Konsultacje społeczne w sprawie zmiany zasad wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego

Czego dotyczy projekt rozporządzenia?

Zgodnie z decyzją Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Olgierda Dziekońskiego, do konsultacji społecznych został przekazany projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego. Ewentualne uwagi można zgłaszać do dnia 30 kwietnia 2009 r.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego (Dz. U. Nr 207, poz. 2109, z późn. zm.) stanowi realizację przez Radę Ministrów upoważnienia zawartego w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. 2004 r. Nr 261, poz. 2603, z późn. zm.), do określenia, w drodze rozporządzenia, szczegółowych zasad wyceny nieruchomości oraz zasad sporządzania operatu szacunkowego.

Przeprowadzona w dniu 27 września 2005 r. nowelizacja rozporządzenia (Dz. U. Nr 196, poz. 1628), która weszła w życie w dniu 7 października 2005 r. została spowodowana przede wszystkim uchwaleniem w dniu 8 lipca 2005 r. ustawy o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnym granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 169, poz. 1418).

Obecna nowelizacja spowodowana jest potrzebą uwzględnienia w przepisach rozporządzenia wniosków wynikających z czteroletnich doświadczeń w jego stosowaniu przez rzeczoznawców majątkowych. Projektowane zmiany wynikają z konieczności przystosowania regulacji dotyczących wyceny nieruchomości, które zgodnie z treścią decyzji lokalizacyjnych przeznaczane są na realizację inwestycji drogowych. Dodatkowo zmianie uległy również niektóre przepisy rozporządzenia m.in. dotyczące zasad wyceny dla potrzeb przekształcania prawa użytkowania wieczystego w prawo własności oraz dla potrzeb określania zmiany wartości nieruchomości spowodowanej wejściem w życie lub zmiana miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Pozostałe zmiany mają charakter porządkujący i precyzujący. Projekt nowelizacji przygotowany został z uwzględnieniem części propozycji przedstawionych przez Polską Federację Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych skupiającą praktyków w dziedzinie wyceny nieruchomości, a ponadto z uwzględnieniem uwag przekazywanych przez różne organy lub instytucje do Ministerstwa Infrastruktury. Prezentowana wersja projektu uwzględnia również część propozycji przedstawionych w ramach konsultacji społecznych przez komórki organizacyjne Ministerstwa oraz jednostki podległe lub nadzorowane przez Ministra Infrastruktury.

Gdzie składać uwagi lub opinie o przedmiotowym projekcie?

Ewentualne uwagi lub opinie o przedmiotowym projekcie można składać do 30 kwietnia 2009 r. na adres:

Ministerstwo Infrastruktury
Departament Gospodarki Nieruchomościami
Wydział Wyceny i Rynku Nieruchomości
ul. Wspólna 2/4
00-926 Warszawa

lub w formie elektronicznej na adres: fpyrzynska@mb.gov.pl. W korespondencji i tytule wiadomości pocztowej należy podać: WYCENA.

Z treścią projektu rozporządzenia można zapoznać się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej MI

Źródło: www.mi.gov.pl

Podstawa:

  • Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego (projekt+uzasadnienie+OSR)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Maria Niklasiewic 2013-06-10 12:10:29

    Znam jedną z wycen nieruchomości gruntowej pod budynkiem, za który osobiście płacę podatek za użytkowanie wieczyste. Zaskakuje mnie przede wszystkim, że rzeczoznawcy /pewnie zgodnie z przepisami?/ stosują wycenę gruntu pod budynkiem, który został oddany do użytku w r. 1969, tak jak gdyby teren był niezabudowany i gotowy do kupna. Wg mnie należy ustalić jego wartość w momencie przekazania w użytkowanie wieczyste. Potem to już można by ustalać wysokość inflacji a nie jak w tej chwili, że wartość gruntu może być ustalana nawet co roku i odpowiednio podnoszony podatek za jego użytkowanie. W jakiej niekorzystnej sytuacji są użytkownicy? Skoro właścieciel gruntu zgadza się na wybudowanie domu mieszkalnego wielorodzinnego na swoim terenie, to ten grunt traci bezpowrotnie i w tym momencie powinny być ustalone opłaty. W obecnej sytuacji w/w dzierżawca jest postawiony pod ścianą i nie wie, co go czeka. Maria Niklasiewicz


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika