Która gmina udziela pomocy dzieciom bezdomnego?

Ojciec dwojga dzieci był osobą bezdomną. Zwrócił się w ich imieniu o świadczenia z pomocy społecznej. Powstał spór, który z Ośrodków Pomocy Społecznej był właściwy do udzielenia im świadczeń. Sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który orzekł, iż

Skoro w woli ustawodawcy w przypadku osoby bezdomnej gminą właściwą do udzielenia świadczeń z pomocy społecznej jest gmina ostatniego zameldowania tej osoby na pobyt stały to gmina ta jest również właściwa w zakresie świadczeń należnych małoletnim dzieciom takiej osoby, wspólnie z nim zamieszkałych.

Zgodnie z art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362 ze zm.) właściwość miejscową gminy ustala się według miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie. W rozpoznawanej sprawie wnioskodawca ostatnio zameldowany był w B., niewątpliwie był też osobą bezdomną. Stosownie do art. 101 ust. 2 powołanej ustawy o pomocy społecznej w przypadku osoby bezdomnej właściwą miejscowo w sprawie świadczeń z pomocy społecznej jest gmina ostatniego miejsca zameldowania osoby bezdomnej na pobyt stały.

Porady prawne

NSA przypomniał, że zgodnie z art. 6 pkt 8 ustawy o pomocy społecznej bezdomną jest osoba niezamieszkująca w lokalu mieszkalnym i zameldowana na pobyt stały w lokalu, w którym nie ma możliwości zamieszkiwania.

Z kolei w myśl art. 26 § 1 Kodeksu cywilnego miejscem zamieszkania dziecka jest miejsce zamieszkania rodziców lub tego z rodziców, któremu przysługuje władza rodzicielska. Wnioskodawca wraz z dziećmi i ich matką przebywa w Domu Samotnej Matki w L. Skoro zatem w przypadku osoby bezdomnej gminą właściwą do udzielania świadczeń z pomocy społecznej jest gmina ostatniego miejsca zameldowania tej osoby na pobyt stały, to zdaniem NSA gmina ta jest również właściwa w zakresie świadczeń należnych małoletnim dzieciom takiej osoby, wspólnie z nim zamieszkałych.

W ocenie NSA nie miało znaczenia to, że ostatnio matka dzieci była zameldowana wraz z dziećmi na terenie innego miasta. W świetle przepisów ustawy o pomocy społecznej właściwość miejscową organu pomocy społecznej ustala się wyłącznie w zależności od miejsca zamieszkania (art. 101 ust. 1) lub ostatniego miejsca zameldowania na pobyt stały (art. 101 ust. 2) osoby ubiegającej się o świadczenie. Zasadę tę należy stosować także wtedy, gdy wnioskodawca działa także w imieniu swoich małoletnich dzieci, pozostających pod jego władzą rodzicielską i wspólnie z nim zamieszkałych.

Postanowienie NSA z dnia 9 lutego 2010 roku, sygn. akt I OW 170/09


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika