błędy pojawiają się najczęściej w umowach czy statutach spółek? (...)Delikatną materią okazuje się relacja między reprezentacją sprawowaną przez członków zarządu a pełnomocnikiem spółki. Powstaje problem, czy członek zarządu (...)
Michał Boni mówi o zmianach w ochronie danych osobowych
Minister Michał Boni wypowiedział się na temat ochrony danych osobowych przy okazji debaty, zorganizowanej 13 maja w Warszawie. Jego zdaniem nowe regulacje wprowadzane przez Unię powinny ujednolicać prawo dla wszystkich Europejczyków. Zdaniem ministra, debata o ochronie prywatności i ochronie danych powinna być oparta na czterech filarach. Po pierwsze, na rozumieniu kontekstu radykalnie szybkich (...)
Walka z nieuczciwą konkurencją!
Przepisy, które ograniczają możliwość odwołania się do sądu od kary nałożonej przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), są niezgodne z Konstytucją - uznał w poniedziałek Trybunał Konstytucyjny. Chodzi o przepisy kodeksu postępowania cywilnego, który stanowi, że przedsiębiorstwa ukarane za naruszanie zasad konkurencji mogą odwołać się od decyzji prezesa (...)
Czy dojdzie do zmian w konstytucji?
Czy chcesz likwidacji Senatu, zmniejszenia liczby posłów o połowę, jednomandatowych okręgów wyborczych i zniesienia immunitetu poselskiego? Dziś akcja pod hasłem 4 razy TAK dotarła do stolicy.(...)Do tej pory, Platforma zebrała w całej Polsce 300 tysięcy podpisów. 500 tysięcy uda się zebrać do końca roku, a wtedy referendum w sprawie zmian w konstytucji będzie musiało się odbyć.Puls (...)
Trzeba mieć odwagę, żeby powiedzieć "tak" po podwójnym "nie" - powiedział premier Luksemburga Jean-Claude Juncker, komentując wyniki niedzielnego referendum, w którym mieszkańcy Luksemburga zdecydowali się poprzeć unijną konstytucję po odrzuceniu jej przez Francuzów i Holendrów. Luksemburczycy zaakceptowali konstytucję Unii Europejskiej, oddając 56,52 proc. głosów za tym dokumentem. (...)
Dłuższy termin ratyfikacji konstytucji Unii
Szefowie państw i rządów Unii Europejskiej, zgromadzeni na szczycie w Brukseli, postanowili w czwartek wieczorem przedłużyć termin ratyfikacji konstytucji unijnej, poza wyznaczoną wcześniej datę listopada 2006 roku. Mimo odrzuceniu konstytucji w referendum przez większość Francuzów i Holendrów, przywódcy UE na szczycie w Brukseli nie uznali jej za martwą. Puls Biznesu 17.06.2005 (...)
Referendum nad konstytucją Unii
Z publikowanych w czwartek we Francji sondaży przed referendum w sprawie unijnej konstytucji, wynika że 54 procent Francuzów powie "nie" w czasie niedzielnego głosowania. Sondaż, przeprowadzony przez TNS Sofres-Unilog w dniach 23 i 24 maja, wskazuje, że za unijną konstytucją głosować będzie 46 procent francuskiego elektoratu. Identyczny wynik uzyskali ankieterzy sondażu, publikowanego na (...)
Tylko trzy z 25 krajów UE, w tym Polska mogą nie ratyfikować konstytucji europejskiej - wynika ze styczniowego raportu EPIN, sieci europejskich centrów analitycznych. Wówczas powinno się powtórzyć referendum, pytając, czy kraj chce pozostać czy wyjść z UE - uważa były komisarz europejski Mario Monti. "Wydaje się, że 22 spośród 25 krajów UE ratyfikuje konstytucję europejską, (...)
Premier Kaczyński o przyszłości rządu
Według premiera, Polski nie mogłoby spotkać "nic gorszego" niż ewentualna koalicja PO-SLD, do której - jego zdaniem - mogłoby dojść po przyspieszonych wyborach parlamentarnych. Szef rządu ocenił też, że trend spadkowy w notowaniach PiS nie utrzyma się. Jak podkreślił, już wiele razy były wahania w notowaniach, a później "przychodziły wyniki dużo, dużo lepsze". Puls Biznesu 20.03.2007 (...)
Czy będzie zmiana stanowiska w sprawie eurokonstytucji?
Wizyta kanclerz Angeli Merkel w Polsce przygotowywana jest na połowę marca - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza" ze źródeł dyplomatycznych. (...)Kilka dni później bowiem - 25 marca na szczycie w Berlinie - przywódcy Unii Europejskiej przyjmą tzw. deklarację berlińską, która ma odblokować pat w rozmowach o europejskiej konstytucji. Puls Biznesu 14.02.2007 r. konstytucja, zmiana stanowiska, (...)
Podwyżki czynszów zgodne z Konstytucją
Przepis, zgodnie z którym podwyżka czynszu przekraczająca 3 proc. wartości lokalu może nastąpić tylko w uzasadnionych przypadkach, jest zgodny z konstytucją - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. TK uznał także, że zgodny z konstytucją jest przepis powiadający, iż w przypadku takiej podwyżki na pisemne żądanie lokatora właściciel w terminie 7 dni przedstawi na piśmie przyczynę (...)