Kontakty z dzieckiem można egzekwować przez odebranie przymusowe

Matka dziecka uniemożliwiała kontakty z nim ojcu. Dotychczas w takich sytuacjach sądy stosowały przepisy k.p.c. o egzekucji, co w praktyce sprowadzało się do nałożenia grzywny. W k.p.c. znajdują się przepisy o odebraniu osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką, ale uznawano, iż stosuje się je tylko przy jednorazowym odebraniu dziecka na stałe (np. gdyby dziecko przebywało u osoby trzeciej).

Porady prawne

W niniejszej sprawie postąpił Sąd Rejonowy postanowieniem nałożył na matkę grzywnę na podstawie art. 1050 § 1 i 3 k.p.c. Sąd Okręgowy powziął wątpliwość, jakie przepisy powinny w takim wypadku znaleźć zastosowanie - choć wciąż poruszał się tylko wśród przepisów o egzekucji. Postanowił przedstawić Sądowi Najwyższemu pytanie prawne: "Czy wykonanie postanowień sądu opiekuńczego, określających stałe i powtarzające się kontakty rodziców z dziećmi i zawierających nakazy każdorazowego wydania dziecka przez tego z rodziców, któremu powierzono wykonywanie władzy rodzicielskiej, a równocześnie zobowiązujących drugiego z rodziców do każdorazowego odprowadzania dziecka do miejsca jego zamieszkania po upływie terminu kontaktów następuje w trybie art. 1050 k.p.c. czy 1051 k.p.c.?". W odpowiedzi SN podjął uchwałę:

Postanowienie regulujące kontakty rodziców z dzieckiem, nakazujące wydawanie dziecka przez rodzica, któremu powierzono wykonywanie władzy rodzicielskiej, oraz zobowiązujące drugiego rodzica do odprowadzania dziecka, podlega wykonaniu w postępowaniu unormowanym w art. 598[1] i nast. k.p.c.

Sąd Najwyższy zwrócił uwagę, iż w 2001 roku przepisy kodeksu postępowania cywilnego zostały zmienione. Celem tych zmian była m.in. zmiana charakteru postępowania w sprawie o odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką. Nie miało to już być postępowanie egzekucyjne, lecz postępowanie nieprocesowe - opiekuńcze. Do działu II tytułu I części pierwszej księgi drugiej kodeksu postępowania cywilnego dodano oddział 5. W efekcie w takich sprawach przepisów o egzekucji nie stosuje się.

Zdaniem Sądu Najwyższego wspomniana zmiana k.p.c. ma znaczenie przy wyborze właściwych przepisów dla egzekwowania postanowień regulujących kontakty z dziećmi, a więc siłą rzeczy spraw powtarzalnych, gdzie chodzić będzie nie o odebranie na stałe, lecz na czas określony. Wszystkie bowiem argumenty, jakie przemawiały za zmianą k.p.c., są aktualne także w przypadku takich spraw. Identyczne są także obowiązki rodziców, bo i tu mamy obowiązek wydania i odprowadzenia dziecka.

SN uznał nadto, że nie ma podstaw, by wyraz "odebranie", użyty w przepisach oddziału 5, odnosić tylko do jednorazowej czynności. Przepisy nie ograniczają w żaden sposób tego pojęcia do jednorazowej czynności. Chodzi tam zatem o każde odebranie osoby, także i odebranie na czas określony.

Dlatego SN stwierdził, że przy wykonywaniu orzeczeń regulujących kontakty z dzieckiem stosować się powinno przepisy art. 598[1] i nast. k.p.c., a nie art. 1050 lub 1051 k.p.c. Oznacza to, że egzekucja orzeczenia nie będzie się - jak dotychczas - ograniczać co najwyżej do grzywny, lecz może dojść do przymusowego odebrania dziecka.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 sierpnia 2008 roku, sygn. akt III CZP 75/08


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ojciec Ani i Jaku 2013-02-07 17:47:45

    Trudno mi zrozumieć, jak można wypisywać takie bzdury nie mające pokrycia w praktyce.W Polsce egzkucja ( ekgzekwowanie ) prawa do kontaktów z dzieckiem graniczy z cudem.Od 2 lat i 6 miesięcy podejmuję kolejne już piąte postępowanie bo kocham swoje dzieci i chcę się z nimi widywać. Sąd rodzinny w Łodzi ( VII Wydz.rodz. )ogranicza się wyłącznie do samego faktu wywoływani posiedzeń.(Przypadek który opisuję dotyczy spraw prowadzonych przed Sądem Rejonowym w Łodzi, VII Wydziałem rodzinnym VIIRco34/08, VIIRCo1/09, VIIRco 30/09,VIINsm 684/09, VIINsm797/10, XIIS3/09, XIIS5/09. Matka wogóle nawet nie jest wzywana do wykonania prawocnego postanowienia. Z uwagi na bardzo duży upływ czasu i proces negatywnego nastawiania dzieci przez matkę nie mogę się zgodzić na wykonanie postanowienia według art.598 k.p.c. Przecież dzieci będą mówić ustami matki, to co przez te 2,5 roku matk im wpajała. Odbieranie dzieci według art.598 k.p.c. ( a tym bardziej siłą) jest w tych okolicznościach paranoją. Nie chcę, aby moje dzieci przechodziły taką traumę jak w skandalicznych wypadkach z Kobylej Góry,czy przypadku z Sieradza. Apeluję do środowisk prawniczych, a zwłaszcza sędziów o podjęcie działań zmierzających do zaskarżenia przepisów art.598kpc i przywrócenia art.1050/1052.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika