14.9.2019
A.J.
Zespół e-prawnik.pl
Akumulacja polskiego kapitału i budowa silnych polskich marek, również na rynku międzynarodowym – takie są cele wprowadzenia do polskiego prawa instytucji fundacji rodzinnej. Do konsultacji trafiła zielona księga, w której resort przedsiębiorczości przedstawia rozwiązania obowiązujące w innych krajach europejskich oraz propozycje do dyskusji nad modelem polskiej fundacji rodzinnej.
MPiT chce kolejnych ułatwień w sukcesji firm - trwają konsultacje nt. fundacji rodzinnej
Opinie są zbierane do 14 października. Można je przesyłać na adres: fundacjarodzinna@mpit.gov.pl

- "Fundacja rodzinna to nasz kolejny - po bardzo dobrze przyjętej ustawie o zarządzie sukcesyjnym - pomysł na ułatwienie sukcesji w firmach. Takie fundacje można zakładać w szeregu państw UE, m.in. Austrii, Holandii czy Szwecji. To rozwiązanie skierowane do większych firm, wzmocni ono szanse na rozwój „pereł” gospodarki. Dlatego przekazujemy do konsultacji zieloną księgę dot. fundacji rodzinnej. Przedstawiamy w niej wybrane regulacje w tej sprawie, które obowiązują w innych państwach. Poddajemy także pod dyskusję przykładowe rozwiązania, które mogłyby być wprowadzone do naszego systemu prawa" – powiedziała minister Jadwiga Emilewicz.
I podkreśliła: - "Liczymy na opinie przedsiębiorców i ekspertów. Opinie, które do nas wpłyną, będą dla nas wskazówką na temat tego, jakiego kształtu fundacji rodzinnej w polskim prawie oczekuje rynek. Właściwy projekt ustawy to, z oczywistych powodów, zadanie na następną kadencję".
A wiceminister Marek Niedużak zaznaczył: - "Już w trakcie prac nad ustawą o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorcy zgłaszali się do nas z postulatami ułatwienia sukcesji w większych przedsiębiorstwach, głównie prowadzących spółki. Takim rozwiązanie jest właśnie fundacja rodzinna. To instytucja prawna, na której rzecz przenosi się firmę czy inny majątek. Fundacja taka może zostać właścicielem przedsiębiorstwa, udziałów w spółkach, papierów wartościowych, a także nieruchomości i ruchomości. Zysk wypracowany przez majątek należący do fundacji rodzinnej trafia na potrzeby rodziny. Dzięki temu można pogodzić dwie ważne sfery: biznesu i życia prywatnego. Takie fundacje są z reguły zarządzane wspólnie przez potomków fundatora, czy członków danej rodziny. Przekazując do konsultacji zieloną księgę, rozpoczynamy dyskusję na temat rozwiązań prawnych, które będą wspierać wielopokoleniową sukcesję przy poszanowaniu woli nestora oraz zachowaniu wartości danej rodziny. Nasz cel to pomoc w akumulacji rodzimego kapitału".
Natomiast dr Adrianna Lewandowska, doradca ds. strategii i sukcesji, Prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego wyjaśniła: - "Główną intencją fundacji rodzinnej jest zwiększenie szansy firmy na jej długowieczność. Procesy sukcesyjne, które inicjowane są wraz z pojawieniem się drugiego pokolenia z rodziny właścicielskiej, mogą zwiększać zagrożenie związane z potencjalnymi konfliktami o majątek, w tym ten firmowy, a równocześnie naraża go na podziały spadkowe. Fundacja rodzinna zakłada wyłączenia rodzinnego majątku, w tym firmy rodzinnej albo grupy spółek, spod zasad prawa spadkowego, w celu zachowania integralności majątku i eliminacji możliwości podziału poprzez spadkobierców. Innymi słowy jej celem jest zabezpieczenie firmy przed rozdrobnieniem majątku w procesie dziedziczenia, a często też przed samymi konfliktami o ten majątek. Oznacza to, że majątek przekazywany jest na własność fundacji, która jako samoistna, nieposiadająca właściciela osoba prawna, sama w sobie nie podlega dziedziczeniu. Rodzina, często przy pomocy ekspertów, ustanawia mechanizmy ładu rodzinnego, które regulują sposób i zakres pełnionych funkcji. Pracując na co dzień w procesach sukcesyjnych z polskimi rodzinami biznesowymi uważam, że tego typu rozwiązanie mogłoby być alternatywą dla tradycyjnej sukcesji".
Z kolei Sławomir Malewski, członek zarządu Polskiej Izby Biznesu - Wielkopolskiej Izby Gospodarczej wskazał: - "Polskie firmy coraz lepiej realizują swoje działania rynkowe w warunkach niepewności i zmiany. Jednak jeden czynnik ryzyka był i jest dla nich trudny do pokonania w perspektywie długoterminowej strategii rozwoju biznesu: stabilność, ciągłość własnościowa i zarządcza przedsiębiorstwa w związku ze zmianami pokoleniowymi i ewentualnymi zdarzeniami losowymi. Ustawa z lipca 2018 o zarządzie sukcesyjnym niweluje tę niepewność ciągłości działania przedsiębiorstw jednoosobowych. Myślę, że przedsiębiorcy, także członkowie Polskiej Izby Biznesu – Wielkopolskiej Izby Gospodarczej, z otwartością przejmują zapowiedź Pani minister Jadwigi Emilewicz, uruchomienia prac i konsultacji nad uregulowaniem spraw sukcesji w firmach dużych. Mamy nadzieję, że prace nad modelem i szczegółowymi mechanizmami funkcjonowania fundacji rodzinnej dadzą dobre rozwiązania. Dobrze przygotowane rozwiązania legislacyjne, które pozwolą na utrzymywanie przez pokolenia majątku i biznesu w rodzinie, z pewnością mogą wzmocnić polskie średnie i duże firmy oraz polski kapitał w coraz śmielszym konkurowaniu na rynkach międzynarodowych".
Podstawowe dane nt. firm rodzinnych
Z ponad 2 mln polskich przedsiębiorstw prywatnych blisko 830 tys. to firmy rodzinne. W ostatnich latach wzrasta ich znaczenie dla polskiej gospodarce. Z badania PARP w 2009 r. wynika, że firmy rodzinne wytwarzały ponad 10 % polskiego PKB (ponad 121 mld zł). W 2017 r. odpowiadały już za 18% polskiego PKB (ok. 322 mld zł). To dobry wynik, lecz daleko nam jednak jeszcze do rozwiniętych gospodarek, w których wpływ firm rodzinnych na PKB wynosi ponad 50%.
Najwięcej firm rodzinnych jest w województwie mazowieckim, śląskim, dolnośląskim i wielkopolskim. Funkcjonują one głównie w branży handlowej (32%), przetwórstwa przemysłowego (16%), budowlanej (12%) oraz usług profesjonalnych (11%).
Najczęściej przedsiębiorstwa rodzinne są indywidualnymi działalnościami osoby fizycznej (ok. 70,5%). 13,6% to spółki cywilne; 10,1% - spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, 4,7% - spółki jawne, 0,4%, - spółki komandytowe, a po 0,2 % - spółki partnerska i akcyjna.
Firmy rodzinne stoją u progu skoku sukcesyjnego, z powodu trwającej zmiany pokoleniowej pionierów przedsiębiorczości po 1989 r. W trakcie najbliższych 5 lat sukcesję planuje ok. 57% firm rodzinnych. Sukcesja to trudny i często wieloletni proces. Tylko 8,1% następców przedsiębiorców deklaruje, że chce prowadzić w przyszłości firmy rodziców. W praktyce drugie pokolenie przejmuje jedynie co trzecią firmę rodzinną, a niewielki procent z tych firm przekazuje się trzeciemu pokoleniu.
Materiały: Broszura o Fundacji Rodzinnej

Potrzebujesz porady prawnej?
2 lata ustawy o zarządzie sukcesyjnym – blisko 2 tys. działających zarządców sukcesyjnych 19,1 tys. powołanych zarządców sukcesyjnych, z czego 1914 prowadzi obecnie przedsiębiorstwa. Zdecydowaną większość stanowią przypadki, w których przedsiębiorcy sami ustanawiają (...)
Projekt ustawy o fundacji rodzinnej w konsultacjach
Sukcesja firm – rozpoczęły się uzgodnienia i konsultacje projektu ustawy o fundacji rodzinnej Co piąta wypracowana w Polsce złotówka jest wynikiem pracy firmy rodzinnej. To prawie 830 tys. firm w Polsce, które generują przychód wysokości 322 mld zł w skali roku. (...)
Czy będą w Polsce fundacje rodzinne?
Przedsiębiorcy są zainteresowani możliwością założenia w Polsce fundacji rodzinnej - to jeden ze wstępnych wniosków, które płyną z konsultacji zielonej księgi dot. fundacji rodzinnej. Konsultacje te Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii prowadziło od połowy (...)
Konsultacje MRPiT w sprawie ustawy o fundacji rodzinnej
Wsłuchanie się w głos przedsiębiorców oraz firm rodzinnych i zrzeszających je organizacji, aby wspólnie wypracować rozwiązania prawne umożliwiające ochronę dorobku firm rodzinnych w przyszłości – to jeden z głównych celów konsultacji publicznych, jakie w (...)
Projekt ustawy o fundacji rodzinnej w drodze
MRPiT analizuje uwagi zgłoszone w ramach konsultacji projektu ustawy o fundacji rodzinnej Zagadnienia dotyczące rozwiązań podatkowych, zachowku, możliwości prowadzenia działalności gospodarczej przez fundację rodzinną, a także nazwa „fundacja rodzinna”, były najczęściej komentowane (...)
Projekt przepisów podatkowych Polskiego Ładu w konsultacjach
Rekordowa podwyżka kwoty wolnej od podatku, wzrost do 120 tys. zł progu podatkowego, podatkowe fair play i podatkowy restart gospodarki – to główne elementy podatkowej części Polskiego Ładu. Dziś rozpoczynają się konsultacje pakietu rozwiązań, które polepszą (...)
Kiedy konieczne są uprzednie konsultacje z PUODO?
Kto i w jakich sytuacjach zobowiązany jest do złożenia wniosku o uprzednie konsultacje? Z przepisów RODO wynika, że z wnioskiem o uprzednie konsultacje może wystąpić administrator danych (art. 36 ust. 1 RODO). Ustawa o ochronie danych osobowych do podmiotów, (...)
Konsultacje podatkowe dotyczące JPK_VAT Rozpoczęły się konsultacje podatkowe na temat ulepszenia i możliwej rozbudowy schemy JPK_VAT. Uwagi z uzasadnieniem można zgłaszać do 7 sierpnia. Z perspektywy organów podatkowych niezwykle istotne jest, żeby pliki JPK_VAT (...)
Ministerstwo Finansów od czasu do czasu ogłasza konsultacje podatkowe. Obecnie także prowadzi kilka. Dotyczą one np. nowych struktur JPK_VAT oraz objaśnień podatkowych w zakresie PIT i CIT. Nowe struktury JPK_VAT - konsultacje podatkowe Ministerstwo Finansów prowadzi konsultacje (...)
Konsultacje w sprawie przyszłości Europy
Dokąd zmierzasz, Europo? Trwają konsultacje społeczne, w których Europejczycy mogą wypowiedzieć się, w jakim kierunku ma podążać Unia Europejska. - "Nadszedł czas, aby Europejczycy głośno i wyraźnie wyrazili swoje zdanie w sprawach, które ich dotyczą (...)
Konsultacje ws. opodatkowania zbycia nieruchomości komercyjnych
Resort finanów rozpoczął konsultacje w sprawie opodatkowania VAT transakcji zbycia nieruchomości komercyjnych. Potrwają one do 12 października 2018 r. Czego dotyczą konsultacje? Doświadczenia ze stosowaniem przez przedsiębiorców przepisów dot. VAT w zakresie (...)
Skonsultuj VAT od transakcji realizowanych przy wykorzystaniu kart paliwowych
Do 15 września 2019 r. trwają konsultacje podatkowe w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) transakcji realizowanych przy wykorzystaniu kart paliwowych. ##baner## Po co są konsultacje? Uwzględniając wątpliwości co do prawidłowego sposobu opodatkowania transakcji (...)
Konsultacje dla uczniów i ich rodziców
Zmiany w przepisach Przepisy Karta Nauczyciela w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2022 r. wyodrębniają w ramach czasu pracy nauczycieli czas na konsultacje dla uczniów i ich rodziców. W ramach czasu pracy, nieprzekraczającego 40 godzin na tydzień oraz ustalonego wynagrodzenia, (...)
E-faktura w konsultacjach publicznych
Ministerstwo Finansów prowadzi konsultacje publiczne projektu ustawy wprowadzającego e-fakturę. Będzie to ustandaryzowana forma dokumentu, przejrzysta i czytelna dla wszystkich użytkowników. Polska dołącza do czołówki cyfrowych liderów wdrażających tą (...)
Ułatwienie działalności na jednolitym rynku cyfrowym
Trwają konsultacje publiczne w sprawie pakietu dot. regulacji usług cyfrowych Ułatwienie działalności na jednolitym rynku cyfrowym i zwiększenie możliwości ekspansji polskich firm to główne cele naszego kraju w kształtowaniu regulacji w Unii Europejskiej. Dlatego Ministerstwo Rozwoju prosi (...)
Co ze szkołami i przyjęciami do szkół?
Co ze szkołami do wakacji? Od poniedziałku, 18 maja br. uruchomiono kolejne etapy stopniowego powrotu do stacjonarnego funkcjonowania szkół, wybranych placówek oświatowych, bezpośredniego prowadzenia zajęć specjalistycznych z dziećmi posiadającymi opinię o potrzebie wczesnego (...)
25 maja 2006 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji. Ustawa ta określa warunki informowania pracowników i przeprowadzania z nimi konsultacji oraz zasady wyboru rady pracowników. Wdraża ona (...)
Konsultacje podatkowe w zakresie cen transferowych dotyczące domniemania i należytej staranności
Trwają konsultacje podatkowe w sprawie dokumentu „Objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 4 – domniemanie oraz należyta staranność, o których mowa w art. 11o ust. 1b ustawy o CIT oraz art. 23za ust. 1b ustawy o PIT”. Konsultacje te dotyczą projektu (...)
Projekt powszechnego fakturowania elektronicznego w konsultacjach publicznych
Krajowy System e-Faktur coraz bliżej Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje publiczne projektu ustawy wprowadzającej e-fakturę jako powszechny system rozliczania. To drugi etap wdrażania Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) w Polsce. Od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy (...)
Nauka zdalna do końca ferii zimowych
Gotowe przepisy Od 27 stycznia 2022 r. do 27 lutego 2022 r. uczniowie szkół podstawowych klas V-VIII i uczniowie szkół ponadpodstawowych przechodzą na naukę zdalną. Zdalnie pracować będą również placówki kształcenia ustawicznego i centra kształcenia zawodowego. (...)
Kiedy konieczne są uprzednie konsultacje z PUODO?
Kto i w jakich sytuacjach zobowiązany jest do złożenia wniosku o uprzednie konsultacje? Z przepisów RODO wynika, że z wnioskiem o uprzednie konsultacje może wystąpić administrator danych (art. 36 ust. 1 RODO). Ustawa o ochronie danych osobowych do podmiotów, (...)
Konsultacje podatkowe dotyczące JPK_VAT Rozpoczęły się konsultacje podatkowe na temat ulepszenia i możliwej rozbudowy schemy JPK_VAT. Uwagi z uzasadnieniem można zgłaszać do 7 sierpnia. Z perspektywy organów podatkowych niezwykle istotne jest, żeby pliki JPK_VAT (...)
Ministerstwo Finansów od czasu do czasu ogłasza konsultacje podatkowe. Obecnie także prowadzi kilka. Dotyczą one np. nowych struktur JPK_VAT oraz objaśnień podatkowych w zakresie PIT i CIT. Nowe struktury JPK_VAT - konsultacje podatkowe Ministerstwo Finansów prowadzi konsultacje (...)
Konsultacje w sprawie przyszłości Europy
Dokąd zmierzasz, Europo? Trwają konsultacje społeczne, w których Europejczycy mogą wypowiedzieć się, w jakim kierunku ma podążać Unia Europejska. - "Nadszedł czas, aby Europejczycy głośno i wyraźnie wyrazili swoje zdanie w sprawach, które ich dotyczą (...)
Konsultacje ws. opodatkowania zbycia nieruchomości komercyjnych
Resort finanów rozpoczął konsultacje w sprawie opodatkowania VAT transakcji zbycia nieruchomości komercyjnych. Potrwają one do 12 października 2018 r. Czego dotyczą konsultacje? Doświadczenia ze stosowaniem przez przedsiębiorców przepisów dot. VAT w zakresie (...)
Skonsultuj VAT od transakcji realizowanych przy wykorzystaniu kart paliwowych
Do 15 września 2019 r. trwają konsultacje podatkowe w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) transakcji realizowanych przy wykorzystaniu kart paliwowych. ##baner## Po co są konsultacje? Uwzględniając wątpliwości co do prawidłowego sposobu opodatkowania transakcji (...)
Konsultacje dla uczniów i ich rodziców
Zmiany w przepisach Przepisy Karta Nauczyciela w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2022 r. wyodrębniają w ramach czasu pracy nauczycieli czas na konsultacje dla uczniów i ich rodziców. W ramach czasu pracy, nieprzekraczającego 40 godzin na tydzień oraz ustalonego wynagrodzenia, (...)
E-faktura w konsultacjach publicznych
Ministerstwo Finansów prowadzi konsultacje publiczne projektu ustawy wprowadzającego e-fakturę. Będzie to ustandaryzowana forma dokumentu, przejrzysta i czytelna dla wszystkich użytkowników. Polska dołącza do czołówki cyfrowych liderów wdrażających tą (...)
Ułatwienie działalności na jednolitym rynku cyfrowym
Trwają konsultacje publiczne w sprawie pakietu dot. regulacji usług cyfrowych Ułatwienie działalności na jednolitym rynku cyfrowym i zwiększenie możliwości ekspansji polskich firm to główne cele naszego kraju w kształtowaniu regulacji w Unii Europejskiej. Dlatego Ministerstwo Rozwoju prosi (...)
Co ze szkołami i przyjęciami do szkół?
Co ze szkołami do wakacji? Od poniedziałku, 18 maja br. uruchomiono kolejne etapy stopniowego powrotu do stacjonarnego funkcjonowania szkół, wybranych placówek oświatowych, bezpośredniego prowadzenia zajęć specjalistycznych z dziećmi posiadającymi opinię o potrzebie wczesnego (...)
25 maja 2006 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji. Ustawa ta określa warunki informowania pracowników i przeprowadzania z nimi konsultacji oraz zasady wyboru rady pracowników. Wdraża ona (...)
Konsultacje podatkowe w zakresie cen transferowych dotyczące domniemania i należytej staranności
Trwają konsultacje podatkowe w sprawie dokumentu „Objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 4 – domniemanie oraz należyta staranność, o których mowa w art. 11o ust. 1b ustawy o CIT oraz art. 23za ust. 1b ustawy o PIT”. Konsultacje te dotyczą projektu (...)
Projekt powszechnego fakturowania elektronicznego w konsultacjach publicznych
Krajowy System e-Faktur coraz bliżej Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje publiczne projektu ustawy wprowadzającej e-fakturę jako powszechny system rozliczania. To drugi etap wdrażania Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) w Polsce. Od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy (...)
Nauka zdalna do końca ferii zimowych
Gotowe przepisy Od 27 stycznia 2022 r. do 27 lutego 2022 r. uczniowie szkół podstawowych klas V-VIII i uczniowie szkół ponadpodstawowych przechodzą na naukę zdalną. Zdalnie pracować będą również placówki kształcenia ustawicznego i centra kształcenia zawodowego. (...)
Wyniki konsultacji zmiany zakresu usługi powszechnej
Stanowiska uczestników konsultacji na temat rozszerzenia zakresu świadczenia usługi powszechnej o dostęp szerokopasmowy do sieci Internet (ewentualnej zmiany dyrektywy o usłudze powszechnej). W związku z Komunikatem Komisji Europejskiej z dnia 25 września 2008 r. COM (2008) 572 final w sprawie (...)
Rewolucja w systemie ochrony danych osobowych
Konsultacje społeczne projektu przepisów wdrażających ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) Podwyższenie poziomu ochrony prywatności obywateli, w tym przyznanie im nowych, nieznanych dzisiaj i skutecznych mechanizmów ochrony przed naruszeniami, przy jednoczesnym poszanowaniu (...)
Co będzie należytą starannością w VAT?
Czego dotyczą konsultacje? W ostatnich latach, zarówno w Polsce, jak i w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej, obserwuje się niepokojące zjawisko wykorzystywania mechanizmów konstrukcji VAT do uzyskiwania niezgodnych z prawem korzyści. Dotyczy to przede wszystkim uszczuplania (...)
Uprzednie konsultacje z UODO – kto i kiedy może z nich skorzystać?
Uprzednie konsultacje z UODO to procedura służąca wsparciu administratorów w sytuacji stwierdzenia przez nich wysokiego ryzyka naruszenia praw lub wolności osób fizycznych, którego sami nie są w stanie zminimalizować. Celem uprzednich konsultacji jest wypracowanie (...)
Strategia dla regionu Morza Bałtyckiego: Komisja rozpoczyna publiczne konsultacje online
Danuta Hübner, komisarz UE ds. polityki regionalnej, ogłosiła rozpoczęcie szeroko zakrojonych konsultacji online na temat przyszłości strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego. Zachęca się państwa członkowskie, władze regionalne i lokalne, organizacje pozarządowe, organy międzyrządowe (...)
Prawne konsultacje dotyczące klimatu wchodzą w decydującą fazę
Trwają konsultacje społeczne dotyczące przygotowania wniosku legislacyjnego w sprawie działań prowadzących do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Konsultacje zmierzają do przygotowania wniosku legislacyjnego w sprawie zmniejszenia emisji, mającego kontynuować realizację bieżącej decyzji. (...)
Do dnia 8 grudnia 2020 r. trwają konsultacje publiczne projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu wieloletniego Krajowy Program Działań na Rzecz Równego Traktowania na lata 2021-2030. Czego dotyczy Krajowy Program Działań na Rzecz Równego Traktowania (...)